reklama

Watykan oczyścił kardynała Dziwisza z zarzutów

MAGAZYN, Wiadomości, 22.04.2022 13:28, red
Ciąg dalszy sprawy.
Watykan oczyścił kardynała Dziwisza z zarzutów

Chodzi o sprawę Janusza Szymika, który wiele lat temu był wykorzystywany seksualnie przez byłego już proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim Jana W.

W ub. roku pojawiły się zarzuty, że mimo wiedzy o tej sprawie hierarchowie kościelni (w tym kard. Stanisław Dziwisz) zaniechali działań i nie powiadomili organów ścigania o przestępstwie, jakich miał się dopuścić exproboszcz. Sprawą zajmowała się specjalna komisja ds. pedofilii, a nawet prokuratura, która umorzyła sprawę rzekomych zaniedbań.

Nad sprawą pochyliła się również Stolica Apostolska. Działania kardynała uznano za prawidłowe.

W piątek (22.04) wydano komunikat w tej sprawie:
"Nuncjatura Apostolska w Polsce informuje, że Stolica Apostolska zbadała dokumentację dostarczoną przez kard. Angelo Bagnasco, emerytowanego arcybiskupa Genui, zebraną podczas jego wizyty w Polsce w dniach 17 – 26 czerwca 2021 roku, której celem była weryfikacja niektórych przypadków związanych z działaniami kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005 – 2016). Analiza zebranej dokumentacji pozwoliła ocenić te działania kard. Stanisława Dziwisza jako prawidłowe i w związku z tym Stolica Apostolska postanowiła dalej nie procedować" - czytamy w komunikacie.
Po publikacji stanowiska Watykanu, w piątek (22.04) oświadczenie wydał również kard. Dziwisz.

"Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by w odpowiedzialny sposób odnieść się do wysuwanych pod moim adresem zarzutów w okresie pełnienia przeze mnie urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego w latach 2005-2016.

Podczas swojej wizyty w Polsce w czerwcu 2021 roku, ks. kardynał Angelo Bagnasco, jako przedstawiciel Stolicy Apostolskiej dołożył wszelkich starań, aby wyjaśnić wspomniane zarzuty, dla mnie niezasłużone i bolesne.

Mam nadzieję, że dzisiejszy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce przyczyni się nie tylko do wyjaśnienia sprawy, ale także do przywrócenia pokoju ducha wszystkich osobom, które czuły się dotknięte posądzeniami, z jakimi się spotkałem.

Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawy.

Zapewniam wszystkich o pamięci w modlitwie"

- napisał kard. Dziwisz.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy