reklama

Bezcenny dokument znaleziony podczas remontu domu

, MAGAZYN, Wiadomości, 01.05.2021 08:40,
Dokument pochodzi z 1872 roku.
Bezcenny dokument znaleziony podczas remontu domu

Jak informuje zatorski magistrat, 29 kwietnia burmistrz Zatora Mariusz Makuch przekazał Wydziałowi Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie historyczny dokument potwierdzający nadanie „Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Zatora”.

Dokument pochodzący z 1872 roku („Dany na posiedzeniu pełněm Rady Miasta Zatora w dniu 25 lutego 1872r.”) został odnaleziony przez mieszkańca - Mariana Kurzaka - podczas prowadzonych w domu prac remontowych na poddaszu budynku. Znalazca poinformował burmistrza o dokumencie, a następnie przekazał go celem zachowania w zbiorach archiwalnych Urzędu Miejskiego w Zatorze.

Ze względu na stan techniczny dokumentu, władze gminy zaproponowały aby w ramach partnerskiej współpracy Gminy Zator z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie konserwatorami z Pracowni Konserwacji Malowideł na Podłożu Papierowym, specjaliści wykonali jego profesjonalną konserwację oraz odtworzyli brakujące elementy.

Zdaniem specjalistów z ASP, znalezisko jest cenne historycznie, a zarazem ze względu na zawarte w nim kolorowe grafiki, może wiarygodnie przedstawiać zatorski rynek z połowy XIX wieku.

Konserwacji dokumentu i naukowego opracowania podjęła się Kierownik Pracowni dr Regina Kozik. Prace konserwatorskie powinny zakończyć się na przełomie roku. Warto podkreślić, że 25 lutego 2022 r. minie 150 lat od jego powstania.

dokument potwierdzający nadanie „Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Zatora”

źródło: UM Zator

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Nostradamus, 01.05.2021 09:16

Ale ładny dokument. Tylko komu był przyznany ?