reklama
reklama

Kraków bierze się za hulajnogi, a Andrychów?

MAGAZYN, Wiadomości, 08.05.2023 20:45, red
W stolicy Małopolski będą zajmować byle gdzie pozostawionymi hulajnogami.
Kraków bierze się za hulajnogi, a Andrychów?
Po Krakowie codziennie porusza się kilka tysięcy hulajnóg, które należą do rożnych operatorów. To oczywiście jest inna skala zjawiska niż w Andrychowie, gdzie od marca jest zaledwie 150 takich urządzeń.

Ale problemy z hulajnogami są podobne. W obu miastach najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców budzą sytuacje, gdy osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych, po zakończonej jeździe, pozostawiają pojazdy na chodnikach, jezdniach czy zieleńcach, utrudniając w ten sposób swobodne i bezpieczne poruszanie się pieszych.


W Krakowie praktycznie codziennie miejskie służby otrzymują zgłoszenia i interwencji ws. problemu zalegających na chodnikach, poza wyznaczonymi miejscami hulajnóg. Nie wszyscy użytkownicy korzystają z nich odpowiedzialnie (poprzez odstawienie pojazdów w odpowiedni sposób). Tym samym nie dbają o bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu.

Jak informuje serwis krakowskiego magistratu, w poniedziałek (8.05) zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig spotkał się z przedstawicielami operatorów sieci hulajnóg i rozmawiał o narastającym problemie niewłaściwie pozostawianych pojazdów tego typu na chodnikach, zieleńcach czy w pasie drogowym.

– Problem źle zaparkowanych hulajnóg narasta od kilku lat, głównie przez brak regulacji prawnych. Niezależnie od tego spotykaliśmy się kilkukrotnie z operatorami hulajnóg, które prowadzą sieć wypożyczalni w Krakowie, starając się ten problem ucywilizować, by zminimalizować pozostawianie pojazdów na chodnikach, zieleńcach czy pasach drogowych. W czasie dzisiejszego spotkania poinformowałem przedstawicieli tych firm, że jeżeli nie zabiorą się za porządkowanie hulajnóg i przestrzeganie zasad, o których mówiliśmy, i które wypracowaliśmy wspólnie w ostatnich latach, to będziemy zmuszeni podejść do tego tematu bardziej stanowczo – mówił w poniedziałek (8.05) Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Zgodnie z przepisami, hulajnogę należy parkować w wyznaczonym przez zarządcę drogi miejscu, a jeśli takiego nie ma, trzeba parkować równolegle i jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, tak aby zostawić jak najwięcej miejsca dla pieszych – nie mniej niż 1,5 metra.


źródło: UM Kraków
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zibi33, 09.05.2023 09:19

Jeremiasz rządzą bo ktoś im tą władze oddaje czy są nieudacznikami pewnie w jakim stopniu są aczkolwiek ręce załamać to można nad ludźmi którym to odpowiada i oddają władze w ręce ludzi bez zasad , bez honoru to jest przykre kraj biedny .... i będzie jeszcze bardziej biedny mając takich obywateli

Jeremiasz, 08.05.2023 23:17

No to teraz trzeba wydać pieniądze na budowanie parkingów dla hulajnóg - co za banda nieudacznych pajaców rządzi w tym biednym kraju...