reklama

Trwa remont zabytkowego kościoła [FOTO]

, MAGAZYN, Wiadomości, 27.12.2020 15:15,
Prace mają się zakończyć w 2022 roku.
Trwa remont zabytkowego kościoła [FOTO]

Zabytkowy kościół w Nidku jest jednym z trzech drewnianych kościołów w rejonie Podbeskidzia, gdzie trwają prace całkowitej wymiany gontowego pokrycia dachów (remonty trwają jeszcze w Gilowicach i Polance Wielkiej. Diecezja bielsko – żywiecka pozyskała na ten cel dotację unijną.

- Nowatorski projekt, realizowany przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju, ma na celu stworzenie wyjątkowego unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko - żywieckiej. – przekazuje diecezja bielsko – żywiecka.

Prace mają się zakończyć w 2022 roku.

Świątynia w Nidku jest jednym z najstarszych obiektów zabytkowych ziemi wadowickiej.

Kościół ten jest budowlą o wysokim poziomie artystycznym i konstrukcyjno - technicznym. Jak czytamy w przeglądzie historycznym Wadoviany, nie jest to budowla o rodowodzie ludowym wzniesiona przez wiejskich niewykwalifikowanych cieśli, ale dzieło zawodowych artystów rzemieślników (co nie jest cechą wszystkich kościołów drewnianych).

Kościół w Nidku zbudował jeden z Nideckich w 1539 r. Drewniany kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy