reklama
reklama

Taki podział mandatów poselskich w naszym regionie? PiS liczy na więcej

Polityka, Wiadomości, 27.09.2023 07:40, red
Działacze PiS liczą, że jednak partia ta zdobędzie więcej mandatów (5?) niż wynikałoby to prognoz.
Taki podział mandatów poselskich w naszym regionie? PiS liczy na więcej
Aktualnie w okręgu nr 12 - powiaty chrzanowski, wadowicki, oświęcimski, suski, myślenicki - PiS ma 6 mandatów poselskich, a dwa należą do Koalicji Obywatelskiej.

Socjolog Marcin Palade przeprowadza ostatnio regularnie analizę podziału mandatów wyborczych w poszczególnych okręgach wyborczej na podstawie tzw. średniej sondażowej. Z jego prognoz na podstawie sondaży z września wynika, że po wyborach PiS miałoby w naszym regionie mniej, bo 4 posłów. Dwóch posłów miałaby Koalicja Obywatelska, a po jednym mandacie poselskim przypadłoby dla koalicji PSL - Polska 2050 oraz dla Konfederacji.


Niektórzy politycy PiS zwracają jednak uwagę, że sondaże ogólnopolskie nie do końca mają przełożenie na sytuację w okręgu nr 12, bo okręg od lat jest zdecydowanie bardziej prawicowy i PiS wygrywa tutaj z większą przewagą niż w skali kraju.

Dla porównania w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, w skali kraju PiS miało 43,5 proc, a PO 27%. W okręgu nr 12 PiS miał wtedy 53% (co przełożyło się na 6 mandatów, a PO 23% (2 mandaty). Podobnie było w wyborach w 2015 roku.

Na tej podstawie działacze PiS liczą, że jednak w naszym regionie partia ta zdobędzie więcej mandatów (5?) niż wynikałoby to prognoz.

Tak czy inaczej, w szeregach kandydatów tej partii panuje spora nerwówka. Atmosfera wokół PiS nie jest tak dobra, jak w latach poprzednich. Liczne, nagłaśniane przez niezależne media, afery rządzących coraz bardziej elektryzują opinię publiczną. Dodatkowo, trzech obecnych posłów PiS dostało dosyć odległe miejsca na liście - Filip Kaczyński z Wadowic (5 miejsce), Marek Polak z Andrychowa (6 miejsce), Krzysztof Kozik z Myślenic (8 miejsce).grafika: twitter / Marcin Palade
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Saturn, 29.09.2023 17:56

Poraża mnie wynik: Konfederacja 1 mandat, powinno być absolutne zero! Kobiety, to ugrupowanie Was obraża! Według jednego z członków, niejakiego Curzydło -kobieta stanowi część dobytku mężczyzny, choć stoi w hierarchii nieco wyżej niż zwierzęta. Pamiętam, że swojego czasu K.Mikke na forum Parlamentu Europejskiego tłumaczył zebranym, że kobieta jako istota mniejsza, słabsza, mniej inteligentna...CO WY NA TO? Nie boli, nie oburza? Idźcie głosować, póki nie odebrano Wam tego prawa!

Zakolog, 27.09.2023 13:28

Według niemieckiego historyka Petera Longerich, doktor Józef Goebbels już w latach dwudziestych ubiegłego wieku miał stwierdzić, że współczesne jemu media (czyli ze dwie stacje radiowe, kilka tytułów prasowych, plakaty i może jeszcze kroniki filmowe), są wstanie w przeciągu dwóch tygodni, nawet najbardziej pokojowo nastawione społeczeństwa doprowadzić do wrzenia. Oglądając nawet dziś, genialny film propagandowy Leni Riefenstahl pt. „Trumf woli” lub przemówienie Goebbelsa z 18 lutego 1943 roku wygłoszone w Pałacu Sportu, możemy być pewni prawdziwości tej maksymy. Niestety nasi współcześni lokalni politycy obdarzają nas prymitywnym przekazem swoich marnych osobistych osiągnięć. W tej kategorii, jak dotychczas prowadzi burmistrz Kęt, doktor Klęczar ! Doktor, co prawda nie Uniwersytetu w Heidelbergu, tylko krakowskiego WSR-olu, ale za to bez ogródek pokazujący mieszkańcom Kęt, gdzie ma obowiązki burmistrza i tychże mieszkańców, a ma ich głęboko w Senacie. Dodatkowo uraczył ich hasłem wyborczym, iż „Polska potrzebuje dobrych gospodarzy” - otóż nie potrzebuje „dobrych” tylko mądrych. A jak marzeniem pana Klęczara jest bycie gospodarzem, to wyborcy powinni je spełnić i odesłać pana Burmistrza na jego własne gospodarstwo. Na drugim miejscu plakatowych osiągnięć plasuje się pan wojewoda Kmita, któremu również znudziło się bycie wojewodą i reklamuje siebie poprzez protekcje premiera Morawieckiego. Panie Łukaszu powszechnie wiadomo, że został pan wojewodą nie wskutek swoich dokonań, tylko z łaski pana premiera i obecnie tylko potwierdza pan ten stan rzeczy. Ale czy te kwalifikacje są wystarczające do pełnienia funkcji deputowanego z ziemi wadowickiej, szczerze wątpię.

FeelFree, 27.09.2023 10:19

https://www.youtube.com/watch?v=vr_vJ3sQ7Ys&ab_channel=didaskalia

FeelFree, 27.09.2023 09:53

https://www.youtube.com/watch?v=hfqK8aPm8D0&ab_channel=Przeci%C4%99tnyCz%C5%82owiek

FeelFree, 27.09.2023 09:42

Politycy nadal bardzo skutecznie podsycają te procesy dla uzyskania SWOICH celów, do wyborów wszystkie techniki wpływu na społeczeństwo będą używane z możliwie maksymalną intensywnością, wszelkimi możliwymi kanałami. Zawsze to działało... i nadal działa.

FeelFree, 27.09.2023 09:36

https://instytutsprawobywatelskich.pl/polaryzacja-i-radykalizacja-pogladow-politycznych-czyli-gdzie-pogrzebalismy-centrum/

FeelFree, 27.09.2023 09:36

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polaryzacja_spo%C5%82eczna

FeelFree, 27.09.2023 09:35

https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_polaryzacji

andrychowianin1, 27.09.2023 09:18

Ostatnie dni polaka w Sejmie i kto teraz będzie trzymał parasol kaczorowi pod pomnikami smoleńskimi?

szpp, 27.09.2023 08:23

PIS to ZŁO