reklama
reklama

To już kolejna zmiana na tym stanowisku w krótkim czasie

Polityka, Wiadomości, 04.02.2022 20:23, eł

Od września zajmuje je już czwarta osoba!

To już kolejna zmiana na tym stanowisku w krótkim czasie

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita powołał dzisiaj nowego małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Został nim dr inż. arch. Piotr Turkiewicz. Czy to koniec perturbacji związanych ze stołkiem konserwatora? Trudno powiedzieć.

Od 2019 funkcję małopolskiego wojewódzkiego konserwatora pełniła dr hab. Monika Bogdanowska, która wsławiła się tym, że żarliwie broniła przed rozbiórką lub drastycznymi zmianami każdy zabytkowy obiekt. We wrześniu ubiegłego niespodziewanie została odwołana ze stanowiska. Niewykluczone, że straciła je dlatego, iż chciała zablokować przebudowę (a właściwie wyburzenie) wiaduktu kolejowego na ulicy Grzegórzeckiej w stolicy Małopolski, co opóźniało remont całej linii kolejowej między Płaszowem a Krakowem Głównym.

W cztery miesiące później wojewoda mianował na stanowisko konserwatora dr inż. Dominikę Długosz, od 12 lat zatrudnioną w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. Następczyni Moniki Bogdanowskiej swoją nową funkcję pełniła przez zaledwie… jeden dzień. Według oficjalnych informacji złożyła rezygnację z powodów osobistych. Nieoficjalnie mówi się o tym, że została odwołana z powodu antyklerykalnych i politycznych wpisów, które zamieszczała w mediach społecznościowych.

Od 20 stycznia obowiązki małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków pełniła Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk, wieloletnia dyrektorka Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Ona również niezbyt długo cieszyła się swoją nową rolą, ale przynajmniej była na to przygotowana.

Powołany dzisiaj na stanowisko konserwatora dr inż. arch. Piotr Turkiewicz ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki oraz podyplomowe studia z zakresu badań i analiz architektury historycznej na Politechnice Krakowskiej im. T. Kościuszki. Stopień naukowy doktora uzyskał na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, gdzie dotychczas prowadził Pracownię Projektowania Architektonicznego. Jest autorem licznych projektów z zakresu architektury, wystawiennictwa oraz wnętrz realizowanych m.in. dla takich instytucji jak Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Instytut Cervantesa.

- Dziękuję za powierzoną mi misję, bo właśnie tak pojmuję funkcję małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Szczególnie tu, w Małopolsce, mamy przekonanie, że zabytki są naszym dobrem narodowym i jakie takie podlegają szczególnej i bezwarunkowej ochronie. Moje zainteresowania naukowe i dotychczasowe doświadczenie zawodowe koncentrowały się właśnie wokół szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego. Dołożę wszelkich starań, aby miało ono należytą ochronę – powiedział tuż po swojej nominacji dr inż. arch. Piotr Turkiewicz.

Foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy