reklama
reklama

Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w gminie Andrychów?

Gospodarka, Wiadomości, 15.04.2024 19:00, eł

Może to nastąpić już od 1 lipca. Może, ale nie musi. Decyzja przed wakacjami.

Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w gminie Andrychów?

Gmina Andrychów ogłosiła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Od jego wyniku zależy, jakie opłaty będą ponosili mieszkańcy. Niewykluczone zatem, że nie uda się utrzymać obowiązującej od ponad dwóch lat stawki.

Umowę na odbiór odpadów komunalnych sprzed prywatnych posesji i ich zagospodarowanie gmina Andrychów zawarła w 2021 roku z konsorcjum firm, w skład którego wchodzą Zakład Gospodarki Komunalnej w Andrychowie oraz spółka Empol z Tylmanowej. Miała ona obowiązywać do końca 2023 roku, ostatecznie jednak została przedłużona o sześć miesięcy. Taka możliwość wynikała z treści umowy. Pozwoliło to utrzymać jeszcze do końca czerwca tego roku dotychczasową wysokość opłat.

Termin ten upłynie już za dwa i pół miesiąca, toteż gmina Andrychów ogłosiła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych przez kolejny rok, licząc od 1 lipca. Zainteresowane firmy mają czas na składanie ofert do 14 maja, do godziny 10.00. Już o 10.30 nastąpi ich otwarcie. Od wyniku przetargu będzie zależało, ile od lipca będziemy płacić za wywóz śmieci.

Obecnie stawka wynosi 26,50 zł od osoby miesięcznie, w przypadku gdy odpady są zbierane selektywnie. W domach, w których nie stosuje się segregacji i wszystkie śmieci lądują w tym samym kuble, opłata jest dwa razy wyższa – 53 zł od każdego domownika. Jest też zniżka za kompostowanie bioodpadów. Kto zdecydował się zbierać je w przydomowym kompostowniku, płaci miesięcznie 24,50 zł za każdą osobę zamieszkującą nieruchomość.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

referendum, 18.04.2024 20:38

Nie glosuje w Andrychowie, nie mi podnoszą podatki i ceny za śmieci, nie mi Żak że swoją ekipą w tym szwagrem chce wybudować spalarnie. W ogóle Andrychów mam gdzieś przyjeżdżam tu tylko bo jestem wynajętym pijarowcem ze Śląska i dostaje grubą kasę za pociskanie głupot

Zmartwiony, 18.04.2024 19:00

Nie głosuję w Andrychowie, patrzę obiektywnie na Andrychów, Kęty, Wadowice. W mojej ocenie Andrychów za rządów Pana Żaka wyróżnia się zdecydowanie, życzę wszystkim mieszkańcom gmin i miast tak dobrego menagera. Patrząc na Panią która konkuruje z obecnym Burmistrzem, to trzeba przyznać, że ma nieźle prowadzoną kampanię wizerunkową. Niestety mam wrażenie, że jeżeli wygra, Andrychów zamiast się rozwijać, skończy na pięknych uroczystościach kościelnych, składania kwiatów, przecinaniu wstęg. Z pochodzenie jestem Andrychowianinem i zachęcam wszystkich do przemyślanego wyboru.

leon, 16.04.2024 19:31

Koniczyna to ty przy śmietnikach podsłuchujesz ?

Feel Free, 16.04.2024 12:02

@beskidmaly - serdeczna prośba do Ciebie o wyrażenie opinii odnośnie wpisu: "Skalpel, 16.04.2024 08:05 I teraz nasuwa się pytanie do burmistrza. Dlaczego na prezesa przyszłego zakładu wybrał dyrektora generalnego spółki Empol? "

Feel Free, 16.04.2024 12:00

@nick1, @syzyf, @Koniczynka - jak się pojawia niewygodne pytanie dla Tomasza Żaka to uruchamiacie ohydne, obrzydliwe, podłe, plotki, intrygi, próby napuszczanie Czytelników na przeciwników politycznych Żaka. Myślicie, że Mieszkańcy tego nie widzą i nie rozumieją ? za kogo Wy macie Mieszkańców ? Pokazujecie jak działa Żakolandia. A tak naprawdę wbijacie gwóźdź do trumny... dzięki. Dobra robota

lolzewsi, 16.04.2024 11:52

tydzień dni po wyborach... brawo... aż łezka się w oku kręci z pełnego profesjonalizmu...

nick1, 16.04.2024 11:01

Podwyżka musi być - sami widzicie jak ceny wszystkiego rosną. To biznes a nie działalność charytatywna

nick1, 16.04.2024 11:00

Według moich informacji Smolcowa nie ma szans jesli druga Pani jeszcze w tym tygodniu zrobi na co umówiła się z panem T. Oświadczenie które odbierze głosy Smolec. Przy okazji jest dobry wiatr żeby " Stasiu " wypadł z gry. Potem wszystko ułoży się. Jeszcze nie raz druga pani zaskoczy ludzi :))))))))

syzyf, 16.04.2024 10:27

Smolcowa ma już swoich na stanowiska ,Szypulowa też dostanie wtedy stanowisko ,liczy sie kasa dieta radnego to za mało ( w roku 2024 może wynieśc pona 3 tysiące ), poza tym śmieci i tak miały zdrożeć . Opłata za śmieci to danina podatkowa więc pieniądze z tego tytułu nie mogą być wydane na co innego .W bilansie na koniec roku 2024 bilans musi być równy zero .

Koniczynka, 16.04.2024 09:19

A wy myślicie że jak wygra Smolcowa to odpowiednie stanowiska nie obsadzi swoimi ludźmi??? Zawsze tak było, jest i będzie, że kto wygra ten obsadza wszystko co się tylko da swoimi znajomymi. Ewelina już też obsadzała w myślach a tu klops, nawet nie dostała się do drugiej tury. Kkw Szypuła się podzielił. Wiecie co mają obiecane za poparcie??? No .... I pamiętajcie to nie burmistrz tylko rada decyduje co gdzie kiedy i za ile.... Ale jak widać Szypuła i Smolec mają na papierze przewagę radnych, tylko że oni w życiu się nie dogadają... A te kobiety sołtyski skaczą z kwiatka na kwiatek. Raz Szypułowa raz Smolcowa... A cele obie panie mają zupełnie inne.

andrychów_góra, 16.04.2024 08:44

To było do przewidzenia. Ostrzegano mieszkańców ale niektórzy z nich nie rozumieją. Dopiero jak dostaną po kieszeni, to się opamiętają, ale będzie już za póżno. Spółka Energia czyli spółka szwagra Żaka i Piotrowskiego generuje tylko straty. Wypłaty dla tych dwóch osób, łącznie z podatkami i składkami ZUS to 60 tys zł miesięcznie. Rocznie 720.tys złotych. 2 lata to już 1.440 mln zł. Można ? Kto zabroni Żakowi i Wasztylowi, jak dotychczas mieli swoją tzw. ,,radę" ? Tylko zmiana na stanowisku burmistrza spowoduje , że zamiast napychać prywatne portfele rodzinne, te pieniądze zostaną zainwestowane w kulturę ,sport , remonty dróg itd . Mam nadzieję , że ta część mieszkańców , która głosowała na Żaka to zrozumie i albo zagłosuje na Panią Beatę Smolec , albo nie pójdzie do wyborów. Bardzo dobre posunięcie większości KWW Eweliny Szypuły. Poparcie jest jak najbardziej słuszne. Pan Wiesław Stwora i Pani Aneta Walczak , codziennie ujawniają jakieś nieprawidłowości burmistrza Żaka, o czym się dowiadujemy. Rondo w Roczynach to inwestycja , którą finansujemy My, mieszkańcy dla prywatnej firmy , która powstaje w Roczynach i gdyby nie było ronda , to nie wjechały by tam Tiry. Cóż , to tylko 1,5 mln złotych z naszych portfeli. Burmistrz działa tylko w interesie kilku prywatnych firm. Tak samo jest ze strefą. 30 mln złotych dla kilku firm.Czas na zmiany. 21 kwietnia zmienimy burmistrza i całą Żakolandię, odsuniemy od władzy.

Skalpel, 16.04.2024 08:05

I teraz nasuwa się pytanie do burmistrza. Dlaczego na prezesa przyszłego zakładu wybrał dyrektora generalnego spółki Empol? O szwagra nie ma co pytać bo wiadomo że szwagier to nie rodzina.Kiedy w grę wchodzą pieniądze, ludzie zaczynają łamać zasady.

Feel Free, 15.04.2024 23:38

https://rejestr.io/krs/1006536/energia-andrychow

Feel Free, 15.04.2024 23:37

https://gazetakrakowska.pl/empol-sie-powieksza-firma-dementuje-plotki-sprawa-spalani-rozstrzygnie-sie-w-jesieni/ar/c1-14312981

zużyty zdzisek, 15.04.2024 22:09

Tytuł tego artykułu powinien być bez pytajnika. To stwierdzenie, które się spełni po wygraniu wyborów przez zdziska. Podwyżka jest pewna. Nie tylko śmieci. Ale podatków, wody, garaży i stodół. Pewne jest, że będzie podwyżka nagród dla wysokiej klasy urzędników. Wasztyl dostanie pewnie po wyborach 80 tysięcy nagrody. Wygra zdzisek to co mu zrobicie, że nie ma pana płaszcza?

Jaśnie Pan, 15.04.2024 20:25

Już doświadczyliśmy wielu podwyżek za Żaka, łącznie z nagrodami dla urzędników które rosną z roku na rok

Koniczynka, 15.04.2024 19:18

Opłata raczej zmaleje, bo śmieci w altanach przy blokach jest coraz mniej. Mało kiedy kontenery są pełne, a segregacja jest coraz bardziej widoczna i to nie podlega żadnej dyskusji. A jak oferent wywinduje cenę to przetarg trzeba będzie unieważnić!!! I śmieci będzie zabierał Wasztyl do Oświęcimia.