reklama

Poprawia się sytuacja w Małopolsce. "Wychodzimy z trzeciej fali"

, Na sygnale, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 01.05.2021 08:10,
Liczba pacjentów z COVID-19 spadła poniżej 2000 – w piątek (30.04) wynosiła 1993.
Poprawia się sytuacja w Małopolsce.
To o ponad 1000 mniej od rekordu, który padł w Małopolsce 6 kwietnia, kiedy to mieliśmy 3051 pacjentów covidowych.

- Jesteśmy w zupełnie innym punkcie walki z trzecią falą epidemii. Ale nawet jeśli sytuacja epidemiczna się poprawia, nikt nie może czuć się zwolniony z odpowiedzialności. Apeluję o dyscyplinę. To moment przełomu. Wychodzimy z trzeciej fali, a zarazem – jeśli dostawcy szczepionek dotrzymają zobowiązań – przyspieszymy ze szczepieniami – mówił w piątek wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Z danych Urzędu Wojewódzkiego wiadomo, że poprawia się także sytuacja jeśli chodzi o wyjazdy karetek. W czasie ostatniej doby było ich 646 (średnia z ostatnich 5 dni: 651), podczas gdy np. 6 kwietnia było ich 863. Spośród tych 646 wyjazdów 43% stanowiły wyjazdy okołocovidowe (do osób w kwarantannie i izolacji, a także pod kątem zgłoszeń osób, u których wykonywano testy antygenowe). Nieco odetchnąć może Dyspozytornia Medyczna w Krakowie, która miała najwięcej pracy. Ostatni raport mówi o 448 wyjazdach koordynowanych przez tę Dyspozytornię, natomiast 6 kwietnia dyspozytorzy z Krakowa musieli zorganizować aż 598 wyjazdów.

- Stopniowa droga do stabilizacji przekłada się też na „uwalnianie” łóżek dla pacjentów z COVID-19. Liczby mówią same za siebie. Już wydałem decyzje dotyczące „odmrożenia” blisko tysiąca łóżek covidowych do 10 maja. W tej liczbie są 84 łóżka OIOM/respiratorowe. To niezwykle ważne. Zabiegi u pacjentów niecovidowych będą mogły być wykonywane w jeszcze szerszym zakresie, choć na każdym etapie epidemii robiliśmy wszystko, aby zachować w tym zakresie równowagę – dodaje wojewoda.

Wśród kolejnych wydanych decyzji zmniejszających liczbę łózek covidowych są m.in Szpital w Wadowicach – zmniejszenie o 27 łóżek – od 10.05.2021 r.


źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Burakz wiejskiej , 01.05.2021 18:49

a to była jakaś fala ? wirus to jest w tv i nierządzie pisuarowym

FeelFree, 01.05.2021 13:07

A w czwartą "falę", których koncepcja jest w ogóle bzdurna i jest w dużym stopniu (pomijając naturalną, sezonową dynamikę zakażeń) pokłosiem podejmowanych decyzji i wynikiem zmieniających się strategii i niekonsekwentnych w moim odczuciu działań działania heterogonicznego tłumu zwanego rządem wejdziemy posyłając dzieci i pracowników systemu oświaty w łącznej ilości ponad 6 mln ludu do szkół... W konsekwencji tej decyzji, obyśmy nie mieli zamiast zmarnowanego już i tak zdalnego roku szkolnego, także zdalnych wakacji, ze szczytem w środku lipca... To po to wprowadzono tak bardzo kosztowny społecznie lockdown, żeby 6 mln ludzi wymieniło się przed wakacjami mikrobami??? Polska to bardzo dziwna kraj. Pozdrawiam. Miłego weekendu! Zulu-Gula