reklama

Książka fantasy prosto z Kęt!

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 01.11.2021 19:00,
Rzadko zdarza się, aby młody twórca porwał się, na jeden z najtrudniejszych i wymagających ogromnych pokładów kreatywności gatunek, jakim jest fantasy.
Książka fantasy prosto z Kęt!

Przemysław Samuel Gąsiorek, 33-latek z Kęt, złapał byka za rogi i wydał swoją własną i jedyną do tej pory książkę fantasy w naszym regionie- "Kanthy. Od wszelakich złych przygód..."

Jak pisze jedna z recenzentek Beata Wojciechowska-Dudek:

Autor zadziwia elokwencją i niezwykłą starannością przy tworzeniu średniowiecznego obrazu Kęt oraz okolic. Czytelnik odnosi wrażenie uczestniczenia w wydarzeniach ze względu na realistyczne opisy, barwny język oraz odwzorowaną średniowieczną mentalność. Bohaterowie – prawdziwi i wymyśleni – są żywi, bardzo zróżnicowani, a ich działania budzą silne emocje. Jednocześnie ten świat jest mocno przyprawiony fantastyką i metafizyką. W efekcie akcja raz pędzi szybko: wciąż coś się wydarza realnego lub magicznego, raz zwalnia i zmusza do refleksji nad wiarą, dobrem i złem, mentalnością ludzi średniowiecza i tych współczesnych.

W miasteczku Kanthy leżącym na wschodnich rubieżach Królestwa Czech trwają przygotowania do jesiennego jarmarku. Sam książę Bolko ma zaszczycić mieszkańców swoją obecnością. Rzemieślnicy dwoją się i troją, aby przygotować najprzedniejsze towary, rajcy,
by nic nie zakłóciło uroczystości, a pleban Wojciech duma nad stosownym kazaniem. Wszyscy zaś oczekują, że Rok Pański 1413 zakończy się lepiej niż poprzedni.

Dla młodego wyrobnika Jaczemira miał to być zwykły dzień. Po pracy w polu wpadł do karczmy Zakątek na kufel jęczmiennego, ale pech chciał, że przybył tam też pewien szlachcic...

Mamy XV w., akcja powieści rozgrywa się na okolicznych ziemiach; od Cieszyna po Kraków, od Żywca po Oświęcim, czyli na ówczesnych terenach Królestwa Czech i Korony Polskiej. Oprócz postaci fikcyjnych w książce możemy spotkać św. Jana Kantego, szlachcica Dobiesława Puchałę jak i księcia Bolka cieszyńskiego. Obok prawdy historycznej pojawiają się także dzieje alternatywne, magia i straszydła z lokalnego folkloru. Nie zabrakło również wyeksponowania osobistych przemyśleń autora, zmuszenia czytelnika do refleksji, konfrontacji różnych poglądów – stąd też Kanthy z jednej strony dostarcza rozrywki, a z drugiej jest ambitną literaturą.

Od kiedy pamiętam interesowałem się fantastyką, później zawężając – fantasy. W gimnazjum zacząłem prowadzić sesje gier fabularnych – opowiadane RPG jak: Dungeons & Dragons czy Warhammer. Kreowanie wyimaginowanego świata pochłaniało mnie bez reszty. Wraz z gronem serdecznych przyjaciół poświęciliśmy tysiące godzin na kampanie i rozgrywki. Ta przygoda trwała blisko 10 lat, obecnie ze względu na masę obowiązków gramy rzadziej, ale nadal się spotykamy, by wspólnie przenieść się do świata fantasy.

- mówi autor

Obecnie trwa PRZEDSPRZEDAŻ, która potrwa do 29.11.2021 r. a sama książka będzie rozsyłana do osób, które ją zamówiły po tym terminie, lub będzie można ją odebrać osobiście w Księgarni TuCzyTam Kęty.

Link, pod którym można ją zakupić poniżej: https://tuczytamkety.pl/kanthy-od-wszelkich-zlych-przygod-1

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy