reklama

Włodarz próbuje pozbyć się andrychowianki ze stanowiska wicedyrektorki

Polityka, MAGAZYN, Wiadomości, 22.04.2023 10:55, eł

Cała kadra szkoły jej broni.

Włodarz próbuje pozbyć się andrychowianki ze stanowiska wicedyrektorki

Wicedyrektora szkoły podstawowej powołuje i odwołuje dyrektor placówki, a zatem burmistrz miasta teoretycznie niewiele ma do powiedzenia w tej sprawie. Jeśli jednak zależy mu na wprowadzeniu zmiany na tym stanowisku, znajdzie na to sposób. Do takiej sytuacji doszło w Wadowicach, gdzie włodarz próbuje nakłonić dyrektora do odwołania wicedyrektorki.

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński od lat ma „na pieńku” z andrychowianinem Zbigniewem Małeckim, który był wiceprzewodniczącym Rady Powiatu w Wadowicach w czasach, gdy on sam zasiadał w fotelu starosty. Teraz włodarz miasta próbuje pozbyć się żony swego oponenta Anny Małeckiej ze stanowiska wicedyrektorki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach. Spotkało się to ze sprzeciwem całej kadry placówki, zarówno nauczycieli, jak i pozostałych pracowników.

Poddany naciskom dyrektor podstawówki Bartłomiej Sołtysiewicz dał wyraz swojemu zdaniu na temat działań burmistrza, rezygnując ze stanowiska. Uznał on, że nie może dalej kierować szkołą, jeśli nie ma swobody w realizowaniu własnej polityki kadrowej. Rezygnację złożył 13 kwietnia. Zaś reszta kadry SP nr 1 wysłała do Bartosza Kalińskiego pismo, w którym jak jeden mąż broni wicedyrektorki. Oto jego treść:

„Nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach wyrażają sprzeciw wobec prób wywierania nacisku w sprawie odwołania z funkcji wicedyrektora Pani Anny Małeckiej przez Burmistrza Wadowic. Ubiegłoroczny wybór na to stanowisko został poprzedzony jednomyślną rekomendacją Rady Pedagogicznej. Decyzja ta była uzasadniona wysokimi kompetencjami pedagogicznymi oraz umiejętnościami interpersonalnymi Pani Anny Małeckiej. Cieszy się ona dużym zaufaniem i szacunkiem ze strony współpracowników, rodziców oraz uczniów. Jej wieloletnia praca nauczycielska oraz pełniona od września 2022 r. funkcja wicedyrektora potwierdza, że jest odpowiednią osobą na tym stanowisku.

Pani Anna Małecka wzorowo wypełnia powierzone obowiązki. Potwierdziła swoje umiejętności kierownicze jako koordynator projektów unijnych: “Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice” (2020-2022) oraz projektu „W Wadowicach uczymy się przez całe życie! Języki, kultura, integracja” w ramach programu Erasmus+ Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej (2020-2023). Wiązało się to ze ścisłą współpracą z przedstawicielami gminy oraz innymi instytucjami. Dała się poznać jako osoba odpowiedzialna, sumiennie wywiązująca się z powierzonych zadań, w pełni zaangażowana. Była wielokrotną organizatorką programu „EuroWeek – Szkoła Liderów”.

Brak zgody Pana Burmistrza na kontynuację pracy Pani Anny Małeckiej na stanowisku wicedyrektora jest niezrozumiały oraz sprzeczny z ubiegłorocznym arkuszem organizacyjnym szkoły, który zakładał pełnienie przez nią tej funkcji. Wówczas nie spotkało się to ze sprzeciwem ze strony organu prowadzącego. Ponadto w październiku 2021 r. jej praca pedagogiczna została doceniona przez Pana Burmistrza Bartosza Kalińskiego, który przyznał jej Nagrodę Burmistrza Wadowic.

W naszym odczuciu jednoznaczna sugestia odwołania Pani Anny Małeckiej jest precedensem niemającym żadnego uzasadnienia merytorycznego. W zaistniałej sytuacji Dyrektor Szkoły, Pan Bartłomiej Sołtysiewicz kierując się uczciwością i szacunkiem wobec swoich współpracowników, podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska. Jest ona spowodowana brakiem swobody w kreowaniu polityki kadrowej, a tym samym ograniczeniem jego kompetencji.”

Jesteśmy pewni, że odejście ze stanowiska obojga tak zaangażowanych i oddanych swojej pracy dyrektorów będzie dla społeczności szkolnej wielką stratą. Domagamy się pisemnego wyjaśnienia tej sprawy poprzez podanie konkretnych, merytorycznych argumentów, zgodnie z którymi Pani Anna Małecka zdaniem Pana Burmistrza, nie powinna pełnić obowiązków zastępcy dyrektora w naszej szkole.

Foto: Google Maps

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomekх, 24.04.2023 11:05

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5681630,kary-dla-tworcow-wideo.html

Mgr Ahrańczyk, 24.04.2023 10:15

podaję przykład: https://www.youtube.com/watch?v=Ba_s4znO9W0

tomekх, 22.04.2023 19:27

Podaj kilka przykładów na poparcie swojej tezy.

skornica, 22.04.2023 13:05

Typowa pisiorska metoda pozbywania się niewygodnych osób.Nieważne że ktoś jest dobry w tym co robi i się sprawdza.Lecz nie jest po lini pisiorskiej partii,więc trzeba go wypier.... ***** ***

obserwator2012, 22.04.2023 12:07

Pewnie dziecko jakiegoś pisiora ma słabe stopnie- inaczej być nie może - należy się.

tomekх, 22.04.2023 10:53

"Nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach" ale którzy ?