reklama
reklama

Absolutorium dla burmistrza. Jeden radny z opozycji go zaskoczył

Polityka, Wiadomości, 27.05.2021 14:00, PG
Podczas czwartkowej (27.05.) sesji Rady Miejskiej w Andrychowie radni głosowali nad udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium dla burmistrza Tomasza Żaka.
Absolutorium dla burmistrza. Jeden radny z opozycji go zaskoczył

Oczywiście sesja Rady Miejskiej nie mogła się odbyć bez uszczypliwości. Przewodniczący Roman Babski poprosił radnego Krzysztofa Kubienia żeby ten włączył kamerę, bo jego zdaniem tego wymaga grzeczność. Radny na początku się opierał, tłumacząc się zepsutą kamerką, ale potem się pokazał, podobnie jak inni radni.

Przed głosowaniem nad wotum zaufania dla burmistrza, radni dyskutowali nad raportem gminy Andrychów za 2020 rok. Dostępny tutaj: link

Radny Krzysztof Kubień przedstawił swoje zdecydowanie krytyczne zdanie na temat rządów włodarza. Jego zdaniem jest bardzo źle, a burmistrz chwali się zdjęciami ze swoich wycieczek.

Kuriozum jest zgłaszanie sprawy strefy ekonomicznej do CBA. To donos na samego siebie. – mówił radny odnosząc się do sprawy osuwiska, które znajduje się na nowobudowanej strefie ekonomicznej. Zdaniem radnego też T. Żak niszczy dokonania swojego poprzednika, poprzez zaniedbanie odkrytego basenu.

Radny zarzuca burmistrzowi, że zlikwidował całodobową opiekę medyczną w mieście, nie dając nic w zamian. Wspomniał też m.in. o nieczynnych aptekach w niedzielę i wypomniał burmistrzowi, że jego wizytówką, jako psełdogospodarza, jest wizerunek Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie.

Radny dopytywał jaki jest stan finansowy spółek gminnych tj. MOSKiT, ZGK, ZWiK czy ACE oraz co burmistrz zamierza zrobić z długiem gminy, który na koniec 2020 roku wyniósł 70 mln zł.

- Mimo iż sugerujecie, że Andrychów jest w ruinie to mieszkańcy myślą inaczej – bronił się burmistrz i poinformował, że spółki są stabilne, jedynie ZWiK jest na minusie, ponieważ PGW Wody Polskie przetrzymują pieniądze z opłat.

Jakby się pan przejechał po gminie, to by pan tak sarkastycznie nie mówił. – powiedział burmistrz odnosząc się do krytyki radnego. - Strefa ekonomiczna ma się dobrze. Kolejny zakład rozpoczyna inwestycje. Nie wiem czyj interes pan reprezentuje tak mówiąc, ale wszystko jest pod kontrolą. Dodatkowo galeria handlowa się buduje też w tamtym miejscu. odpowiedział T. Żak. Co do wycieczek, burmistrz stwierdził że podróżuje po Polsce i podziwia jak się rozwija kraj a nie jak radny, który nie rusza się ze swojego osiedla.

Radna Alicja Studniarz stwierdziła, że ze wszystkim zgadza się ze swoim przedmówcą radnym K. Kubieniem i dodała, że zgodnie z mapami galeria nie jest budowana na terenie osuwiskowym.

Co ciekawe, inny krytyk burmistrza radny Wiesław Mikołajek stwierdził, że co prawda również zgadza się z K. Kubieniem, ale byłby hipokrytą, gdyby nie widział też dobrych rzeczy dziejących się w sołectwach, które reprezentuje czyli np. inwestycje w szkole w Sułkowicach – Bolęcinie czy termomodernizację szkoły w Rzykach. Z tego powody też głosował „za” wotum zaufania dla burmistrza. Tak pozytywnej wypowiedzi ze strony swojego niemal "etatowego" krytyka burmistrz Andrychowa zapewne się nie spodziewał.

Ostatecznie „za” wotum zaufania dla burmistrza głosowało 17 radnych. Z kolei 3 było „przeciw”: Tadeusz Biłko, Krzysztof Kubień i Alicja Studniarz. Radny Jacek Sordyl wstrzymał się od głosu.

Następna część sesji dotyczyła działalności finansowej gminy za 2020 rok. Przedstawiono radnym sprawozdania z wykonania budżetu gminy oraz innych instytucji tj. biblioteka czy centrum kultury. Na tej podstawie radni głosowali absolutorium dla burmistrza Andrychowa.

- Szanuje urzędników, którzy realizują pana zachcianki ale co do wizji to się różnimy.- mówił radny K. Kubień.

- Moja ocena burmistrza nie zmieniła się od lat. – mówiła radna Alicja Studniarz podkreślając, że burmistrz realizuje swoje własne cele i niespełnione ambicje biznesmena za publiczne pieniądze.

- Pan zaniedbał i zeszpecił moje rodzinne miasto Andrychów. 15 lat temu było pięknie odnowione. A teraz… - mówiła radna podając przykład zlikwidowanej fontanny w parku czy kolekcji kaczek, wyburzeniu kamienicy w centrum miasta, w zamian której nie powstało nic, zaniedbaniu placu Mickiewicza, doprowadzeniu do zepsucia fontanny czy położeniu farby olejnej na kostce na tymże właśnie placu.

Radnej nie podoba się również inwestycja realizowana właśnie na Pańskiej Górze i Stawie Anteckiego. – Co będzie się działo na Pańskiej Górze, jak pan sobie z parkiem miejskim nie może poradzić. Zgroza. – mówiła radna, wypominając burmistrzowi że wycina las w Andrychowie na rzecz stworzenia czegoś na wzór MOLO w Osieku, gdzie tam realizuje to prywatny inwestor, a tutaj są publiczne pieniądze.

Radna zaznaczyła, że jej zdaniem ludzie mają zwykłe potrzeby, tj. ławki czy kosze na śmieci i stanowczo sprzeciwia się budowie miejsca do termicznej obróbki odpadów. - Takiego smrodziucha chce pan nam zostawić, jak pan wyjedzie do Krakowa? – mówiła radna.

Głosowanie nad absolutorium wypadło podobnie jak nad wotum zaufania: „za” głosowało 17 radnych. Z kolei 3 było „przeciw”: Tadeusz Biłko, Krzysztof Kubień i Alicja Studniarz. Radny Jacek Sordyl wstrzymał się od głosu.

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 28.05.2021 12:53

W pewnym państwie żył raz młody książę, który zapragnął zrobić sobie na zamówienie parę pałeczek służących do jedzenia. Miały być wykonane z kawałka kości słoniowej wielkiej wartości. Gdy dowiedział się o tym jego ojciec i wielki mędrzec, pospieszył do syna, aby wytłumaczyć mu rzecz następującą: nie powinieneś tego robić, synu, gdyż ta kosztowna para pałeczek może Ciebie i Twoje cesarstewko doprowadzić do upadku! Książę, zbity z tropu, nie wiedział, co ma myśleć o tych słowach. Nie był pewien, czy ojciec mówi poważnie, czy się może z niego naśmiewa i drwi jak to miewał na starość w swoim zwyczaju. Ojciec widząc, że syn nie rozumie przestrogi tak mu to zaczął tłumaczyć: kiedy będziesz już miał pałeczki z kości słoniowej, zdasz sobie sprawę, że nie pasują one do kamionkowych naczyń na naszym stole. Zapragniesz filiżanek i miseczek z jaspisu. Ale przecież miseczki z jaspisu i pałeczki z kości słoniowej nie ścierpią pospolitych dań. Zapragniesz więc ogonów słoni i zarodków lampartów. To wszystko nie będzie pasowało do naszego starego, drewnianego stołu, zapragniesz jedynego takie na świecie stołu wykonanego ze złota. Człowiek, który skosztował ogonów słoni i zarodków lampartów, nie umie zadowolić się ubraniami z konopi ani prostym, surowym domostwem. Zapragniesz jedwabnych szat, nowych parkietów, wspaniałych pałaców gdzie będziesz się chciał spotykać z innymi władcami. Aby mieć to wszystko, ogołocisz skarbiec państwa, a twoje pragnienia nie będą miały końca. Twoi poddani będą coraz biedniejsi i smutniejsi. Ty szybko przyzwyczaisz się do życia w nieustannym luksusie i życia okupionego wydatkami, które nie mają granic. Na głowę naszej rodziny spadnie nieszczęście, a cesarstwo pogrąży się w ruinie, rozpaczy i długach... Twoje pałeczki z kości słoniowej są więc jak ta cienka rysa na murowanej tamie, która zapowiada zniszczenie całej konstrukcji i sprowadzi na nas potop.

cath, 27.05.2021 21:47

Pod koniec lat 80 tych w Andrychowie utworzono ZOZ,ktory obejmował wszystkie przychodnie na terenie miasta i gminy.Potem chyba, po reformie administracyjnej ZOZ zlikwidowano a przychodnie przejęły NZOZ-y dzierżawiąc od gminy budynki.W sąsiednich gminach powstały NZOZ-y i GZOZ(gminne-np.Wieprz,Kęty).Przy okazji każdych wyborów powraca temat opieki całodobowej,ambulatorium chirurgicznego, dodatkowej karetki.Kazdy to obiecuje, potem życie to weryfikuje.

Janek, 27.05.2021 21:01

Jeden burmistrz wydał setki tysięcy zł aby zlikwidować dworzec autobusowy w centru miasta i zrobić coś reprezentacyjnego ,efekt powiedzmy w miare niezly ,drugi wymalował pasy na gotowej kostce brukowej i zrobił tam płatny parking -żenada a obok hali sportowej od lat dziury mam dość tego burmistrza ,cała gmina zaniedbana ,zarośnięte pobocza brud ,i kosze na śmieci w mieście to chyba dla niego wstyd byłby gdyby istniały .Człowieku ja i wielu innych mamy cię dość.

FeelFree, 27.05.2021 20:37

https://stopspalarni.com/

FeelFree, 27.05.2021 20:27

@cath - nie znam tej historii, ale chętnie wysłucham. Rozumiem, że to były decyzje poprzedniego składu: burmistrz, rada miejska ?

FeelFree, 27.05.2021 20:24

@Archanioł Michał - materiał z dzisiejszej sesji mimo fatalnej jakości technicznej może stanowić więc jeden z dowodów w trakcie postępowania sądowego...

Archanioł Michał, 27.05.2021 18:36

I tak oto bez dementi mamy dementi. Galerię "TEŻ BUDUJĄ NA OSUWISKU". Czytaj strefa przemysłowa za naście MILIONÓW JEST BUDOWANA NA OSUWISKU. Ciekawe co na to Wasztyl ? Dokładając do tego mapę osuwiska widzimy wyraźnie, że Żak albo świadomie kłamie albo mija się z prawdą co by potwierdzało, że nie ma ZIELONEGO POJĘCIA O TYM CO SIĘ DZIEJE W GMINIE. Zarzuca prywatnemu inwestorowi BEZMYŚLNOŚĆ ( topienia milionów w błocie) którą sam się wykazał, ale przyznaje w końcu TO CO WSZYSCY WIEDZIELI oprócz ŻAKOGRODU.

cath, 27.05.2021 18:25

@FeelFree Ale to tez nie Żak sprywatyzował,tylko któryś z poprzednich włodarzy.Ktoś zlikwidował ZOZ w Andrychowie…

FeelFree, 27.05.2021 16:09

@cath - niemniej jednak nie ma zakazu prowadzenia przez gminę Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, jak w Kętach... To wybór władz, czy angażują się w zapewnienie opieki zdrowotnej, czy też w budowę spalarni i strefy ekonomicznej, tworzenie czy likwidację szkoły itp.

cath, 27.05.2021 15:17

To nie Zak zlikwidował opiekę całodobowa w Andrychowie ale min .Radziwiłł z PIS swoją słynna „ siecią szpitali”.To gwoli scislosci

FeelFree, 27.05.2021 15:00

@mamNewsa - brawo za dobór fotki ! W nagrodę przedłużam pisanie postów do końca czerwca. A nawet jakieś zdjęcia w takim razie postaram się wysłać na adres Redakcji.

Bryndza, 27.05.2021 14:53

Dla autora foto ukłony.

beskidmaly, 27.05.2021 14:38

Najbardziej zorientowanym Radnym w temacie absolutoryjnym jest niemy Radny ktory jeszcze nigdy nie powiedział ani jednego slowa na sesji przez 4 kadencje, ale "guru" mu kazał to jest zawsze przeciw bo zawsze razem z KK uczestniczą w posiedzeniach Rady.