reklama
reklama

Podwyżka dla wójt gminy Wieprz zaklepana

Polityka, Wiadomości, 15.11.2021 13:07, eł

Petycja mieszkańców pozostała bez wpływu na większość radnych.

Podwyżka dla wójt gminy Wieprz zaklepana

W ubiegłym tygodniu, gdy tylko w eter poszła wieść o planowanej podwyżce wynagrodzenia wójt gminy Wieprz Małgorzaty Chrapek, mieszkańcy napisali petycję, w której zaprotestowali przeciwko podnoszeniu jej uposażenia ponad absolutne minimum dopuszczalne przepisami.

Zmiana pensji włodarzy gmin została niejako wmuszona nowelizacją ustawy o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która weszła w życie 1 listopada. Określa ona nie tylko maksymalną wysokość wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale też minimalną, która jest zdecydowanie wyższa od kwot, które włodarze mogli otrzymywać do tej pory.

Wedle nowych przepisów, suma trzech składowych uposażenia wójta (wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego i specjalnego) może wynieść łącznie nieco ponad 20 tys. zł miesięcznie. W praktyce pensja włodarza może być nawet wyższa, bo nie jest tutaj brany pod uwagę dodatek stażowy. W przypadku wójt Małgorzaty Chrapek, zaproponowana w projekcie uchwały podwyżka jej wynagrodzenia da łącznie kwotę 17 420 zł brutto. Razem z dodatkiem stażowym będzie to 19 470 zł. Nie jest to zatem maksymalna kwota, jaką szefowa gminy Wieprz mogłaby otrzymywać.

Na dzisiejszej (15 listopada) sesji samorządu radny Bogdan Gawenda złożył wniosek formalny o ustalenie wynagrodzenia wójt na najniższym możliwym poziomie dopuszczalnym znowelizowaną ustawą, który wynosi nieco ponad 16 tys. zł brutto. Jednak samorządowcy odrzucili go dziesięcioma głosami przeciw. Poparły go tylko cztery osoby.

Ostatecznie za przyznaniem wójt Małgorzacie Chrapek pensji w łącznej wysokości 19 470 zł zagłosowało dziesięcioro radnych, trzech było przeciwnych (Bogdan Gawenda, Krzysztof Krupnik, Grzegorz Rajda). Od głosu wstrzymali się Witold Gałuszka i Marcin Sopicki. Zgodnie z uchwałą, zmiana wynagrodzenia obowiązuje od 1 sierpnia tego roku, toteż wójt dostanie wyrównanie za minione miesiące.

Radni podjęli również decyzję w sprawie podniesienia własnych diet. Przewodniczący samorządu będzie dostawał miesięcznie 2100 zł (dotychczas miał 1100 zł), jego zastępca 1000 zł, a „szeregowy” radny 800 zł (zamiast 500 zł). Treść uchwały w tej sprawie również dotyczy okresu od 1 sierpnia.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

waldemar231, 15.11.2021 22:26

Prawda jest taka, że nie ma kandydata, który by stanowił realną opcje dla obecnego Wójta. Dlatego co wybory nie głosują na nią, tylko na gorsze zło. Bo jak wytłumaczyć to, że większość ludzi narzeka na jej zarządzanie i całkowitą ignorancję problemów, które mają miejsce w gminie a wygrawa wybory od x lat. Za długo już jest się u władzy... . Co do rady, jak rada miała zaglosować inaczej skoro każdy wie kto głosował i kto z kim trzyma. Już był taki co robił porządki i zapowiadał nowy ład i każdy w Wieprzu pamięta jak to się skończyło. Przydałaby się nowa krew... Ktoś mlody z pomysłem na gminę....

skedway12, 15.11.2021 16:43

Pazerności Wójtowej nigdy nie będzie końca

skedway12, 15.11.2021 16:43

.....