reklama
reklama

Tak oszuści wyciągają od ludzi pieniądze. Mamy zapis rozmowy

Na sygnale, Wiadomości, 09.12.2021 20:30, GM
Ku przestrodze.
Tak oszuści wyciągają od ludzi pieniądze. Mamy zapis rozmowy
Mieszkanka gminy Andrychów w tym tygodniu kliknęła w pewien link na facebooku. Kliknęła, bo zaciekawił ją tytuł fałszywego, jak się później okazało, artykułu (a oszustom o to właśnie chodzi).. Fejkowy artykuł miał dotyczyć rzekomego porwania dziecka ze szkoły w Wadowicach. To była fałszywa informacja.

Pewnie mieszkanka nie kliknęła by w link, gdyby przez chwilę zwróciła uwagę do jakiej strony prowadzi. Otóż nazwa tej strony to: informacjewp.eu. Czyli strona fałszywa, próbująca w nazewnictwie nawiązywać do strony prawdziwej wp.pl

Co dalej? Okazało się, że po przejściu na fałszywy artykuł mieszkanka została automatycznie wylogowana z facebooka. Gdy zalogowała się na nowo, okazało się że zalogowała się na fałszywej stronie facebooka (link z odesłaniem był w fałszywym artykule). Przy logowaniu podała oczywiście prawdziwe dane do logowania, które przestępcy wykorzystali, o czym mieszkanka dowiedziała się później.

Znając login i hasło oszuści przejęli kontrolę nad facebookiem mieszkanki. Do jej znajomych wysłali poprzez messengera prośbę o pomoc – chodziło o przesłanie 500 zł. Oszust udający mieszkankę prowadził normalną konwersację z jej znajomymi (ci byli oczywiście przekonani, że rozmawiają ze znajomą). Pieniądze były potrzebne rzekomo na pilne opłacenie przesyłek (co zapewne brzmiało wiarygodnie).

Efekt – kilka osób, niczego nie podejrzewając, w dobrej wierze chciało pomóc i szybko przesłali pieniądze przy wykorzystaniu blika.

Straty to co najmniej 6000 zł - pieniądze w dobrej wierze przesłało kilka znajomych mieszkanki.

W ten sposób oszuści wyciągają od niczego nie podejrzewających mieszkańców grube tysiące.

Policja przyjmuje mnóstwo takich zgłoszeń od poszkodowanych. I policja jest w zasadzie bezradna. Bo pieniądze trafią zazwyczaj na konta założone np. na bezdomnych gdzieś z Polski, którzy dali się wykorzystać oszustom i założyli konto (zapewne za drobną prowizją). A tak naprawdę pieniędzy dysponują oszuści.

W Warszawie monitoring przy bankomacie nagrał osobę, które wypłacała pieniądze z takiego konta. Cóż z tego skoro pieniądze wypłacał jakiś zakapturzony człowiek, którego nie sposób zidentyfikować i namierzyć. A formalnym właścicielem konta był bezdomny.

Poniżej zamieszamy kilka screenów z rozmów z oszustami, którzy podawali się za znajomych osób którym przejęli konta facebookowe. Screeny ku przestrodze przekazane przez naszych czytelników.

Policjanci apelują, aby przede wszystkim:

- Nie klikać na facebooku rzekomo sensacyjnych tytułów prowadzących jednak do „dziwnych” stron (obowiązkowo pod artykułem trzeba sprawdzić link strony). Warto korzystać ze sprawdzonych serwisów informacyjnych

Przykład takiej strony:- osoby, które przez wiadomość na masengerze albo whats app proszone są o pilny przelew od „znajomego” a może nawet członka rodziny, proszone są o uwiarygodnienie tej prośby. Wystarczy tylko wykonać telefon do osoby zainteresowanej
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy