reklama

Gdzie ta strefa i galeria?

Polityka, Wiadomości, 20.10.2016 19:10, (red)
Naobiecywali i co dalej? Władze Andrychowa przyznają się do opóźnień, a na część planów.... nie ma w ogóle pieniędzy.
Gdzie ta strefa i galeria?

Jest już półmetek kadencji i niektórzy andrychowscy radni coraz częściej rozliczają andrychowskiego burmistrza Tomasza Żaka z deklaracji i obietnic. Przoduje w tym radna Alicja Studniarz, wybrana z listy komitetu Krzysztofa Kubienia. Radna Studniarz uchodzi w tej kadencji za głównego krytyka burmistrza.Tak było również w czwartek (20.10) podczas sesji Rady Miejskiej. Radna zapytała wprost co dalej ze strefą ekonomiczną, której powstanie burmistrza zapowiadał już 2 lata temu. I co dalej z planami budowy „Andrychowskiej Galerii Kultury”, w tym basenu krytego, które też już jakiś czas temu zostały przedstawione a nadal nie wiadomo czy w ogóle ta inwestycja zostanie zrealizowana.Odpowiedzi udzielił wiceburmistrz Mirosław Wasztyl. Jeśli chodzi o strefę, M. Wasztyl przyznał wprost – są opóźnienia i to spore. Co prawda strefa została już kilka miesięcy temu powołana w Andrychowie, ale ciągle daleka droga do budowy nowych zakładów pracy.

To jednak – twierdził wiceburmistrz – nie wina władz miasta. Sama procedura związana z powołaniem strefy w Andrychowie wydłużyła się o ok. 8 miesięcy, bo sprawa bardzo długo rozpatrywana była przez ministerstwo i rząd.

Teraz jest kolejny problem. Aby w strefie mogło cokolwiek powstać, wpierw teren trzeba uzbroić, wybudować drogi dojazdowe itp. I tu znowu jest poślizg, ponieważ opóźnia się sprawa naboru wniosków o dotacje unijne na tego rodzaju inwestycje. Będzie je można składać dopiero w listopadzie, a do przyznania dotacji (o ile zostanie przyznana) i rozpoczęcia inwestycji związanych z budową dróg w strefie upłynie pewnie kilka kolejnych miesięcy. M. Wasztyl zapewnił jednak, że równolegle będzie prowadzona procedura zbycia działek w strefie.

W sumie w urzędowych planach prace związane z przygotowaniem strefy planowane są na lata 2017-19.

Jeśli chodzi o „Andrychowska Galerię Kultury”, to wiceburmistrz stwierdził wprost, że w tej chwili Andrychowa nie stać na budowę nowej instytucji kultury. Kryty basen przy ulicy Włókniarzy jednak powstanie. W maju radni przeznaczyli pieniądze na projekt basenu. Wkrótce powinna zostać ostatecznie rozstrzygnięta sprawa lokalizacji basenu – obok SP 4 albo w miejsce gdzie kiedyś miała przebiegać tzw. lokalna obwodnica.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na zaprojektowanie i budowę pływalni.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zandrychowa, 25.10.2016 16:45

Jestem mieszkańcem Andrychowa Nie to co robią ci nikczemnicy to nie jest dobro

Maksymilian, 25.10.2016 15:51

zandrychowa;ubolewam że nie dostrzegasz dobra.Kiedy czytam że nastąpił podział za rządów PiSu to widać kim ty byłeś i jesteś.

corleone, 24.10.2016 20:38

na te pytania odpowiedział sam obiekt westchnień i to nie tak dawno temu. W czasie kampanii 2014 r i spotkań z mieszkańcami na Andrychowskim osiedlu w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej padły znamienne słowa ...że tak na prawdę to on sam nic nikomu nie obiecywał i że każdemu wolno marzyć. Proszę zatem nie dopytywać więcej pochłoniętego marzeniami gospodarza bo jego lista pomysłów (i marzeń) jest bardzo długa i o kolejnych dowiemy się zapewne niebawem.

jerzymarchewka, 24.10.2016 20:14

Czy w końcu ktoś ze służby bezpieczeństwa Zdzisława I " Donosiciela odpowie na zadane przeze mnie pytania? To jeszcze raz. Cytuję: Gdzie są te turbinowe ronda , galerie kultury, hala sportowa , kotłownia przerobiona na galerię , całodobowe pogotowie. gdzie obietnice towarzysza Zdzisława. Gdzie rada przedsiębiorców gdzie transparentność i otwartość. Gdzie askłit no gdzie? Dlaczego jeszcze przestrzeń gminną zajmuje słynna na cały świat bileterka z Brzeszcz. No tomex . Dlaczego? Gdzie jest strefa przemysłowa. Gdzie przedsiębiorcy , którzy walili drzwiami i oknami do strefy? No gdzie barte ? Gdzie? czy widziałeś choć jednego? Dlaczego za panowania Zdzisława I " Donosiciela" biznes ucieka z Andrychowa . Dlaczego ? Wiecie dlaczego. Bo to zwykły przebieraniec. Psy szczekają LEON a karawana jedzie dalej. I już zbliża się do Zgierza.

zandrychowa, 24.10.2016 19:57

Podział kraju tych co za pis i całą resztą to jest normalność buhahahahahahahaha Plucie na ludzi protestujący na ulicach to jest normalność buhahahahahahaha

Maksymilian, 24.10.2016 19:06

W moim przekonaniu zaczyna się normalność.Współczuję wszystkim którzy tego nie są wstanie dostrzec.

mark7, 23.10.2016 17:08

Zauważam dużą aktywność tych co na własny użytek nazywam przyszłością narodu. Ich szczególną cechą jest uczestnictwo w budowie nowej lepszej zmiany. Czynią to w sposób dla siebie jasny, lecz dla innych niezrozumiały. Polska w tej chwili administrowana jest przez ekipę wybraną przez tych właśnie światłych obywateli . Zgodnie z ordynacją wyborczą ,nie istotne jest ilu Polaków brało udział w głosowaniu . Ważne jest która z partii otrzymała większość uczestników głosowania. Demokracja i jej zasady nie potrafią ocenić wartości wyborcy. Może on być idiotą , chorym psychicznie , niedorozwiniętym lub żartownisiem. Nie jest to ważne, byle posiadał prawo wyborcze. Nie znam przypadków by wyżej wymienionej grupie osób zabierano prawa wyborcze. Tak więc głosują wszyscy którzy chcą. Idioci również. Z 30 732 398 osób, uprawnonych do głosowania ważne głosy oddało 14 988 086 osób. Rozkład głosów na poszczegółne partie są ogólnie znane. Zastanawia mnie jednak liczba 5 993 433 wyborców PiSu. Matematycznie rzecz biorąc ,jest to 20% ogółu wyborców . Swietny wynik. Dziwimy sie ,że obecna władza tak dokazuje. Dla mnie to nic dziwnego. Po pierwsze : jest ich mało ,więc z natury rzeczy muszą być nadaktywni,\. Po drugie : odzwierciedlają nastroje i oczekiwania tych którym zawdzięczają władzę. Zapominają tylko ,że faktyczną władzą w każdym systemie są elity. To one organizują stanowiska pracy , i wszystko co się wiąże z życiem . Państwo im tylko pomaga ,lub przeszkadza ,jak miałem okazję się przekonać. A pospólsto no cóż ,zazwyczaj miele ozorem popularyzując własne braki w edukacji obywatelskiej i działa na niwie popularyzacji takich cech jak: zazdrość, zapalczywość ,zachłanność, chęć owetu i wiele wiele innych cech zazwyczaj wstydliwie skrywanych ,a teraz tak niezbędnych ,by być ocenianym na dobrego Polaka, dobrego patriotę. Jestem przekonany,że Polskę czeka zimny dokuczliwy prysznic. Mam nadzieję ,że do tego dojdzie ,zanim szalony Antoni zawojuje świat ,lub co najmniej nasze najbliższe otoczenie. Pozdrawiam wszystkich zwolenników mojej oceny , a przeciwników niekoniecznie.

martinez, 23.10.2016 14:50

Mialo być normalnie a jest chamstwo pod adresem andrychowian którzy pytają gdzie obiecane przez Żaka i jego ekipę rondo turbinowe, pogotowie, galeria, strefa która miała już dawno. Itd itd. No i jest donoszenie na andrychowian którzy zostają uznani za wrogów obecnej władzy. Zasadniczo jak sie czyta tomka i innych to jedynym pytaniem które wolno Żakowi zadać nie jest to gdzie obiecane przez niego rzeczy ale czy nie zarabia za mało te 13 czy 14 tysięcy na miesiąc i czy może po 6 latach rządów nie potrzebuje podwyżki pensji za składanie kolejnych i kolejnych obietnic?? Ech, mimo wszystko pieknej niedzieli dla wszystkich. Dla Pana Tomasza i sowicie opłacanych klakierów władzy także.

jerzymarchewka, 23.10.2016 12:38

Buhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Tomex. Polecam jakieś leki . Najlepiej z instytucji , której szefem jest Zdzisław " I " Donosiciel" przy Dąbrowskiego.

tomekx, 23.10.2016 12:30

Kpij Kpij przesączeni jednym nienawiści ludzie tylko do tego są zdolni Przykro że w 21 wieku w środku Europy są jeszcze tak nieświadomi wszystkiego ludzie i tak łatwo podatni na manipulacje

jerzymarchewka, 23.10.2016 12:26

I jeszcze jedno odpowiedz bido na zadane przeze mnie pytania. Cytuję: Gdzie są te turbinowe ronda , galerie kultury, hala sportowa , kotłownia przerobiona na galerię , całodobowe pogotowie. gdzie obietnice towarzysza Zdzisława. Gdzie rada przedsiębiorców gdzie transparentność i otwartość. Gdzie askłit no gdzie? Dlaczego jeszcze przestrzeń gminną zajmuje słynna na cały świat bileterka z Brzeszcz. No tomex . Dlaczego? Gdzie jest strefa przemysłowa. Gdzie przedsiębiorcy , którzy walili drzwiami i oknami do strefy? No gdzie barte ? Gdzie? czy widziałeś choć jednego? Dlaczego za panowania Zdzisława I " Donosiciela" biznes ucieka z Andrychowa . Dlaczego ? Wiecie dlaczego. Bo to zwykły przebieraniec. Psy szczekają LEON a karawana jedzie dalej. I już zbliża się do Zgierza.

jerzymarchewka, 23.10.2016 12:24

No widzisz tomex - bido. Nawet jednej inwestycji nie jesteś w stanie wymienić. Tu kawałek asfaltu tam chodnika , do tego gitara , śpiew , fałszywy uśmiech i kadencja leci. A ty ? Bida z nędzą.

tomekx, 23.10.2016 12:18

Wielkomanie to miał Pietras który wybudował basen wakacyjny który kosztuje chyba z ponad 30 mln i w dodatku jest na kredyt .To było jego 'znaczące' osiągnięcie hahahahaha Burmistrz Żak buduje małe ale potrzebne rzeczy .......Taaa masz rację strefa jest w Andrychowie dla 1 zakładu..... To był właśnie ten brak logiki w rządach Pietrasa Strefa która ma powstać w Andrychowie będzie dla nastu zakładów

jerzymarchewka, 23.10.2016 12:02

No to wymień jakieś znaczące. Bo remonty ulic i parkingów do takowych zaliczyć nie można. A strefa w Andrychowie już jest od kilkunastu lat. I co? Pajacu ze Zgierza.

tomekx, 23.10.2016 11:35

Zator załatwiał strefę 15 lat Z tego co widzę Andrychów robi to znacznie szybciej ale biurokracji nie da się przeskoczyć więc przestać się pienić Fakty tymczasem są takie że gm Andrychów nigdy nie było tak wielu inwestycji jak jest za kadencji Żaka

jerzymarchewka, 23.10.2016 11:25

No i co abcabc. Milczysz? Gdzie są te turbinowe ronda , galerie kultury, hala sportowa , kotłownia przerobiona na galerię , całodobowe pogotowie. gdzie obietnice towarzysza Zdzisława. Gdzie rada przedsiębiorców gdzie transparentność i otwartość. Gdzie askłit no gdzie? Dlaczego jeszcze przestrzeń gminną zajmuje słynna na cały świat bileterka z Brzeszcz. No tomex . Dlaczego? Gdzie jest strefa przemysłowa. Gdzie przedsiębiorcy , którzy walili drzwiami i oknami do strefy? No gdzie barte ? Gdzie? czy widziałeś choć jednego? Dlaczego za panowania Zdzisława I " Donosiciela" biznes ucieka z Andrychowa . Dlaczego ? Wiecie dlaczego. Bo to zwykły przebieraniec. Psy szczekają LEON a karawana jedzie dalej. I już zbliża się do Zgierza. A tak swoją drogą demokracja ten pupil Zdziska w śmiesznej czapce to ynteligencją za bardzo nie grzeszy.No ale jak przestał pić to jeść musi.

demokracja, 22.10.2016 19:38

Z innego postu: w końcu objawienie PanaMurgasa. Mój ulubiony przedsiębiorca kojarzony z obecnymi ... Myślę że znajomość mięsiwa jest bardzo istotna w towarzystwie.

jerzymarchewka, 22.10.2016 18:33

No i co różnego rodzaju askłity i tomexy. Milczycie? Gdzie są te turbinowe ronda , galerie kultury, hala sportowa , kotłownia przerobiona na galerię , całodobowe pogotowie. gdzie obietnice towarzysza Zdzisława. Gdzie rada przedsiębiorców gdzie transparentność i otwartość. Gdzie askłit no gdzie? Dlaczego jeszcze przestrzeń gminną zajmuje słynna na cały świat bileterka z Brzeszcz. No tomex . Dlaczego? Gdzie jest strefa przemysłowa. Gdzie przedsiębiorcy , którzy walili drzwiami i oknami do strefy? No gdzie barte ? Gdzie? czy widziałeś choć jednego? Dlaczego za panowania Zdzisława I " Donosiciela" biznes ucieka z Andrychowa . Dlaczego ? Wiecie dlaczego. Bo to zwykły przebieraniec. Psy szczekają LEON a karawana jedzie dalej. I już zbliża się do Zgierza.

mocarz, 21.10.2016 19:44

@Maksymilian nie ma jej tzn jest bardzo króciutka i dlatego ten plan awaryjny . oferta Zatora i Wieprza !! . no i ten CUDOWNY STOK NARCIARSKI

Maksymilian, 21.10.2016 19:43

Czytając wpisy odnoszę wrażenie że w opozycji jest tylko radna Studniarz.

Maksymilian, 21.10.2016 19:38

Mnie ciekawi lista firm które ustawiły się do zakupu działek.

mocarz, 21.10.2016 17:57

a to sobie panowie wymyślili przeciąć wstęgę w roku wyborczym nie ważne, ze Gmina potrzebuje tego "na wczoraj" ważne są inne interesy taka fantazja mi do głowy przyszła

tomekx, 21.10.2016 17:43

Pamiętajcie tylu inwestycji ile w ostatnich latach jest w gm Andrychów jeszcze nigdy nie było

Maksymilian, 21.10.2016 16:47

Każdy ma prawo do własnej opinii.

asquit, 21.10.2016 16:38

ludziom po przepranym przez pisiorów mózgu już tylko psychiatra może pomóc

jerzymarchewka, 21.10.2016 14:59

Naszemu wspaniałemu Zdzisławowi z jego giermkiem Wasztylem dedykuję piosenkę " Jaki tu spokój" Staurosa. A piosenka zaczyna się od słów ' Nic się nie dzieje na,na,na , na" Miłego słuchania Zdzichu.Ale jaja.

troll, 21.10.2016 09:26

Niestety, ofiarą obietnic padną także wioski. ,,Poważne" inwestycje w mieście są pretekstem do wykopania w następnych latach prac na wioskach. Wsie, które nie miały ,,szczęścia" coś ugrać- teraz zasiądą na ,,ławę". I spokojnie poczekają na wybory. To macie jak w banku.

awi70, 21.10.2016 08:41

A zasięgu GSM dalej w Rzykach niema,tak miało byc lepiej od sierpnia...

leon, 21.10.2016 08:07

Psy szczekają a karawana jedzie dalej po 12 a jak Pan Tomasz zechce i 16 i 20 lat rządów w Andrychowie. Niech się pieski z tym pogodzą i przestaną ujadać.

corleone, 21.10.2016 07:57

Alicja Studniarz rozliczyła już poprzedniego Burmistrza wygrywając z nim w wyborach na radnego z tamtego okręgu . To chyba najgorsza z możliwych kar dla tego człowieka którego całkowicie odsunięto od spraw miasta i gminy.

corleone, 21.10.2016 07:53

Szkoda że jeszcze tunelu pod Leskowcem nie mieli w planach przekopać w stronę Suchej bo też pomysł by zarzucili bo są ważniejsze sprawy np: wyjazd do Isny lub spotkania w Krynicy na Forum Międzynarodowym i wspólne fotki asami Polskiego sportu czy lokalnej polityki. Wystarczy posłuchać co było mówione w czasie kampanii, na sesjach rady miejskiej co było pisane w Gazecie która z Andrychowem ma już tyle wspólnego co w tytule i ile wydano na wizualizację opracowania wstępnych projektów i tak dalej i tak dalej to głowa mała. Dziś ktoś bezczelnie sugeruje że to wszystko to było od tak i że się się wycofują no.....nie jasna cholera zajęli kupę czasu radnym swoimi bojkami którzy w tym czasie mogli procedować ważniejsze dla gminy sprawy ,wprowadzili w błąd mieszkańców Andrychowa którzy z wypiekami na ustach żyli tymi inwestycjami przez ponad rok...nie mówiąc już o prowokacyjnym zastraszeniu radnych w 2013 roku na sesji że jak nie zagłosują za kupnem przez gminę tych gruntów od Andorii Mot to 500 ludzi wyleci na zbity pysk z roboty. Z uwagi podobno że kolejny raz ktoś nieudolny rozfurgał kasę przeznaczoną na ZUS dla pracowników. Wszystkie te wymienione powyżej propagandowe zagrywki jak widać mają ostatnio swój wielki finał. Z całej tej masy pozostał tylko niewielki kryty basen na miejscu boiska przy Starowiejskiej który ponoć też dopiero jest w planach. Reszta odłożona w czasie lub jak na razie nie możliwa do realizacji. Teraz kolejne dwa lata spokojnej pracy. Z balonu zeszło powietrze czas pompować kolejny już z niecierpliwością czekamy na kolejny stek marzeń w wykonaniu niezastąpionego tandemu i 14 radnych KWW. Nasza Gmina Andrychów. którym to w większości mieszkańcy powierzyli władzę nad miastem w kadencji 2014 /2018.

normalnoscichce, 21.10.2016 07:43

I ma się rozumieć Żak niech obiecuje, bierze pensję burmistrza 7 i 8 rok i znów obiecuje. Do roboty inni:) A kto zwróci uwagę na to że Żak nie spełnia obietnic, na kredyty za Żaka ten wróg klakierów zakolandii. opłacani klakierzy obrażą go, będą niszczyć w necie i plotami i ma się rozumieć będą podawać do prokuratury za "obrażanie Pana Burmistrza" Świat zakolandii jest bardzo prosty.

infocar, 21.10.2016 07:42

@abcabc Utożsamiasz bardzo dobrą kondycję finansową Tomasz Żaka z kondycją finansową gminy Andrychów, ale to nie to samo. Czasy "Państwo to ja" już dawno się skończyły.

normalnoscichce, 21.10.2016 07:39

Żak rządzi od 6 lat, od 6 lat bierze pensję burmistrza ale to poprzednika będziemy rozliczać:) Strefa - gadali ża trzeba sie spieszyć żeby powstała. Najpierw było o 2014, potem na stówę 2016, potem najpóźniej 2017. Teraz gadka o 2019. Ale każdy rozsądny zrozumie że to były obiecanki cacanki:) Pensja burmistrza dla Żaka jest jak najbardziej realna.

rafi, 21.10.2016 07:35

Komentarz usunięty przez autora.

maria, 21.10.2016 07:26

a może by ta A. Studniarz rozliczyła Pietrasa??? mamy Burmistrza dobrego a ta Studniarz chce po prostu aby o niej było głośno.

gregory, 20.10.2016 21:07

Strefa - Żak mówi o niej od 2013 roku. Co roku gadka że juz tuż tuż klakierów. Kasa dla prywatnej firmy poszła, strefy nie ma - winni oczywiście wszyscy inni tylko nie Żak. Kasa za burmistrzowanie Żakowi oczywiście idzie Tak jak klakierom którzy atakują wszystkich którzy smia przypomnieć o kredytach za Żaka czy niespełnionych obietnicach. Kolejnych po pogotowiu, rondzie turbinowym itd itd.

gregory, 20.10.2016 21:02

Żak ogłasza, pokazuje wielką wizualizację. Po kilku miesiącach jego zastępca mówi w okragłych słowach nie ma na to kasy. Ale chaos. Ale i jednemu i drugiemu kasa za bycie burmistrzem i bycie wiceburmistrzem leci. Tak jak klakierom za robienie propagandy. Ale projektant wziął kasę za zrobienie projektu który Żak pokazał, gadał o nim a wice mówi że nie stać miasta?

infocar, 20.10.2016 20:54

Pod każdą z "moich" cyferek widnieje podpis Tomasza Żaka, więc nie są z księżyca. Co najwyżej z ...

abcabc, 20.10.2016 20:32

ej infocar ty i te twoje z księżyca wzięte cyferki Andrychów jest w bardzo dobrej kondycji finansowej co jest dobrym prognostykiem przed kolejnym rozdaniem unijnych dotacji co ma wkrótce nastąpić jak kilka nowych projektów dojdzie do skutki to może wreszcie przestaniecie pluć nie porównuj też Wadowic do Andrychowa ponieważ w tej kadencji w Wadowicach w przeciwieństwie do Andrychowa kompletnie nic się nie dzieje poza tym że mają burmistrza celebrytę

infocar, 20.10.2016 20:00

@abcabc Popracuj nad "przekazem dnia", bo nie odróżniasz deficytu od zadłużenia. Andrychów jest (był na koniec 2015, bo za 2016 r. nie ma danych, gdyż jak widać, burmistrz nie powiedział jeszcze ostatniego słowa) zadłużony na ponad 28 000 000 zł (22% w stos. do dochodów). Niemal dziewięciokrotnie mniejsze zadłużenie mają sąsiednie Wadowice. Ale jestem dobrej myśli. Czytałem w Gazecie Krakowskiej, że zgodnie z wyliczeniami urzędników zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy dzięki darmowej komunikacji dla mieszkańców gminy ;)

abcabc, 20.10.2016 19:19

odpowiem ci deficyt Andrychowa to jakiś 12 % i jest to jeden z najniższych wskaźników wśród takiej wielkości gmin w Małopolsce dla porównania Kęty mają zadłużenie na poziomie 45 % do 2019 roku Andrychów spłaca kredyt zaciągnięty na basen pietrasowy

abcabc, 20.10.2016 19:16

infocar specjalisto od cyferek 10 mln zł kredytu przy ponad 100 mln budżecie to jaki to deficyt i ile to jest procentowo zadłużenia gminy? A jaki deficyt mają sąsiednie gminy / miasta np Kęty a basenem i strefą się nie przejmujcie i tak powstaną

infocar, 20.10.2016 19:05

Miasto zaciąga właśnie kolejne 10 000 000 zł kredytu na spłatę poprzedniego kredytu...

corleone, 20.10.2016 18:22

a czy ktoś jeszcze pamięta jak prezes Woźniak i drugi prezes Maciejczyk gnali radnych do podniesienia łapek w ubiegłej kadencji za sprzedażą tych gruntów pod strefę. Strach blady padł na tych reprezentantów gminy i na szybciocha to klepnęli...bo już, już, już trzeba bo inaczej Andoria Mot padnie a inwestorzy czekają już w kolejce aby budować fabryki i zakłady. Minęło właśnie kilka lat od tej pamiętnej już sesji i cooooo/???? no właśnie podobnie jak z Beskidzkim Centrum w kotłowni na Starowiejskiej i Krytą Pływalnią na Fabrycznej o różnego rodzaju rondach i pogotowiach nie wspominając. Piękna bajka dla naiwnych Brawo Radni kolejne uchwały przed wami jeszcze przez dwa lata pogratulować skuteczności