reklama
reklama

Wraca temat likwidacji szkoły. Ale teraz nazwano to ładniej – przekształceniem...

MAGAZYN, Wiadomości, 18.01.2023 08:00, eł

We wsi pozostanie trzyklasowa podstawówka. Na jak długo?

Wraca temat likwidacji szkoły. Ale teraz nazwano to ładniej – przekształceniem...

Na początku ubiegłego roku władze gminy Zator planowały likwidację Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Laskowej już od minionego września. Te zamiary spaliły na panewce. Teraz zmieniła się trochę polityka burmistrza, który postawił tym razem na przekształcenie podstawówki w trzyklasową. Trudno się jednak nie oprzeć wrażeniu, że chodzi tu o to, by szkoła umarła śmiercią naturalną...

To, co miało się stać z podstawówką w Laskowej od początku tego roku szkolnego, określano jako jej „wygaszanie”. Miało to polegać na tym, że po likwidacji szkoły uczniowie jeszcze przez rok będą uczyli się w budynku w Laskowej, a dopiero potem zostaną przeniesieni do podstawówki w Zatorze. Laskowianie ostro zaprotestowali przeciwko takim planom. Argumentowali między innymi, iż dzieci mają w miejscowej szkole lepsze warunki do nauki niż mogą mieć w dużo większej w Zatorze. Mało tego - nazywali podstawówkę sercem Laskowej, wokół którego skupia się całe życie społeczne i kulturalne miejscowości.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak poparła ich postulaty i negatywnie zaopiniowała likwidację podstawówki. Na jej postanowienie burmistrz Zatora Mariusz Makuch złożył zażalenie do ministra edukacji i nauki. Ten nie zgodził z się argumentami kurator oświaty i uchylił jej opinię, co dałoby władzom gminy otwartą furtkę do kontynuowania planów związanych ze szkołą, gdyby nie jeden mały, ale poważny szkopuł. Otóż decyzja ministra dotarła do Zatora 12 sierpnia, zbyt późno, by można było dokończyć procedurę likwidacyjną przed 1 września.

Już po rozpoczęciu roku szkolnego, w październiku odbyło się spotkanie konsultacyjne władz gminy z rodzicami uczniów z Laskowej, mieszkańcami tej wsi i pracownikami podstawówki. Wszyscy z żarem przekonywali, jak ważne jest dla nich dalsze istnienie miejscowej szkoły. Ostatecznie burmistrz postanowił nie upierać się przy jej likwidacji. Zamiast tego niedawno przedłożył Radzie Miejskiej w Zatorze projekt uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia podstawówki w trzyklasową (z klasami od I do III oraz oddziałem przedszkolnym), a samorządowcy go przegłosowali. Zmiany miałyby wejść w życie z początkiem roku szkolnego 2023/24. Oczywiście, aby mogło do nich dojść, również potrzebna jest pozytywna opinia małopolskiej kurator oświaty.

Pozostaje jednak pytanie, jak długo podstawówka w Laskowej ma szanse przetrwać po przekształceniu. Aktualnie w ogóle nie ma w niej klas I-III, są tylko IV-VII. Młodszych nie tworzono ze względu na zbyt małą liczbę uczniów, którzy mogliby do nich uczęszczać. A zatem w przyszłym roku szkolnym w Laskowej może działać tylko klasa I. Z uzasadnienia uchwały podjętej przez Radę Miejską w Zatorze wynika, że aby ona powstała, potrzeba minimum pięciorga dzieci, które rodzice zechcą do niej zapisać. Teoretycznie jest to możliwe, bowiem w Laskowej mieszka pięcioro malców, które w tym roku będą skończą 7 lat.


Foto: Facebook/Laskowa Sołectwo

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 18.01.2023 09:14

Wieś liczy niewiele ponad 400 mieszkańców więc szkoła raczej nie przetrwa. Ludzie żartują że w szkole zaraz będzie więcej pracowników niż uczni.