reklama
reklama

Dostałeś dowód z za krótkim okresem ważności? Nic nie szkodzi

Polityka, Wiadomości, 19.09.2021 08:09, eł

Nie jest to bynajmniej błąd urzędników. Tak ma być aż do czasu wdrożenia nowych rozwiązań.

Dostałeś dowód z za krótkim okresem ważności? Nic nie szkodzi

Od 2 sierpnia w Polsce miały być wydawane dowody osobiste z odciskami palców. Ale ich wprowadzenie opóźniło się, ponieważ rząd zrezygnował z zakupu czytników linii papilarnych, które w ocenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie spełniały wymogów. Dlatego osoby, które musiały wymienić dowody po 2 sierpnia, dostały dokumenty z krótszym od standardowego terminem ważności.

Takie dowody osobiste nadal są wydawane, ponieważ na razie wciąż jeszcze nie wiadomo, kiedy będą wprowadzone do obiegu te z odciskami palców i podpisem posiadacza. Postępowanie w sprawie potrzebnych do ich wydawania skanerów linii papilarnych już się zakończyło, a urządzenia trafiły do części urzędów miast i gmin, ale wciąż jeszcze nie do wszystkich. Ponadto do wdrożenia tych nowych rozwiązań potrzebne jest jeszcze ogłoszenie w Dzienniku Ustaw komunikatu ministra ds. informatyzacji, wydanego w porozumieniu z ministrem ds. wewnętrznych.

Zatem każdy, kto w najbliższych dniach ma odebrać dowód, dostanie taki sam dokument, jak do tej pory, ale z terminem krótszym niż standardowe 10 lat. Będzie on ważny nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku. Już od ponad miesiąca wydawane są takie dowody z „wadliwym” terminem. Ale urzędnicy uspokajają, że są one w pełni ważne i można na ich podstawie dokonywać czynności prawnych.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy