reklama
reklama

Burmistrz poniósł kolejną porażkę w sądzie. Ale może jeszcze złożyć zażalenie

Polityka, Wiadomości, 18.04.2024 09:18, eł

Dalszy ciąg procesu w trybie wyborczym wszczętego po liście otwartym radnej Alicji Studniarz.

Burmistrz poniósł kolejną porażkę w sądzie. Ale może jeszcze złożyć zażalenie

Dokładnie miesiąc temu na naszym portalu ukazał się list otwarty radnej gminy Andrychów Alicji Studniarz, który zawierał jej refleksje na temat lokalnych wydarzeń ostatnich kilkunastu lat, ujęte w formie utworu literackiego. Ten zgrabnie napisany kawałek prozy na tyle zdenerwował burmistrza Tomasza Żaka, że pozwał radną do sądu w trybie wyborczym. Przegrał, złożył zażalenie, ale znowu niewiele wskórał.

Alicja Studniarz, która nie tylko jest radną kończącej się kadencji, ale weszła też do nowego składu samorządu andrychowskiej gminy, przysłała nam w marcu „list otwarty do prezydenta Republiki Andrychów”, z prośbą o jego publikację. Zamieściliśmy go w całości. List zawierał jej ocenę różnych działań podejmowanych przez „prezydenta” w ciągu ostatnich prawie czternastu lat.

Zdaniem burmistrza Tomasza Żaka, który ubiega się o reelekcję, dzieło radnej naruszyło jego dobra osobiste, jednak Sąd Okręgowy w Krakowie nie podzielił jego opinii w tej sprawie. W całości oddalił wniosek włodarza, uznając go za bezzasadny. „Tekst listu otwartego nie jest materiałem wyborczym ani agitacją wyborczą, nie zawiera informacji, które mogą zostać uznane za nieprawdziwe, a jedynie wypowiedzi ocenne, które nie podlegają weryfikacji w trybie wyborczym” – tak brzmi część uzasadnienia.

Pełnomocnik burmistrza złożył zażalenie na to rozstrzygnięcie do Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Ten inaczej spojrzał na sprawę. „Nie ulega wątpliwości, że „list otwarty” autorstwa uczestniczki (…) jest tekstem interwencyjnym, napisanym przez autorkę w formie bezpośredniej do jednej osoby, podany do publicznej wiadomości w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej (wyborców) na przedstawioną osobę i służy zdyskredytowaniu jej w oczach wyborców” – stwierdził Sąd Apelacyjny. Uchylił rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Po tym wydarzeniu komitet wyborczy Tomasza Żaka przysłał nam publikację, w której napisał, że „przedwczesną była publiczna radość pani Alicji Studniarz w sprawie oddalenia powództwa przeciwko niej”. Jednak Sąd Okręgowy w Krakowie nie zmienił zdania. Po raz kolejny zdecydował się w całości oddalić wniosek burmistrza. To jeszcze niekoniecznie musi kończyć sprawę, gdyż Tomasz Żak i tym razem może złożyć zażalenie do sądu apelacyjnego.

- Dotarły do mnie sygnały, że w przestrzeni publicznej rozprzestrzeniane są informacje, jakobym sprawę z burmistrzem przegrała i podpisała z nim ugodę. Nie ma w tym jednak ani cienia prawdy – podkreśla Alicja Studniarz, którą w sądzie reprezentowała pani mecenas Barbara Peszko, prywatnie córka radnej.

Wygląda więc na to, że ciąg dalszy nastąpi.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 19.04.2024 09:59

Tomasz Żak w Radio Andrychów w dniu 19.04.2024 roku - „...przyjmuję każde słowo krytyczne czy dobre”. Słowa krytyczne od razu kieruję do Sądu Okręgowego w Krakowie, słowa dobre przyjmuję bez zastrzeżeń, powielając je wielokrotnie jako budulec obowiązującego dogmatu wiary!

Konkret, 18.04.2024 20:41

Mam satysfakcję. Pani Smolec spełniła moja poradę. Wcześniej kpiłem z radnego Kobielusa który fotografował się na tle obiektów wybudowanych za burmistrza Żaka. Pani Smolec doradzałem to samo wobec braku jej dokonań. I o dziwo - pani Smolec skorzystała z mojej sugestii, jest filmik na MN jak pani Smolec obiecuje na tle stawu Anteckiego - jak wiemy zbudowanego zgodnie ze staraniami burmistrza Żaka. Jakoś wśród andrychowskich ludzi PiS nie ma wzięcia fotograficznego basen odkryty - sztandarowa inwestycja burmistrza Pietrasa i Kubienia, za to wykorzystywane są obiekty powstałe za czasów burmistrza Żaka, który według niektórych nic nie zrobił dla Andrychowa.

cath, 18.04.2024 15:53

@konkret Ja właśnie widzę i to mnie martwi…Reszta jest kwestią czasu.Oby ci którzy na nią zagłosowali i zagłosują nie żałowali tego.Ja nie zagłosuje .Za dobrze ją znam..

Skalpel, 18.04.2024 15:23

Kiedy w grę wchodzą pieniądze, ludzie zaczynają łamać zasady.

Skalpel, 18.04.2024 15:21

https://bip.malopolska.pl/moskitandrychow,a,2395842,umowa-inne.html

Archanioł Michał, 18.04.2024 14:19

@maniek pieniążki podatników płyną do sprzedanego Dawidka min przez MOSKIT. Jego usługi są dla tej instytucji niezbędne ;).

Konkret, 18.04.2024 13:56

Można być przeciwnikiem Żaka, ale twierdzić że nic nie zrobił za swojego burmistrzowania to bezczelne kłamstwo, podłe łgarstwo. Przed głosowaniem każdy uczciwy obywatel Andrychowa powinien porównać to co zrobił Żak z Romkiem z tym, co w czasie podobnego czasu zrobił Jasiek z Krzyśkiem którzy rządzili Andrychowem przez Żakiem. Ile EWENTUALNIE zrobi pani Smolec, to pozostaje w sferze dywagacji. Do dzisiaj jakichś spektakularnych dokonań tej pani nie widzę.

maniek, 18.04.2024 12:30

Kurcze a widział ktoś informacje o przegranym przez Żaka procesie na wrzucinfo??? Taki niezależny portal o milczy??? Jako to tak? Nic Dawida o tym jak wyborczy walec "przejechał "??? Zadnej transmisji przed sądu??? Ze niby to portal zależny od Żaka??? Takie "nowinki bis"? Jeśli tak to ile im płacą instytucje gminy czyli my podatnicy?

Jarosław Kaczyński, 18.04.2024 11:51

Żak zawsze dużo obiecuje a mało robi

Zibi33, 18.04.2024 11:31

Widać ciepło się zrobiło panu Żakowi bo ma ostatnio ADHD wyborcze no tylko drogi panie to już koniec dieta radnego panu będzie musiała wystarczyć i trzeba się będzie wziąć do jakiejś roboty

matek81, 18.04.2024 11:25

W spotach wyborczych dla Targanic i Roczyn, tyle obiecuję zrobić że jestem pod wrażeniem, zastanawia mnie tylko jedno czy on wie że ma przed soba jedną kadencję a nie 10. Przez ostatnie lata guzik robił a teraz z rozmachem idzie, propaganda w czystej postaci. Nikt ci tyle nie da co Żak obieca.

Zakolog, 18.04.2024 10:32

Panie Prezydencie Republiki Francuskiej, Jaśnie Oświecony Mości Tomaszu, Certyfikowany Liderze Samorządowy – apeluj Waść, apeluj i nie daj się tym babom, nie będzie Studniarz i Smolec zamachu stanu w andrychowskim folwarku robiła. Burmistrz Żak albo śmierć! Zwołaj sobór krakowsko-oświęcimski i ogłoś dogmat o nieomylności Burmistrza Żaka, gdy ex cathedra gada!

Feel Free, 18.04.2024 09:54

@Mieszkańcy Gminy Andrychów - a to metody jakimi posługuje się ekipa Żaka: "- Dotarły do mnie sygnały, że w przestrzeni publicznej rozprzestrzeniane są informacje, jakobym sprawę z burmistrzem przegrała i podpisała z nim ugodę. Nie ma w tym jednak ani cienia prawdy – podkreśla Alicja Studniarz" MIESZKAŃCU Gminy Andrychów: OTWÓRZ OCZY NA TO CO SIĘ DZIEJE W TWOIM MIEŚCIE I W CZYM BIERZESZ UDZIAŁ ! PRZESTAŃ UDAWAĆ, ŻE TO CIĘ WSZYSTKO NIE DOTYCZY I NIE OBCHODZI. NIE WIERZ W KŁAMSTWA. SZUKAJ PRAWDY. GDY JĄ ZNAJDZIESZ: IDŹ GŁOSOWAĆ. TWOJA PRZYSZŁOŚĆ W TWOICH RĘKACH. POWODZENIA. WSZYSTKO CO NAJLEPSZE DOPIERO PRZED WAMI

Feel Free, 18.04.2024 09:44

@Karola156 - no właśnie racja musi być po stronie Żaka... co tam ileś składów sędziowskich, co nie? Pani Beata Smolec ma poparcie WSZYSTKICH Wyoborców Pani Eweliny Szypuły, a Ty nie musisz wszystkiego wiedzieć. Spakujcie Tomasza, i nie zapomnijcie o Mirku. P.S. "Prawda i tak wyjdzie na jaw" z tym jednym się zgadzam, czekaj na dalsze informacje...

Konkret, 18.04.2024 09:42

Cywilizowani ludzie sprawy rozsądzaja w sądach, przedstawiaja dowody... Ci mniej cywilizowani piszą różne paszkwile, powołują podkomisje które przez 15 lat nie publikuja raportu swojej pracy, ukrywaja dowody...

Feel Free, 18.04.2024 09:36

@panie Tomku Żaku - składaj pan zażalenie, szybciutko. Sąd sądem, czy Okręgowy, czy Apelacyjny, Najwyższy, w Hadze, ale racja musi być przecież zawsze po pana stronie... prawda ? zawsze to Ci inni są winni, źli, podstępni... co nie ? P.S. A będzie powtórne liczenie głosów w gminie ?

Karola156, 18.04.2024 09:34

Prawda i tak wyjdzie na jaw i p. Studniarz to moze sobie machać świstkiem i tego nic nie zmieni. Wybory są proste, kandydat jest jeden bo pani Smolec to brak i komptenecji i wiedzy i jeszcze fałszuje, ze ma poparcie p. Szypuły