reklama
reklama

Oto nowy tymczasowy wójt

Polityka, Wiadomości, 19.01.2024 15:28,
Nowe pokolenie lokalnych polityków wkracza do akcji.
Oto nowy tymczasowy wójt


37-letni Marek Gajowy został wyznaczony do pełnienia funkcji wójta Spytkowic w powiecie wadowickim. Zastąpił na tym stanowisko wcześniejszego tymczasowego wójta Krzysztofa Byrskiego, który z kolei objął to stanowisko po wójcie Mariuszu Krystianie, który w październiku został posłem.

Teraz to Marek Gajowy będzie kierował gminą Spytkowice - do czasu wyborów samorządowych w kwietniu tego roku.

- Rekomendowałem Panu Premierowi Donaldowi Tuskowi zmianę na stanowisku pełniącego obowiązki wójta gminy Spytkowic. Wielokrotnie wskazywałem na wątpliwości przy powołaniu „tymczasowego” wójta po objęciu mandatu posła przez Mariusza Krystiana. Nowo powołany pełniący obowiązki wójta został wybrany na zastępcę wójta tuż przed wyborami. Wobec wątpliwości, które mogą się wiązać z takim mechanizmem, uznałem za stosowne zaproponowanie nowej osoby. Premier zaakceptował kandydaturę Pana Marka Gajowego, który od dziś będzie pełniącym obowiązki wójta gminy Spytkowice – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Tak wynika z przepisów

Na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku wygaśnięcia mandatu wójta/ burmistrza przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.

Wnioskiem z 9 stycznia 2024 roku, przekazanym za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wojewoda Krzysztof Jan Klęczar wystąpił o odwołanie Krzysztofa Byrskiego z funkcji pełniącego obowiązki wójta gminy Spytkowice i powołanie na to stanowisko Marka Gajowego. Premier Donald Tusk przychylił się do tej propozycji, cofając Krzysztofowi Byrskiemu z dniem 18 stycznia 2024 roku wyznaczenie do pełnienia funkcji wójta gminy Spytkowice i wyznaczając Marka Gajowego do pełnienia tej funkcji od 19 stycznia 2024 roku.- Życzę Panu Markowi Gajowemu wszelkiej pomyślności w pełnieniu funkcji wójta gminy Spytkowice. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie służy pełnym wsparciem. Dziękuję Panu Premierowi za przychylenie się do zmian, które zaproponowaliśmy, a które były w tym zakresie potrzebne – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Marek Gajowy urodził się w 1987 roku. Związany jest z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, gdzie ukończył studia inżynierskie i magisterskie na kierunku mechanika i budowa maszyn. W 2018 roku obronił tam doktorat na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki WIMiR AGH pełnił funkcje asystenta, a następnie adiunkta. W latach 2021-2023 był także zastępcą kierownika ds. badawczo-rozwojowych w projekcie NCBiR. W latach 2014-2018 był radnym Rady Gminy Spytkowice, a później radnym Rady Powiatu Wadowickiego. Jest prezesem Fundacji Herbu Ostoja oraz organizatorem kwest na rzecz ratowania zabytków nekropolii.

- Wyrażam przekonanie, że Pan Doktor Marek Gajowy spełnia wszystkie warunki konieczne, by wykonywać zadania i kompetencje wójta gminy Spytkowice, a jego kwalifikacje są wystarczające dla sprawnego i rzetelnego wykonywania powierzonej mu funkcji – podsumowuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

źródło, foto: Małopolski Urząd Wojewódzki
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 19.01.2024 19:57

Co do fryzury mi bardziej marines przypomina.

cath, 19.01.2024 19:56

Sądząc z ostatnio ujawnianych kwot w polityce są wielkie pieniądze i to jest smutne niestety.

Zakolog, 19.01.2024 19:28

@cath - Jak już się chłopak doskrobał doktoratu i fryzury na wzór Hitlerjugend, to chyba powinien pracować przy projektach naukowo badawczych lub chociaż trzepać kasę w koncernach technologicznych, a nie robić za komisarza w Spytkowicach.

cath, 19.01.2024 18:41

A masz kogoś z doktoratem,wykładowcę AGH ,nauczyciela akademickiego? Bo to że ktoś był dyrektorem czy kierownikiem biura poselskiego ,bezrobotny wiosny nie czyni i dodatkowo jest z poparcia PIS.Przecież to wszystko karierowicze.

cath, 19.01.2024 18:28

A masz kogoś z doktoratem,wykładowcę AGH ,nauczyciela akademickiego? Bo to że ktoś był dyrektorem czy kierownikiem biura poselskiego ,bezrobotny wiosny nie czyni i dodatkowo jest z poparcia PIS.Przecież to wszystko karierowicze.

Archanioł Michał, 19.01.2024 17:13

O oo REDAKCJA zachwycona "NOWYM POKOLENIEM" w samorządzie. To świetna wiadomość. W Andrychowie też możecie się przyłączyć z tym zachwytem i promować MŁODOŚĆ, WIEDZĘ , PIĘKNO :)).