reklama
reklama

Milion pielgrzymów w Kalwarii. Trzy razy więcej niż we wcześniejszym roku

MAGAZYN, Wiadomości, 11.01.2022 14:40, eł

Większość przyjechała z różnych części Polski. Niewiele było grup z innych krajów.

Milion pielgrzymów w Kalwarii. Trzy razy więcej niż we wcześniejszym roku

Ojcowie bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej prowadzą dokładne statystyki dotyczące ilości pątników odwiedzających Sanktuarium Pasyjno–Maryjne w tej miejscowości. Jak się okazuje, mimo ograniczeń związanych z pandemią, miasto odwiedziło w ubiegłym roku ponad trzy razy więcej pielgrzymów niż w poprzednim! Było ich nieco ponad milion.

Rok 2021 nie był aż tak pełen restrykcji, jak wcześniejszy, mimo to wiele osób dla własnego bezpieczeństwa wolało spędzać większość czasu w domach. Dlatego ogromnym powodzeniem cieszyły się transmisje internetowe nadawane z sanktuarium, dzięki którym wierni mogli uczestniczyć w modlitwie nie narażając się na kontakt z innymi ludźmi.

Po raz kolejny nie odbyło się Misterium Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu, przyciągające zawsze rzesze pielgrzymów. - W tygodniu odpustowym odbywały się wszystkie nabożeństwa i sprawowano sakramenty, ale odwołano wydarzenia towarzyszące. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa odbyła się w kalwaryjskiej bazylice, a przewodniczył jej arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Pielgrzymi, którzy nie mogli przebywać wewnątrz świątyni, modlili się na Dróżkach Kalwaryjskich, ponieważ nabożeństwo było nagłośnione na ich trasie. Wierni uczestniczyli w modlitwie również za pośrednictwem transmisji internetowej – informuje o. Tarsycjusz Bukowski OFM z biura prasowego sanktuarium.

Ale już obchody Wielkiego Odpustu ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zgromadziły mnóstwo pątników. Jak oszacowali ojcowie bernardyni, przez cały odpustowy tydzień w bazylice i na dróżkach modliło się ok 170 tys. wiernych! Mnóstwo przybyło ich także na doroczną Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, która odbyła się 5 września.

- W minionym roku kalwaryjscy zakonnicy spędzili 3 340 godzin w konfesjonale. Posługa spowiedzi, obok sprawowania innych sakramentów i głoszenia Słowa Bożego, jest jednym z głównych aspektów działalności kalwaryjskiego sanktuarium. Zakrystia bazyliki, Dom Pielgrzyma oraz Kalwaryjskie Centrum Informacji zanotowało 50 746 pielgrzymów w grupach zorganizowanych. Zorganizowanych grup spoza Polski przybyło jedynie piętnaście. Wszystkich pielgrzymów odwiedzających sanktuarium w ciągu minionego roku zarejestrowano 1 005 463 – relacjonuje o. Tarsycjusz Bukowski OFM.


Foto: kalwaria.eu

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy