Matka Boska powodem wielkiej awantury. O co poszło?

, MAGAZYN, Wiadomości, 04.03.2021 17:40, PG
Figura została poddana renowacji. Efekt finalny nie spodobał się właścicielowi. Do akcji wkroczyła małopolska konserwator zabytków.
Matka Boska powodem wielkiej awantury. O co poszło?

Na posesji mieszkańca gminy Spytkowice od wielu lat stała kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej. Przydrożna figurka była popularnym w tamtych okolicach miejscem kultu dla katolików. Z biegiem lat jednak zaczęła niszczeć. Deszcze i mrozy zrobiły swoje.

W końcu jej odnowieniem zajęli się profesjonaliści. Jednak w trakcie renowacji okazało się, że problem jest bardzo poważny. Twarz Marii uległa całkowitemu zniszczeniu i konieczna była głęboka rekonstrukcja. Przywrócono jej też oryginalne barwy, wianek i strój.

Po skończonej pracy rozpętała się jednak wielka awantura. Właściciel posesji stwierdził, że figura nie przypomina już wcale Matki Boskiej ufundowanej przed laty przez jego przodków. Jego zdaniem całkowicie zmieniono jej wizerunek i jest to obraza dla jego rodziny. Na przykład oryginał nie miał wianka na głowie.

Tematem zajęła się Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków, która w obawie, że mieszkaniec pomaluje figurę jeszcze raz po staremu, podjęła w tej sprawie kroki administracyjne. Na razie wstrzymano ustawienie jej na miejscu i wszczęto procedurę wpisania do rejestru zabytków.

- to dziwna historia.. odkąd w hiszpańskim miasteczku Borja pewna pani wzięła się za renowację malowidła, skutecznie je deformując, a widok jej działań, choć mrozi krew w żyłach, stał się swoistą popkulturową ikoną przyciągającą tłumy turystów, takie pseudokonserwacje-deformacje często pojawiają się w mediach. Tym razem było inaczej, wielokrotnie przemalowana figura została poddana troskliwej konserwacji. W toku prac okazało się, że twarz Marii uległa całkowitemu zniszczeniu i konieczna była rekonstrukcja. Konserwator przywrócił detale stroju, wianek, oryginalne barwy. Rzeźba wróciła na miejsce i... rozpętała się burza, bowiem obecny wygląd figury jest nie do zaakceptowania przez właściciela! Obawiając się o jej przyszły los, na razie wstrzymujemy się z ustawieniem kapliczki. Konieczna będzie prawna ochrona poprzez wpis do rejestru zabytków. - napisała na facebooku małopolska konserwator.


to dziwna historia.. odkąd w hiszpańskim miasteczku Borja pewna pani wzięła się za renowację malowidła, skutecznie je...

Опубликовано Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Воскресенье, 28 февраля 2021 г.


Zdjęcia kapliczki opublikował na swoim facebooku również wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian. - Bardzo dziękuję Pani Wojewódzkiej Konserwator Zabytków, za zainteresowanie sprawą renowacji kapliczki w Miejscu. Chwały to naszej Gminie co prawda nie przynosi, wstydu jest co niemiara, ale w tej sprawie zdaje się będzie można działać jedynie administracyjnie... – napisał wójt M. Krystian.


Przed i po renowacji:foto: facebook Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Nostradamus, 04.03.2021 20:03

W czym problem ? Przecież figura jest rewelacyjnie odnowiona. Z upiększenia Maryi trzeba się tylko cieszyć .