reklama

Policja ostrzega: rodzice coraz częściej gubią małe dzieci

, Na sygnale, Wiadomości, 06.05.2022 10:55, FOTO: kadr z filmu Naucz mnie kiedy mówić NIE!
Chwila nieuwagi matek przerodziła się w kilkadziesiąt minut grozy. Policjanci apelują zapewnij dziecku odpowiednią opiekę.
Policja ostrzega: rodzice coraz częściej gubią małe dzieci
W ostatnich dniach dwie mieszkanki powiatu oświęcimskiego przeżyły ogromny stres związany z obawą o życie i zdrowie swoich dzieci. Obydwa zdarzenia zakończyły się szczęśliwie i powinny stać się przestrogą dla innych rodziców.

W poniedziałek (2.05) tuż przed godziną 21 mieszkanka Osiedla Zasole w Oświęcimiu, przebywająca razem z córką na boisku sportowym zainteresowała się losem kilkuletniego chłopca (wg zgłaszającej miał ok. 4 lata), który na boisku pomimo późnej pory przebywał sam. Razem z córką zaczęły wypytywać malucha gdzie mieszka jednakże ten nie potrafił podać swojego adresu, ani też wskazać bloku w którym mieszka. W związku z tym kobieta powiadomiła operatora numeru alarmowego 112.


Na miejsce niezwłocznie udał się jeden z patroli. W trakcie kiedy policjanci rozmawiali ze zgłaszającą oraz maluchem na boisku zjawiła się roztrzęsiona matka chłopca. 30 – latka przekazała, że jej 6 – letni syn przed blokiem bawił się ze starszym o cztery lata bratem. W chwili gdy zauważyła, że 10 – latek bawi się w swoim pokoju, ale sama rozpoczęła poszukiwania młodszego syna.

Policjanci przekazali dziecko matce, którą pouczyli o potrzebie zapewnienia odpowiedniej opieki dziecku, które nie ukończyło 7 lat.

Policjanci podkreślają, że na podziękowania za prawidłową reakcję zasługują pani Monika oraz jej córka. Jako jedyne zainteresowały się losem małego dziecka pozostającego bez opieki poza domem.

W środę (4.05) o godzinie 13 o zaginięciu dwójki dzieci w wieku 4 i 11 lat powiadomiła mieszkanka gminy Oświęcim. Z informacji kobiety wynikało, że dzieci wyszły na krótki spacer lecz nie wróciły.

Informacja o poszukiwaniu dzieci oraz ich rysopisy natychmiast zostały przekazane wszystkim patrolom. Kilka radiowozów natychmiast pojechało pod wskazany adres. Na miejscu funkcjonariusze zastali zgłaszającą, 4 - letnią dziewczynkę oraz jej starszego brata. Matka małoletnich oświadczyła, że dzieci właśnie wróciły. Została ona pouczona o obowiązku zapewnienia im odpowiedniej opieki.Policjanci apelują do rodziców o zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom. Przypominają, że zgodnie z Kodeksem Wykroczeń rodzic lub opiekun, który mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 dopuszcza do jego przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. Kodeks Karny za stworzenie zagrożenia dla małoletniego przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 dla sprawcy na którym ciążył obowiązek opieki nad małoletnim.

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z wielu zagrożeń czyhających na ich dzieci. Powinni przestrzec swoje pociechy przed zabawami w miejscach niebezpiecznych, przed kontaktem z osobami obcymi, a także nauczyć je prawidłowego zachowania w różnych sytuacjach.

Poniżej film pt. „Naucz MNIE, kiedy mówić NIE”. Film nagrany został podczas eksperymentu przeprowadzonego przez śląskich policjantów. Ukazuje prawdziwe reakcje dzieci na kontakt z osobą obcą oraz fakt, że nie zawsze rodzice siedzący w pobliżu zwracają uwagę na swoje dzieci.


źródło: KPP Oświęcim

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

z Kęt, 06.05.2022 10:47

Tytuł artykułu uprzedmiotowia dziecko, od razu widać światopogląd dziennikarza.