Koronawirus. Powiaty wadowicki i suski w żółtej strefie. Co to oznacza?

, Na sygnale, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 01.10.2020 11:25, red
Wracają restrykcje.
Koronawirus. Powiaty wadowicki i suski w żółtej strefie. Co to oznacza?

Kolejny dzień z bardzo dużą ilością zdiagnozowanych przypadków koronawirusa w kraju i w regionie. Z komunikatu Ministerstwa Zdrowia z czwartku (1.10) wiadomo, że w Polsce stwierdzono kolejnych 1967 przypadków koronawirusa, a w Małopolsce 286.

W powiecie wadowickim - 15, w powiecie suskim 7, w powiecie oświęcimskim - 8.

W powiecie wadowickim najtrudniejsza sytuacja jest w Domu Pomocy Społecznej w Izdebniku, gdzie koronawirusa stwierdzono już u ponad 50 podopiecznych i pracowników. Na chwilę obecną zakażonych jest 33 pensjonariuszy i 20 pracowników. Budynek składa się z dwóch części, dlatego też zakażeni pensjonariusze zostaną przekwaterowani do jednej części, a zdrowi będą oddzieleni.

W środę (30.09.) przed budynkiem, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zamontowali specjalny, ogrzewany namiot z ozonatorem, dzięki któremu pensjonariusze będą mogli przeczekać przeniesienie. Przy przekwaterowaniu pomaga też Zintegrowana Służba Ratownicza. Zarażeni pracownicy pozostają w izolacji domowej.

Nowa lista stref

Po południu Ministerstwo Zdrowia ma opublikować zaktualizowaną listę żółtych i czerwonych stref, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia. Według projektu tego rozporządzenia, który ukazał się w czwartek rano, na żółtej liście znajdą się powiaty wadowicki i suski.


Co to oznacza dla mieszkańców? W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25% publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Ograniczenia zaczną obowiązywać od soboty, 3 października.

Tak to wygląda obecnie. Niewykluczone jednak, że w najbliższych dniach wejdą w życie także nowe, ostrzejsze wytyczne ministerstwa. A zgodnie z tymi propozycjami:

- zgromadzenia i wesela w strefie zielonej zostaną ograniczone do 100 osób, w strefie żółtej - do 75 osób, a w strefie czerwonej - do 50 osób.

- w strefie czerwonej ograniczona zostanie działalność punktów gastronomicznych, barów, pubów do godziny 22.

- w strefie żółtej i czerwonej trzeba będzie nosić maseczki na świeżym powietrzu - do tej pory taki nakaz obowiązywał jedynie w strefie czerwonej.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy