reklama

Radni ustalili nowe warunki przyznawania gminnego becikowego

, MAGAZYN, Wiadomości, 22.12.2021 19:45, eł

Niestety, nie powrócili do takich zasad, jakie obowiązywały jeszcze w ubiegłym roku.

Radni ustalili nowe warunki przyznawania gminnego becikowego

Przez dekadę rodzice z gminy Wadowice mogli liczyć na otrzymanie dodatkowego becikowego, jeśli urodziło im się trzecie oraz każde następne dziecko. Tak było aż do końca 2020 roku. Później jednak zasady zmieniły się na mniej korzystne. Od początku tego roku gminne świadczenie można dostać dopiero na czwartą pociechę. Mniejsze są też kwoty przyznawane dla bliźniąt i trojaczków. Tak samo będzie w przyszłym roku.

Samorządowe becikowe to dodatkowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, wypłacane oprócz tego, które rodzice dostają od państwa. To, czy w danej gminie ono funkcjonuje, a także komu i w jakiej wysokości jest przyznawane, zależy od jej władz. W gminie Wadowice wynosi ono 1000 zł i jest niezależne od wysokości dochodów, przy czym mogą je otrzymać tylko rodzice, którym urodziło się czwarte i każde kolejne dziecko. Tak samo będzie w przyszłym roku. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie.

Aż do końca 2020 roku samorządowe becikowe w gminie Wadowice przysługiwało już na trzecie (i każde kolejne) dziecko. Jeśli komuś urodziły się bliźnięta, dostawał na każdego z malców po 2000 zł. A w przypadku przyjścia na świat trojaczków czy czworaczków, na każdego noworodka można było dostać po 3000 zł. Obecnie nie ma już takiego różnicowania. Niezależnie od tego, czy przyjdą na świat bliźniaki, czy trojaczki, kwota na każde z dzieci jest taka sama i wynosi 1000 zł. Tak też będzie w nowym roku.

Aby dostać gminne becikowe, matka noworodka musi trafić pod opiekę medyczną nie później niż w 10 tygodniu ciąży i pozostawać pod nią aż do rozwiązania. Wniosek o przyznanie tego świadczenia można złożyć do 4 miesięcy od chwili narodzin malca w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wadowicach.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

andrychowianin1, 23.12.2021 00:11

Jak zauważa Centrum Badania Opinii Społecznej w grudniu „utrzymuje się trend spadkowy w opiniach o sytuacji gospodarczej”. Z nowego sondażu wynika, że pozytywnie ocenia ją 23 proc. respondentów, o 3 pkt. proc. mniej w stosunku do listopada. Z kolei jako złą sytuację gospodarczą postrzega 41 proc. badanych.

tomekx, 22.12.2021 23:27

To już nawet w pisowskich Wadowicach kończą się pieniążki na rozdawnictwo?

Skalpel, 22.12.2021 21:21

A jak wygląda sytuacja w Andrychowie?