Powiat suski i wadowicki w strefie żółtej. Nowe obostrzenia od połowy października

, Na sygnale, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 01.10.2020 15:00, PG
- Mamy eskalację pandemii - przyznał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Powiat suski i wadowicki w strefie żółtej. Nowe obostrzenia od połowy października

W czwartek (01.10.) w Polsce odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem – 1967. Najwięcej w Małopolsce - 286 nowych osób. W powiecie wadowickim - 15, w powiecie suskim 7, w powiecie oświęcimskim - 8.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 11 501 osób.

Wadowicki sanepid potwierdza 15 nowych zakażonych z powiatu wadowickiego, w tym: gmina Andrychów (8 osób), gmina Kalwaria Zebrzydowska (3 osoby), gmina Wadowice (4 osoby).

W sumie od początku pandemii w powiecie wadowickim odnotowano 454 osoby zakażone + 3 osoby wykazywane przez inne województwo i powiat. W powiecie suskim - 385 przypadków a w powiecie oświęcimskim: 468.

- Mamy eskalację pandemii - przyznał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził nasze informacje z rana o nowych powiatach i miastach objętych strefami. Lista stref powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do "czerwonej" strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do "żółtej".

W strefie żółtej mamy 34 powiaty w Polsce, w tym suski i wadowicki.

Szykują się też nowe obostrzenia w strefach ale wprowadzenie ich zaplanowano na około 15 października. W nowych zaleceniach będzie obowiązywało m.in. zakrywanie ust i nosa na zewnątrz w strefie żółtej i czerwonej. Zamknięcie lokali gastronomicznych, pubów i barów powyżej godz. 22:00 w strefie czerwonej oraz ograniczenia dotyczące zgromadzeń i wesel:

strefa zielona - maksymalnie 100 osób

strefa żółta - maksymalnie 75 osób

strefa czerwona - maksymalnie 50 osób


Strefa żółta obecnie

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25% publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Ograniczenia zaczną obowiązywać od soboty, 3 października.

Lekarze rodzinni wspomogą zakaźników

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podał też propozycję nowej strategii walki z epidemią. Dużą rolę teraz będą odgrywać lekarze rodzinni, którzy odciążą lekarzy zakaźników.

Jak poinformował minister, pacjent z pozytywnym wynikiem, a przy braku objawów, będzie mógł zostać skierowany na izolację domową, pod pełną opieką lekarza. Takie uprawnienia będzie miał każdy lekarz, także lekarz POZ, również specjalista, ale także lekarze, którzy są w szpitalach powiatowych na pierwszym poziomie sieci COVID-owej.

Pacjent w izolacji domowej będzie dalej pod opieką lekarza rodzinnego i może w ramach teleporady lub w formie wizyty tradycyjnej otrzymywać wsparcie. Lekarz rodzinny będzie też mógł skierować pacjenta do szpitala zakaźnego.

Jeszcze w tym tygodniu ma zostać przygotowane rozporządzenie dotyczące schematu prowadzenia pacjenta.


Powiat wadowicki:Powiat oświęcimski:Powiat suski:Gmina

Liczba osób zakażonych
(od początku epidemii)

Liczba osób
wyleczonych

Budzów
(Gmina Wiejska)
4940
Bystra-Sidzina
(Gmina Wiejska)
1410
Jordanów
(Gmina Miejska)
65
Jordanów
(Gmina Wiejska)
7143
Maków Podhalański
(Gmina Miejsko-Wiejska)
8072
w tym: miasto Maków Podhalański2726
Stryszawa
(Gmina Wiejska)
7370
Sucha Beskidzka
(Gmina Miejska)
3530
Zawoja
(Gmina Wiejska)
4641
Zembrzyce
(Gmina Wiejska)
1110

Razem:

385

321Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Sjon671, 01.10.2020 17:02

To niezła połowa października