reklama

Jak to będzie z tegorocznymi pasterkami?

, MAGAZYN, Wiadomości, 23.12.2021 20:45, eł

W niektórych parafiach zaplanowano po dwie nocne msze święte.

Jak to będzie z tegorocznymi pasterkami?

Przed rokiem, z powodu limitu wiernych w kościołach, sporo parafii organizowało po dwie lub nawet trzy pasterki. Sprawdziliśmy, jak to będzie wyglądało tym razem.

Również i w tym roku w świątyniach obowiązują obostrzenia antycovidowe. W miejscach kultu religijnego może jednocześnie przebywać 30 % osób traktowanych jako pełne obłożenie. W ten limit nie są wliczani zaszczepieni przeciwko COVID-19, aczkolwiek dość trudno byłoby sprawdzać pod tym kątem wszystkich przychodzących na nabożeństwa wiernych.

Jednak, mimo ograniczeń, tym razem tylko gdzieniegdzie będą po dwie pasterki, czyli msze odprawiane tradycyjnie w nocy z 24 na 25 grudnia. Upamiętniają one pasterzy, który jako pierwsi przyszli pokłonić się Dzieciątku Jezus. Tak będzie na przykład w wadowickiej Bazylice. Tam pierwsza msza pasterska zaplanowana została na godz. 22.00, a druga rozpocznie się o północy.

Dokładnie tak samo będzie to wyglądało w parafiach św. Piotra Apostoła w Wadowicach oraz św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Natomiast w parafii pod wezwaniem Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Kętach Podlesiu msza pasterska będzie tylko jedna i rozpocznie się o 24.00.

W kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej również odbędą się dwie pasterki. Pierwsza o 21.00, a druga o północy.

Z kolei w Andrychowie proboszczowie nie planują podwójnych pasterek. W parafii św. Macieja nocna msza odbędzie się o północy. Wcześniej, o 23.30 wierni spotkają się na nabożeństwie czuwania, by o 24.00 udać się do stajenki betlejemskiej przy kościelnym parkingu. Po odczytaniu Ewangelii o narodzeniu Chrystusa powrócą w uroczystej procesji do kościoła. W andrychowskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika msza pasterska rozpocznie się o 23.00.

Również w kościołach w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie tylko po jednej pasterce. Zarówno w parafii pod wezwaniem św. Józefa, jak i w sanktuarium kalwaryjskim wigilijna nocna msza rozpocznie się o północy.

Tak samo będzie w kościołach w Wieprzu, Inwałdzie, Targanicach, Zagórniku, Rzykach i Sułkowicach Łęgu. Tamtejsze pasterki również tradycyjnie odbędą się o 24.00. Ale już w Sułkowicach Bolęcinie proboszcz zaplanował dwie takie msze, pierwszą o 21.30, a drugą o 23.00. Dwie pasterki odbędą się również w Roczynach - o 22.00 i o północy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy