reklama

Uruchomiono punkty pobrań wymazów dla osób kończących kwarantannę

, Na sygnale, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 10.05.2020 09:00, INFORMACJA PRASOWA
Pierwsze SMS-y informujące o możliwości skorzystania z takich wymazów do mieszkańców Małopolski powinny być rozesłane już w niedzielę.
Uruchomiono punkty pobrań wymazów dla osób kończących kwarantannę

Setki osób na kwarantannie

Według danych sanepidu z soboty, w powiecie wadowickim kwarantanna objętych jest 349 osób, a w powiecie oświęcimskim - 239.

To w większość osoby, które wróciły z zagranicy na początku maja. Z dniem 4 maja 2020 r. zniesiono bowiem obowiązkową kwarantannę dla osób przekraczających polską granicę w celach zarobkowych, o ile podróżują z Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Szwecji albo Danii.

Dla kogo testy?

Ruszają punkty, w których osoby kończące kwarantannę będą mogły poddać się testom pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwsze SMS-y informujące o możliwości skorzystania z takich wymazów do mieszkańców Małopolski powinny być rozesłane już w niedzielę.

- To wzmocnienie systemu, pozwalające jeszcze dodatkowo weryfikować liczbę zakażonych i poszerzać diagnostykę. To też doskonały przykład elastycznego rozwiązania, po które sięgamy w działaniach związanych z koronawirusem – mówi wojewoda Piotr Ćwik [na zdjęciu].

Możliwość przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa u osób kończących obowiązkową kwarantannę wprowadziło przyjęte na początku maja rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące część obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Zakłada ono, że do specjalnie wyznaczonych punktów pobrań wymazów będą mogły zgłaszać się osoby w 12. dobie kwarantanny.

O możliwości skorzystania z testu informować będzie specjalnie stworzony system informatyczny, rozsyłający do osób kończących kwarantannę powiadomienia SMS. Do wyznaczonego punktu należy dotrzeć własnym środkiem transportu. Osoba, która kończy kwarantannę i chce skorzystać z badania, powinna telefonicznie skontaktować się z najbliższym punktem pobrań i ustalić dogodny termin zgłoszenia.

W Małopolsce wymazy potrzebne do przeprowadzenia testów będą pobierali medycy ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni oraz szpitali powiatowych w Dąbrowie Tarnowskiej, Brzesku, Proszowicach, Zakopanem i Krynicy-Zdroju.

Wyznaczone pomieszczenia, w których będą przyjmowani zainteresowani, znajdują się przy wejściach do szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć, oddziałów zakaźnych czy też w specjalnych namiotach ustawionych przed budynkami placówek. Szpital w Bochni ma przygotowaną sterylną „budkę”, służącą do pobierania wymazów, zaś w Zakopanem nie ma konieczności wysiadania z samochodu, a medycy materiał biologiczny pobiorą przez uchyloną szybę auta.

Koszty wszystkich wykonanych testów pokryje NFZ. W całej Polsce utworzenie punktów pobrań materiału biologicznego zadeklarowało już ponad 160 placówek. Lista nie jest zamknięta i będzie na bieżąco aktualizowana.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy