reklama

5 domowych sposobów na czysty nagrobek przed Dniem Wszystkich Świętych

MAGAZYN, Wiadomości, 31.10.2023 10:27, Materiał zewnętrzny
Nadchodzący Dzień Wszystkich Świętych dla wielu osób w Polsce to jedyna okazja na odwiedzenie grobów swoich bliskich. Nic więc dziwnego, że to święto od wielu wymaga nieco więcej pracy. Mowa oczywiście o wyczyszczeniu nagrobków. Warto poświęcić im parę chwil przynajmniej raz w roku, przed świętem zmarłych, aby doprowadzić ich groby do porządku. Nie da się bowiem ukryć, że zbyt długie zaniedbania i zanieczyszczenia mogą trwale uszkodzić płytę nagrobną. Mimo to, nie trzeba stosować specjalistycznych, niejednokrotnie kosztownych środków do wyczyszczenia grobu. Istnieją skuteczne, domowe sposoby, które pozwalają tego dokonać. Sprawdź, jak samodzielnie usunąć zabrudzenia jeszcze przed Dniem Wszystkich Świętych!
5 domowych sposobów na czysty nagrobek przed Dniem Wszystkich Świętych

Foto karawanów: Zakład pogrzebowy MAREK ZADORA


5 skutecznych, domowych sposobów na wyczyszczenie nagrobka przed Dniem Wszystkich Świętych

Nie każdy, kto czyści nagrobki cmentarne swoich bliskich, ma świadomość, że istnieją domowe, bardzo skuteczne, sposoby na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń i plam. Zdarza się więc, że wydają pieniądze na drogie środki, które - mimo wszystko - nie zawsze okazują się pomóc. Na szczęście jednak istnieją różne, domowe metody na doprowadzenie płyty nagrobnej do stanu niemalże nowości. Z pomocą kilku z nich można wyeliminować wszystkie plamy z wosku, mech, a nawet nieestetyczną rdzę, której usunięcie często może być ciężkie.Wybór sposobu na wyczyszczenie nagrobka powinien być uzależniony od tego, z jakimi problemami się zmagamy i w jakim stanie jest grób. Istotne jest również to, z jakiego materiału został zrobiony. Inne bowiem metody nadają się do wyczyszczenia marmuru, a inne do płyty betonowej, lastryko czy piaskowej.

1. Sposób na pozbycie się rdzy

Bardzo często na nagrobkach cmentarnych pojawia się brzydka rdza. Na szczęście można ją usunąć domowymi metodami. Jedną z nich jest zmieszanie sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Proporcje tych środków powinny stworzyć gęstą pastę. Po otrzymaniu takiej formy, nakładamy ją na grób, a następnie wcieramy tam, gdzie są plamy z rdzy za pomocą szczoteczki. Kiedy już je usuniemy, pamiętajmy o tym, aby przemyć nagrobek ciepłą wodą i wytrzeć ją suchą szmatką.Po takim czyszczeniu można również pomyśleć o zakonserwowaniu płyty. W ten sposób zabezpieczymy ją przed dalszym rdzewieniem. Najlepiej nadają się do tego preparaty, które zostały stworzone na bazie żywicy albo wosku. Należy pokryć nimi cały nagrobek. Soda oczyszczona oraz woda utleniona są jednymi z najskuteczniejszych środków, które pozwalają pozbyć się rdzy z nagrobków cmentarnych naszych bliskich bez większych nakładów finansowych.

2. Sposób na usunięcie plam z wosku

Plamy z wosku są bardzo częstym problemem, jeśli chodzi o nagrobki. Nic dziwnego, ponieważ kładzie się na nich świece i znicze z woskowymi wkładami, które zwykle brudzą płyty i sprawiają, że wyglądają one bardzo brzydko. W przypadku takiego problemu, możemy pozbyć się plam za pomocą kilku sposobów. Na samym początku należy ostrożnie zeskrobać wosk. Absolutnie jednak nie wolno tego robić z życiem ostrych narzędzi czy nożyków, które mogą porysować grób. Wosk można również - zamiast zeskrobywania - polać najpierw gorącą wodą i odczekać chwilę, aż zacznie mięknąć. Wówczas możemy użyć szczotki do mycia naczyń albo kawałka drewna, które nie zniszczą płyty.

Plamę można również polać sokiem z cytryny i pozostać na parę minut. Po upływie czasu, wystarczy ją przetrzeć. Co ciekawe, ten sposób okazuje się być pomocny przy innych zabrudzeniach. Wystarczy polać zanieczyszczenie, odczekać chwilę, przetrzeć i spłukać. I gotowe!

3. Sok z cytryny lekiem na cały brud nagrobka? Drewno również!

Jak już wspomniano, sok z cytryny nadaje się dosłownie na każdy problem i brud na płycie nagrobnej. To naprawdę prosty, bardzo tani i - przede wszystkim - skuteczny sposób. Pozwala pozbyć się plam w stosunkowo krótkim czasie i bez konieczności wykosztowywania się na drogie detergenty. Sok z cytryny jest także bezpieczny, bowiem nie niszczy powierzchni płyty.Bardzo ciekawą metodą na czyszczenie grobu jest też użycie kawałka drewna. Świetnie nadaje się chociażby do plam z wosku, ale i usunięcia mchu. Jeśli nie chcemy ryzykować, że uszkodzimy nagrobek ostrymi narzędziami, bez trudu możemy po prostu znaleźć jakąś deskę albo niewielki kawałek drewna i delikatnie zeskrobać mech. Śmiało można więc rzec, że zarówno sok z cytryny, jak i drzewo są sposobami na różne zanieczyszczenia!

4. Polej nagrobek gorącą wodą!

Jeśli chcemy po prostu umyć grób swoich bliskich, możemy zacząć od dokładnego polania go gorącą wodą. Kiedy dobrze go zwilżymy, pozostawmy płytę na parę minut. Po upływie około pięciu minut, możemy zacząć delikatnie przecierać kamień miękką szmatką. Jeśli jednak niektóre zanieczyszczenia wciąż pozostają - polejmy je ponownie gorącą wodą i użyjmy gąbki lub szczotki z miękkim włosiem, przeznaczonym do szorowania. Ostatnim etapem jest wytarcie grobu do sucha świeżą i czystą ściereczką. W ten sposób możemy mieć pewność, że nie powstaną żadne nieestetyczne smugi.Ta metoda raczej nie wymaga stosowania żadnych detergentów czy mydła. Wystarczy po prostu woda i podstawowe akcesoria. Jest bardzo tania i prosta, dlatego często korzystamy z niej przed Dniem Wszystkich Świętych do wyczyszczenia grobów bliskich.

5. Sposób na wyczyszczenie nagrobka z marmuru

Nie da się ukryć, że nagrobki z marmuru cieszą się ogromną popularnością między innymi za sprawą ich wysokiej estetyki i pięknego wyglądu. Niestety, podczas czyszczenia płyt tego typu nie jest już tak kolorowo. Musimy zachować przy nich najwyższą ostrożność. Nie wolno używać do tych powierzchni ani octu, ani mydła, ani kwasku cytrynowego, ani też płynu do naczyń. Nagrobki marmurowe z lekkimi zabrudzeniami po prostu najlepiej polać gorącą wodą i wyczyścić. Do tego koniecznie musimy użyć ściereczki z mikrofibry, która nie uszkodzi powierzchni. Jeśli jednak pojawia się rdza, zastosujmy wspomnianą wcześniej pastę wykonaną z sody oczyszczonej i wody utlenionej.Marmurowego kamienia nie można również traktować olejem jadalnym, który nadaje się do nagrobków z lastryko. Można go jednak co jakiś czas konserwować i woskować. Sprawi to, że pomnik uszczelni się, a trudne do usunięcia plamy nie będą tak dużym problemem.

Uważaj! Czego NIE robić podczas czyszczenia nagrobków?

Istnieje kilka żelaznych (aczkolwiek niepisanych) zakazów dotyczących czyszczenia grobu cmentarnego. Po pierwsze, absolutnie nie wolno używać do usunięcia plam i zabrudzeń ostrych przedmiotów, takich jak noże, szczotki ryżowe i tym podobne. Mogą one poważnie uszkodzić płyty i pozostawić widoczne ślady.W przypadku płyt z piaskowca, nie należy stosować środków, które posiadają w swoim składzie kwasy. Jeśli natomiast mamy do czynienia z granitem, absolutnie nie nadaje się on do woskowania, natłuszczania ani też pastowania, a także nie wolno używać do jego czyszczenia mleczek ani ściernych past. Jest to materiał oddychający, dlatego do pastowanej nawierzchni szybko przyklei się brud czy kurz. Zabrudzenia tego typu w późniejszym czasie ciężko jest usunąć.- artykuł partnera -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy