reklama

W powiecie przebywa 3,5 tys. uchodźców wojennych, urząd organizuje Piknik Ukraiński

MAGAZYN, Wiadomości, 18.05.2022 07:00,
Niedawno podczas ćwiczeń powiatowych z udziałem różnych służb i gmin, ćwiczyliśmy przyjmowanie uchodźców. Nikt wtedy nie wiedział, jak szybko taka sytuacja stanie się rzeczywistością - mówił urzędnik.
W powiecie przebywa 3,5 tys. uchodźców wojennych, urząd organizuje Piknik Ukraiński
Podczas ostatniego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Wadowicach przedstawiona została informacja dotycząca zakwaterowania uchodźców z Ukrainy na terenie powiatu wadowickiego.

Jak wynika z danych przekazanych przez wszystkie gminy powiatu wadowickiego, w tej chwili przebywa w nich ok. 3,5 tysiąca osób, które uciekły przed wojną.


Podczas posiedzenia informowano, że Współpraca między podmiotami i osobami prywatnymi, które udzieliły im schronienia a gminami i powiatem układa się dobrze. Podobnie współpraca między powiatem a służbami wojewody małopolskiego.

Jak zaznaczał Jerzy Śniegowski – kierownik wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych w Starostwie Powiatowym, jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości wszystkie zainteresowane strony starają się rozwiązywać je na bieżąco. – Niedawno podczas ćwiczeń powiatowych z udziałem różnych służb i gmin, ćwiczyliśmy przyjmowanie uchodźców. Nikt wtedy nie wiedział, jak szybko taka sytuacja stanie się rzeczywistością – mówił J. Śniegowski.

Władze niektórych gmin organizują spotkania integracyjne. Takie odbyło się już w Andrychowie. Teraz Kalwaria Zebrzydowska zaprasza na Piknik Ukraiński, który odbędzie się 21 maja 2022r. w Sali Widowiskowej CKSiT.

- Spotkanie integracyjne jakie zaplanowano na 21 maja będzie okraszone koncertem i wspólnym biesiadowaniem przy stole wypełnionym ukraińskimi potrawami. W ramach podziękowań, panie z Ukrainy przebywające obecnie na terenie naszej gminy przygotują tradycyjne ukraińskie potrawy. Nie zabraknie barszczu ukraińskiego, pampuszek czyli chlebka czosnkowego z Ukrainy, ziemniaków wg. specjalnego przepisu, żeberek oraz innych przysmaków ukraińskich - informują organizatorzy.

Spotkanie integracyjne rozpocznie koncert w Sali Widowiskowej CKSiT o godz. 14:30, wystąpi Pani Julia z Ukrainy wraz z rodziną, a także uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Kalwarii Zebrzydowskiej.


źródło: Starostwo Powiatowe w Wadowicach, UM Kalwaria Zebrzydowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

stefanbatory, 18.05.2022 10:29

Patrząc na zdjęcie widzę że starostwo nawet nie wie jak wygląda flaga Polski.

Burakz wiejskiej , 18.05.2022 07:26

no nic tylko dodrukować pieniędzy i rozrzucić z helikoptera