reklama
reklama

Oliwierek z Wadowic jest coraz silniejszy

MAGAZYN, Wiadomości, 24.05.2023 15:30, eł

Wy to sprawiliście – wszyscy, którzy wpłaciliście jakąkolwiek kwotę na jego terapię.

Oliwierek z Wadowic jest coraz silniejszy

Szesnastomiesięczny Oliwierek Koman z Wadowic robi błyskawiczne wręcz postępy. Jeszcze niedawno był dzieckiem leżącym, żywionym wyłącznie przez sondę żołądkową. Teraz szybko nadrabia zaległości. Z dnia na dzień staje się silniejszy i nabywa coraz to nowe umiejętności.

U Oliwierka Komana zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA) typu 1. To przerażająca choroba, w trakcie której stopniowo obumierają neurony w rdzeniu kręgowym. W konsekwencji dochodzi do osłabienia i powolnego zanikania mięśni. Pierwsze objawy choroby zazwyczaj pojawiają się w niemowlęctwie lub wczesnym dzieciństwie, a stan cierpiącego na nią maleństwa pogarsza się z tygodnia na tydzień. Dziecko zatrzymuje się w rozwoju fizycznym. Tak właśnie było z Oliwierkiem. Jego energiczne z początku ruchy rączek i nóżek stopniowo słabły, a ciało stawało się coraz bardziej bezwładne. Malec stracił też możliwość samodzielnego przełykania.

Teraz odzyskuje utracone umiejętności i powoli nabywa nowe. A wszystko to dzięki terapii genowej lekiem Zolgensma za 10 mln zł, zakupionym dzięki pomocy wielu tysięcy ludzi, których wzruszyła historia chłopczyka. Niebagatelne znacznie ma też rehabilitacja. Oliwierek ćwiczy niemal codziennie.

Malec potrafi już siedzieć i utrzymać głowę w pozycji pionowej, a także bawić się zabawkami, które jeszcze niedawno były zbyt ciężkie, by mógł je utrzymać w dłoniach. Co więcej, wróciła mu zdolność przełykania. Je na razie powolutku, malutkimi porcjami i jeszcze trzeba dokarmiać go przez sondę, ale wszystko wskazuje na to, że już wkrótce stanie się ona całkowicie zbędna.


Foto: Facebook/Oliwier z Wadowic kontra SMA

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

obserwator2012, 25.05.2023 09:16

Rośnij Oliwieku rośnij, a jak będziesz duży to zostań ministrem zdrowia.