reklama

Jedyna taka droga krzyżowa i to już za kilka dni

MAGAZYN, Wiadomości, 24.03.2022 09:05, eł

Wierni przejdą przez wieś przy świetle pochodni i akompaniamencie zespołu regionalnego.

Jedyna taka droga krzyżowa i to już za kilka dni

Zespół regionalny Zbyrcok z Juszczyna to prawdziwy fenomen. Powstał z inicjatywy dwóch miłośników tradycji i muzyki ludowej, by z czasem ewoluować i stać się źródłem wielu inicjatyw kulturalnych w powiecie suskim. Jedną z nich jest Plenerowa Droga Krzyżowa, która w tym roku odbędzie się już pod raz dziewiąty.

Zbyrcok to po prostu gwarowe określenie dzwonka – takiego, jaki wiesza się na szyi krowie lub owcy. Dał on nazwę zespołowi regionalnemu, który powstał w 2008 roku z inicjatywy kilku mieszkańców Juszczyna. Prym wśród nich wiedli Roman Guzik i Jerzy Jabcoń. Pierwszy z nich do dziś jest kierownikiem zespołu. Prowadzona przez niego grupa regularnie zdobywa trofea w konkursach, przeglądach i festiwalach. Ponadto uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych w powiecie suskim, jak również sama organizuje niektóre z nich. Jedną z najciekawszych jest Plenerowa Droga Krzyżowa. Już 1 kwietnia odbędzie się jej dziewiąta edycja.

To jedyna w swoim rodzaju okazja, by w niezwykłej atmosferze poświęcić się modlitwie i rozważaniom na temat męki Jezusa Chrystusa. Uczestnicy tego wydarzenia wędrują wieczorem przez Juszczyn w gminie Maków Podhalański. Idą w blasku pochodni i przy akompaniamencie zespołu Zbyrcok. - Rezerwujcie czas już dziś, by nie przejść obojętnie wobec słów Chrystusa "Pójdź za mną", które są tegorocznym hasłem tego modlitewnego spotkania – zachęca Roman Guzik.

W wydarzeniu może wziąć udział każdy chętny, nie tylko mieszkańcy Juszczna. Droga krzyżowa rozpocznie się o 18.00 mszą świętą w juszczyńskim kościele. Już w pół godziny później zebrani uformują orszak, który w ślad za zespołem Zbyrcok i jego młodszym braciszkiem Zbyrcockiem ruszy przez wieś.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy