reklama
reklama

Czy da się zdiagnozować łupież bez wizyty u specjalisty?

MAGAZYN, Wiadomości, 31.10.2021 10:13, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Łupież to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń, jeśli chodzi o skórę głowy. Tytułowe pytanie wydaje się więc nieco banalne, gdyż nie trzeba kontaktować się z żadnym lekarzem, by zauważyć na naszych włosach białe, nieestetyczne płatki. Jednakże istnieje wiele odmian łupieżu i ich poprawne rozpoznanie może się okazać niezbędne do pozbycia się problemu. W takim wypadku wizyta u lekarza może okazać się kluczowa. Dzisiaj przyjrzymy się kwestii łupieżu i tego, kiedy wypada skonsultować się ze specjalistą.
Czy da się zdiagnozować łupież bez wizyty u specjalisty?

Łupież – jeden z najczęściej spotykanych problemów skóry głowy

Łupież może nie jest potencjalnie niebezpieczny dla naszego zdrowia, nie zmienia to jednak faktu, że jego obecność jest w stanie skutecznie podkopać naszą pewność siebie i samoocenę. Niektóre odmiany łupieżu mogą spowodować nawet to, że nasza fryzura zacznie się przerzedzać. Co na wypadanie włosów można zastosować w takiej sytuacji, omówimy pokrótce później, ale faktem jest, że łupież jest w stanie przysporzyć nam nieco kłopotów. Skąd w ogóle bierze się to schorzenie?

Powstawanie na naszej skórze głowy łupieżu wiąże się ze zbyt intensywnym namnażaniem się komórek naskórka, które zaczynają się złuszczać. W efekcie na naszej skórze oraz włosach pojawiają się nieestetyczne białe płatki. Odpowiedzialne za to są różne gatunki drożdżaków i grzybów, głównie z gatunku Malassezia. Te mikroorganizmy występują w normalnych warunkach na naszej skórze, jednakże niektóre czynniki zewnętrzne są w stanie sprawić, że zaczynają występować w zbyt dużej ilości, co prowadzi właśnie do wzmożonej produkcji komórek naskórka przez naszą skórę. Łupież może pojawić się chociażby wtedy, kiedy nieprawidłowo pielęgnujemy naszą skórę głowy lub wtedy, gdy wystąpią u nas zaburzenia hormonalne.

Łupież – w jakich rodzajach występuje?

Tak jak było już powiedziane, łupież występuje w wielu różnych rodzajach, gdzie na każdy z nich wpływają nieco inne czynniki. Warto je poznać, żeby wiedzieć, jak skutecznie walczyć z każdym rodzajem łupieżu. Pamiętajmy jednak o tym, że prawidłowe rozpoznanie trapiącego nas schorzenia to zajęcie dla odpowiedniego lekarza. W wypadku problemów ze skórą głowy czy włosami lekarzem, który będzie mógł nam pomóc, jest trycholog i to właśnie do niego powinniśmy się udać po diagnozę.

Łupież – w jakich rodzajach może występować? Są to przede wszystkim:

  • łupież suchy – to jedna z najczęściej spotykanych form łupieżu. W swoich objawach jest bardzo charakterystyczna – na głowie oraz włosach pojawiają się suche, białe płatki naskórka. Najczęściej towarzyszy mu także uczucie świądu skóry głowy;

  • łupież tłusty – często towarzyszy innym problemom, takim jak chociażby łojotokowe zapalenie skóry. Odpowiedzialne za jego pojawianie się jest nadmiar sebum, czyli naszego naturalnego nawilżenia skóry. Przyjmuje formę dużych, tłustych płatów o żółtawym zabarwieniu. Nieleczony prowadzi do wypadania włosów i w efekcie nawet do wyłysienia;

  • łupież pstry – jego występowanie nie ogranicza się jedynie do skóry głowy – występuje także w okolicach klatki piersiowej i pleców. Objawia się pojawianiem plam na skórze, najczęściej rumieniowych lub ciemnych;

  • łupież rumieniowy – objawia się brązowymi plamami w okolicach ud. Atakuje najczęściej mężczyzn;

  • łupież biały – podobny objawami do łupieżu suchego, atakuje jednak przeważnie dzieci i ludzi młodych.

Jak pozbyć się łupieżu? Co na wypadanie włosów?

Jak widać, łupież nie jest tak łatwym przeciwnikiem, jak mogłoby się początkowo wydawać. O ile naszym problemem jest łupież suchy, nie powinno być większych kłopotów z jego eliminacją – w tym celu może nam posłużyć szampon przeciwłupieżowy. Jednakże gdy dotknie nas inny rodzaj łupieżu, konieczne może być zastosowanie specjalistycznych środków i konsultacja z lekarzem. Nieleczony łupież tłusty może doprowadzić nawet do całkowitego wyłysienia. Co na wypadanie włosów może pomóc, oczywiście z wyjątkiem wizyty u trychologa? Najlepiej jest skupić się tutaj na dostarczeniu włosom odpowiednich składników budulcowych przez zwiększoną podaż witamin z grupy B. Warto skupić się także na właściwych kosmetykach, które pomogą nam pozbyć się ze skóry nadmiaru sebum.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

gustyniak, 03.11.2021 11:16

Polecam na łupież, na bardzo suchą skórę głowy, łuszczyce głowy i nie tylko maseczkę na włosy przed myciem : żółtko, kilka kropel oleju konopnego , kilka kropel cytryny. Maseczkę o konsystencji majonezu wetrzeć w skórę głowy na pół godziny przed myciem, owinąć głowę ręcznikiem. umyć czeskim szamponem Capillus saborea nie używać odżywki.Kurację stosować w miarę potrzeby także na inne problemy z włosami i skóra głową jak łuszczyca ...szampon jak i olejek znajdziecie na konopiafarmacja pl na łuszczycę skóry nie tylko głowy pomoże maść konopna retter za 36,90 zł tylko szukajcie tą z hologramem oryginalna receptura bo ta bez jest jakaś inna ... od środka 3 x 5 kropel dzienie pod język i do maści dodawać olej cbd 5 % decarboxylated firmy essenz ......mam wszystko sprawdzone polecam !!!