reklama

Darmowe szczepienia przeciwko HVP w wadowickim szpitalu

MAGAZYN, Wiadomości, 14.07.2023 09:23,

Ten groźny wirus wywołuje raka różnych narządów.

Darmowe szczepienia przeciwko HVP w wadowickim szpitalu

HPV to wirus ludzkiego brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także na inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Jej podanie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV. Teraz można zaszczepić za darmo swoje dzieci w wadowickim szpitalu.

HPV przenosi się przez kontakt skórny, najczęściej w czasie stosunku płciowego. Co ważne, użycie prezerwatywy nie chroni przed zakażeniem, a jedynie zmniejsza jego ryzyko. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

Konsekwencje zakażenia HPV to nie tylko ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Wirus ten wywołuje również nowotwory odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła. Toteż ważne jest, aby szczepić również chłopców. Szczepiąc się już dziś, chronią oni zarówno siebie, jak i swoje przyszłe partnerki seksualne przed zakażeniem, a w konsekwencji przed rakiem!

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach realizuje program Ministerstwa Zdrowia bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Skorzystać z niego mogą dziewczęta i chłopcy w wielu 12 i 13 lat, czyli obecnie dotyczy on nastolatków urodzonych w 2010 i 2011 roku. Szczepienia przeciw HPV podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między nimi wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Zapisy na szczepienia prowadzone są w poradni podstawowej opieki zdrowotnej ZZOZ, z którą można się skontaktować pod numerem telefonu (33) 872 12 39.


Foto: Pixabay

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy