reklama
reklama

Mężczyzna liczył na to, że pomnoży swoje oszczędności. Zamiast tego oszust wyczyścił mu konto

Na sygnale, Wiadomości, 17.04.2024 09:50,
Senior znalazł reklamę firmy zajmującej się inwestycjami i postanowił skorzystać z jej usług...
Mężczyzna liczył na to, że pomnoży swoje oszczędności. Zamiast tego oszust wyczyścił mu konto

Do takiej sytuacji może dojść wszędzie. Wiele osób szuka bowiem w Internecie sposobów na pomnożenie swoich oszczędności. Jeśli jednak ktoś obiecuje nam szybkie zyski, a na domiar złego zachęca do zainstalowania w telefonie jakiejś aplikacji, powinna nam się zapalić czerwona lampka.

W ubiegłym tygodniu do Komisariatu Policji w Chełmku (powiat oświęcimski) zgłosił się 72-letni mężczyzna, który poinformował, że przeglądając Internet znalazł reklamę firmy zajmującej się inwestycjami. Kliknął w link, a następnie wpisał numer swojego telefonu do kontaktu. Po kilkunastu minutach zadzwonił do niego mężczyzna podający się za managera firmy inwestycyjnej, a następnie przedstawił ofertę zakupu akcji Baltic Pipe.

Zapewnił, że inwestując w te papiery wartościowe, mężczyzna szybko pomnoży swoje oszczędności. Poprzez dużą pewność siebie oraz odpowiedni dobór słownictwa oszust bez trudu zdobył zaufanie 72-latka. Następnie namówił seniora, aby na swoim telefonie komórkowym zainstalował odpowiednią aplikację umożliwiającą śledzenie zysków z inwestycji. Mężczyzna to zrobił. Nie wiedział o tym, że aplikacja jest w rzeczywistości programem umożliwiającym zdalny dostęp do telefonu, w tym również do danych, za pomocą których logował się do konta bankowego. Dzięki temu oszust przelał z konta pokrzywdzonego 30 tysięcy złotych.

Policjanci nie tylko ścigają sprawców takich przestępstw, ale też apelują o ostrożność, a także stosowanie się do poniższych zaleceń:

- należy sprawdzić czy firma inwestycyjna znajduje się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego (tutaj);

- nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej np. za pomocą programów: TeamViewer, AnyDesk, Quick Support;

- nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych;

- nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego;

- nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej.


Źródło: KPP w Oświęcimiu

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy