reklama
reklama

Ma dopiero 56 lat, a już całkiem się sypie. Doczeka się pomocy?

MAGAZYN, Wiadomości, 23.04.2024 14:15, eł
Stracił między innymi podbródek, dwa palce i knykcie...
Ma dopiero 56 lat, a już całkiem się sypie. Doczeka się pomocy?

Przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach stoi pomnik poety i prozaika Emila Zegadłowicza. Nie przynosi on jednak specjalnej chluby miastu. Popiersie pisarza zostało bowiem wykonane z betonu, który jest dość nietrwałym materiałem, mało odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Choć zatem pomnik został odsłonięty w 1968 roku, czyli zaledwie 56 lat temu, jego stan jest fatalny.

Autorem popiersia jest znany wadowicki rzeźbiarz Franciszek Suknarowski. Artyście doskonale udało się uchwycić nie tylko podobieństwo, ale – jak się wydaje – również charakter Emila Zegadłowicza. Niestety, betonowy wizerunek bardzo szybko zaczął niszczeć. W przeszłości był niejednokrotnie remontowany, jednak pęknięcia i uszkodzenia wkrótce pojawiały się od nowa.

Obecnie pomnik jest w wyjątkowo złym stanie. Zegadłowicz stracił już podbródek i dolną wargę, ma dziurę w czole, szramy na policzku i wszystko wskazuje na to, że niedługo odpadnie mu również nos. Marnie wyglądają także jego dłonie z wykruszonymi knykciami. W jednej brakuje dwóch palców. Cała figura poprzecinana jest siatką pęknięć. - Niedługo niewiele z tego pomnika zostanie. Dlaczego nikt nic z tym nie robi? - denerwuje się pan Tomasz z Wadowic.

Wkrótce jednak powinno się to zmienić. Już w lipcu 2023 roku pisaliśmy, że Starostwo Powiatowe w Wadowicach otrzyma środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na renowację tego pomnika oraz dworku Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym. Przetarg na prace restauratorskie w budynku został już ogłoszony i tuż po majówce upływa termin na składnie w nim ofert. Zapewne niebawem starostwo zacznie również szukać firmy, która dokona odnowy pomnika. Dotacja na ten cel wynosi 117 600 zł.

Od czterech lat pomnik wpisany jest do rejestru zabytków ruchomych województwa małopolskiego, co sprawia, że jego renowacja musi zostać przeprowadzona ściśle według zaleceń małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. To podnosi koszty przedsięwzięcia, a także sprawia, że zadanie staje się znacznie bardziej czasochłonne...Foto: Edyta Łepkowskareklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy