Miesiąc temu radni gminy Kęty przegłosowali apel do ministra finansów o utrzymanie działalności Oddziału Celnego w Andrychowie. Zrobili to na wniosek burmistrza Krzysztofa Klęczara, do którego z kolei zwrócili się w tej sprawie przedsiębiorcy z regionu, mocno zaniepokojeni, że likwidacja placówki negatywnie wpłynie na ich działalność. Jak się wkrótce dowiedzieliśmy, całą tę panikę wywołała plotka…
Po sesji Rady Miejskiej w Kętach, na której przegłosowany został wspomniany apel, zwróciliśmy się do Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego z pytaniem, czy Oddział Celny w Andrychowie rzeczywiście ma zostać zlikwidowany. Dostaliśmy zaskakującą odpowiedź, że nie ma takich planów. Magdalena Kobos z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie wyjaśniła nam, iż zamknięcie Oddziału Celnego wymagałoby zmiany przepisów. I powołała się na rozporządzenie ministra finansów, zawierające wykaz urzędów celno-skarbowych oraz podległych im oddziałów celnych, w którym wymieniona jest między innymi placówka w Andrychowie.
Teraz okazuje się, że jak w każdej plotce, również i w tej o rzekomej likwidacji było ziarno prawdy. Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Marek Nycz w odpowiedzi na apel samorządowców dostał pismo podpisane przez Piotra Szewczuka, zastępcę dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów, które sporo wyjaśnia. Zostało ono odczytane 28 kwietnia na sesji kęckiego samorządu.
Oto jego treść: „Nawiązując do apelu Rady Miejskiej w Kętach, dotyczącego funkcjonowania Oddziału Celnego w Andrychowie, uprzejmie informuję, że Izba Administracji Skarbowej w Krakowie nie planuje podejmować działań, zmierzających do likwidacji placówki. Analizy w zakresie funkcjonowania oddziałów celnych w Małopolskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Krakowie potwierdzają zasadność i celowość działania Oddziału Celnego w Andrychowie w dotychczasowej formie. Analiza wskazała jedynie na konieczność zmniejszenia powierzchni biurowej oraz magazynowej, co nie będzie miało wpływu na zakres zadań realizowanych przez placówkę. Oddział Celny w Andrychowie w dotychczasowy sposób będzie elastycznie odpowiadać na potrzeby eksporterów, importerów oraz podatników, a także efektywnie wykorzystywać zasoby kadrowe w terenie.”
Brak komentarzy