reklama

Wyjaśniła się sprawa urzędu, który rzekomo miał zniknąć z Andrychowa

Polityka, Wiadomości, 30.04.2023 14:50, eł

Nie chodziło o likwidację, lecz o…

Wyjaśniła się sprawa urzędu, który rzekomo miał zniknąć z Andrychowa

Miesiąc temu radni gminy Kęty przegłosowali apel do ministra finansów o utrzymanie działalności Oddziału Celnego w Andrychowie. Zrobili to na wniosek burmistrza Krzysztofa Klęczara, do którego z kolei zwrócili się w tej sprawie przedsiębiorcy z regionu, mocno zaniepokojeni, że likwidacja placówki negatywnie wpłynie na ich działalność. Jak się wkrótce dowiedzieliśmy, całą tę panikę wywołała plotka…

Po sesji Rady Miejskiej w Kętach, na której przegłosowany został wspomniany apel, zwróciliśmy się do Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego z pytaniem, czy Oddział Celny w Andrychowie rzeczywiście ma zostać zlikwidowany. Dostaliśmy zaskakującą odpowiedź, że nie ma takich planów. Magdalena Kobos z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie wyjaśniła nam, iż zamknięcie Oddziału Celnego wymagałoby zmiany przepisów. I powołała się na rozporządzenie ministra finansów, zawierające wykaz urzędów celno-skarbowych oraz podległych im oddziałów celnych, w którym wymieniona jest między innymi placówka w Andrychowie.

Teraz okazuje się, że jak w każdej plotce, również i w tej o rzekomej likwidacji było ziarno prawdy. Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Marek Nycz w odpowiedzi na apel samorządowców dostał pismo podpisane przez Piotra Szewczuka, zastępcę dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów, które sporo wyjaśnia. Zostało ono odczytane 28 kwietnia na sesji kęckiego samorządu.

Oto jego treść: „Nawiązując do apelu Rady Miejskiej w Kętach, dotyczącego funkcjonowania Oddziału Celnego w Andrychowie, uprzejmie informuję, że Izba Administracji Skarbowej w Krakowie nie planuje podejmować działań, zmierzających do likwidacji placówki. Analizy w zakresie funkcjonowania oddziałów celnych w Małopolskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Krakowie potwierdzają zasadność i celowość działania Oddziału Celnego w Andrychowie w dotychczasowej formie. Analiza wskazała jedynie na konieczność zmniejszenia powierzchni biurowej oraz magazynowej, co nie będzie miało wpływu na zakres zadań realizowanych przez placówkę. Oddział Celny w Andrychowie w dotychczasowy sposób będzie elastycznie odpowiadać na potrzeby eksporterów, importerów oraz podatników, a także efektywnie wykorzystywać zasoby kadrowe w terenie.”

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy