reklama
reklama

Jaki strój wymagany jest w skokach narciarskich?

Sport, Wiadomości, 23.03.2022 00:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Skoki narciarskie to jeden z najbardziej znanych i kultowych sportów zimowych, w którym zawodnicy skaczą z dużej rampy i próbują wylądować jak najdalej, skupiając się również na technice. W dalekich lotach przydaje się przede wszystkim odpowiednio dobrany strój skoczka narciarskiego. Przyjrzyjmy się zatem jaki strój skoki narciarskie dopuszczają podczas zawodów Pucharu Świata.
Jaki strój wymagany jest w skokach narciarskich?


Wiązania do skoków narciarskich


Wiązania bezpieczeństwa w skokach narciarskich działają jak ograniczniki naprężeń. Ten element stroju skoczka narciarskiego łączy but narciarski z nartą. Jeśli jednak zostaną przekroczone pewne limity siły, wiązania zwalniają but, aby zminimalizować obrażenia narciarza, na przykład przy upadku lub uderzenia o ziemię. Strój skoki narciarskie dopuszczają wyłącznie, gdy nie ma w nim dodatkowych elementów wytwarzających energię jako pomoc przy starcie zawodnika. Kompletny system wiązań musi być zamontowany w taki sposób, aby buty do skoków narciarskich były przymocowane do nart symetrycznie, równolegle i centralnie do kierunku jazdy.

Po zamocowaniu przedniej części wiązań w bucie musi ona pozostać nieruchoma i w poziomej pozycji do górnej powierzchni narty. Zarys klina piętowego podeszwy buta w jego normalnej formie nie może wystawać poza boczne ścianki narty. Kliny wiążące są dozwolone w celu poprawienia pozycji najazdowej. Całkowita wysokość podeszwy buta i klina nie może przekraczać 70 mm. Wiązanie w stroju skoczka narciarskiego musi być zamontowane w taki sposób, aby maksymalnie 57% długości narty było wykorzystane jako część przednia.

Skoki narciarskie to dyscyplina bardzo popularna w Polsce podczas okresu jesienno-zimowego. Wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce w trakcie trwania sezonu wprowadzają szeroką ofertę zakładów na najważniejsze wydarzenia, w tym Puchar Świata, Mistrzostwa Świata w Lotach i Turniej Czterech Skoczni. Jednym z nich jest bukmacher Betters, który na naszym rynku prowadzi działalność online od niedawna. W związku z tym właściciele firmy przygotowali atrakcyjny betters kod promocyjny dla nowych klientów, którzy zarejestrują konto w krótkim formularzu. Dzięki niemu użytkownicy uzyskują dostęp do wszelkiego rodzaju promocji i bonusów, a także wielu udogodnień technicznych.


Buty jako kolejny element stroju skoczka narciarskiego


Buty przystosowane do skoków narciarskich mają rozmiar i kształt odpowiadający rozmiarowi oraz kształtowi stopy. Przekształcanie butów w celu uzyskania bardziej aerodynamicznych właściwości nie jest dozwolone. Warto dodać, że podeszwa buta nie może przekraczać 45 mm grubości.


Kombinezon do skoków narciarskich

Najważniejszy element, jaki strój skoczka narciarskiego musi posiadać to kombinezon. Wszystkie części kombinezonu do skoków narciarskich muszą być wykonane z tego samego materiału i muszą wykazywać taką samą przepuszczalność powietrza od zewnątrz do wewnątrz. Kombinezon musi być zamykany za pomocą zamka błyskawicznego umieszczonego w środkowej części przedniej części stroju skoczka narciarskiego. Zamknięta taśma zamka błyskawicznego musi przekraczać koniec kołnierza od 1,5 do 5 centymetrów. Maksymalna długość zamka błyskawicznego może się kończyć co najmniej 10 cm przed poprzeczną częścią krocza. Szerokość zamka błyskawicznego nie może przekraczać 15 mm. Podczas skoku strój skoczka narciarskiego, a przede wszystkim jego zamek błyskawiczny musi być całkowicie zapięty. Konstrukcja kombinezonu musi być ściśle dopasowana do każdej części ciała. Zmierzony obwód każdej nierozciągniętej części kombinezonu nie może przekraczać odpowiedniego pomiaru ciała. Niedozwolone jest także mocowanie rękawów kombinezonu do rękawic. Wyjątkami są:

 • Dopasowanie kombinezonu wokół buta z maksymalną tolerancją 10 cm. Tolerancja ta może zaczynać się od części ściśle dopasowanej poniżej kolana z przejściem do dolnego obszycia nogawki,

 • Dopasowanie kombinezonu wokół rękawa z maksymalną tolerancją wynoszącą 4 cm. Tolerancja ta jest określona dla ostatnich 10 cm rękawa.


Dodatkowe ograniczenia:

 • Dozwolone jest znakowanie kombinezonu do celów pomiarowych i kontrolnych,

 • Grubość wszystkich części kombinezonu musi być taka sama,

 • Nie jest dozwolona żadna dodatkowa obróbka chemiczna (gazowa, ciekła lub stała), ani mechaniczna materiału lub stroju skoczka narciarskiego,

 • Różnica wysokości między przednią a tylną częścią kołnierza nie może przekraczać 5 cm,

 • Niedozwolone są zewnętrzne zakładki i zaszewki oraz fałdy i wypustki,

 • Dozwolony jest tylko jeden stały pasek na nogę, służący do mocowania kombinezonu wokół buta narciarskiego. Pasek powinien być wykonany z jednego ciągłego kawałka materiału, bez klamer, sprzączek lub innych sposobów mocowania wielu kawałków materiału. Mocowanie każdego z pasków musi być wykonane na dole kombinezonu, pośrodku tylnej części buta.


Strój skoki narciarskie – materiał i tkanina

Struktura powierzchni materiału i skład materiału dla wszystkich części stroju skoczka narciarskiego muszą być takie same. Jedynymi wyjątkami są różne kolory tego samego materiału. Grubość kombinezonu nie może przekraczać 6,0 mm, ani być mniejsza niż 4,0 mm. Kombinezon do skoków narciarskich wykonuje się z pięciowarstwowej tkaniny laminowanej i składa się z:

 • Tkaniny zewnętrznej / pierwsza warstwa,

 • Pianki,

 • Elastycznej membrany,

 • Tkaniny wyściełającej.

Komponenty są laminowane ze sobą za pomocą procesu hot-melt lub laminowane płomieniowo, gdzie do zalaminowania tkaniny potrzebne są 4 czynności. Kontrolowana przepuszczalność powietrza wynosząca 40 l/m2/sec (Zasady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej) jest osiągana poprzez perforację i gwarantuje stałą wartość.


Bielizna

Grubość bielizny pod strojem skoczka narciarskiego nie może przekraczać 3,0 mm, a przepuszczalność powietrza przez bieliznę musi być większa niż 60 l/m2. Dodatkowo rozmiar, dopasowanie i forma bielizny muszą być zgodne z rozmiarem oraz kształtem ciała. Nie dopuszcza się żadnych form kaptura i żadnych mocowań (np. zintegrowanych otworów na palce).


Kaski ochronne

Strój skoki narciarskie nie jest dopuszczany do zawodów bez najważniejszego elementu zabezpieczającego skoczka. Kask ochronny, bo o nim mowa, jest obowiązkowy podczas wszystkich zawodów. Kształt kasku musi być dopasowany do kształtu głowy. Odległość mierzona w dowolnym punkcie między zewnętrzną powierzchnią kasku a głową nie może przekraczać 7 cm. Kaski używane podczas międzynarodowych zawodów FIS muszą spełniać normy obowiązujące dla kasków przeznaczonych do zawodów w narciarstwie alpejskim. Zgodność z normami musi być poświadczona przez odpowiednią, specjalną i znormalizowaną etykietę zgodności umieszczoną w sposób nieusuwalny z tyłu kasku, w miejscu, które jest i powinno pozostać widoczne.


Gogle narciarskie


Gogle narciarskie to element stroju skoczka narciarskiego chroniący oczy przed warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem. Wyposażone są w optyczne soczewki. Ich celem jest zapewnienie dobrej, pozbawionej kontrastu widoczności w każdych warunkach pogodowych.


Rękawice narciarskie

Rękawice zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi i siłami zewnętrznymi. Używanie rękawic jest obowiązkowe podczas wszystkich zawodów. Rozmiar rękawic musi być zgodny z rozmiarem dłoni. Grubość materiału wynosi maksymalnie 5 mm. Dozwolone są wyłącznie rękawice na wszystkie palce. Rękawice nie mogą być w kształcie płetwy.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy

reklama
reklama
pełne wyniki i terminarz ›
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama