reklama
reklama

3 najlepiej opłacane branże

MAGAZYN, Wiadomości, 25.04.2023 19:27, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Każdy z nas marzy o pensji pozwalającej na bezstresowe, wygodne życie. Nigdy nie musieć martwić się o to, czy starczy nam oszczędności do następnego miesiąca, móc wyjeżdżać na wymarzone wakacje, kiedy tylko się chce, mieć wystraczająco stabilność finansową, by od czasu do czasu pozwolić sobie na bardziej ekstrawagancki prezent – w jakich zawodach możliwe jest osiągnięcie takiego standardu życia? Oto trzy branż, w których potencjalnie zarobimy najwięcej.
3 najlepiej opłacane branże

Każdy z nas marzy o pensji pozwalającej na bezstresowe, wygodne życie. Nigdy nie musieć martwić się o to, czy starczy nam oszczędności do następnego miesiąca, móc wyjeżdżać na wymarzone wakacje, kiedy tylko się chce, mieć wystarczającą stabilność finansową, by od czasu do czasu pozwolić sobie na bardziej ekstrawagancki prezent – w jakich zawodach możliwe jest osiągnięcie takiego standardu życia? Oto trzy branż, w których potencjalnie zarobimy najwięcej.

Czy istnieje „pewniak” zarobkowy?

Zanim przejdziemy do szczegółów tej listy, trzeba coś wyjaśnić – nie istnieje jedna, obiektywna trójka, która gwarantuje najwyższe możliwe zarobki. Należy pamiętać o przeróżnych zmiennych: zawody najlepiej płatne w Polsce mogą nie znajdować się nawet w górnej dziesiątce najlepiej płatnych zawodów na świecie; różnice w płacach mogą wynikać z wielkości danego miasta czy zapotrzebowania na konkretne umiejętności w danym regionie; niektóre stanowiska wymagają ukończenia konkretnego kierunku na studiach, a do zdobycia innych może wystarczyć odpowiednia szkoła branżowa i kursy; bierzemy pod uwagę „standardowe” zawody, bo gdyby w rankingu zawrzeć wszelkie stanowiska managerskie, to szczyt każdej listy zdominowałyby wysoko opłacane stanowiska dyrektora generalnego w gigantycznej firmie. Nie istnieje przepis na znalezienie dobrze płatnej pracy, warto jednak wiedzieć, że pewne branże oferują szeroki wachlarz zawodów o wysokiej średniej płacy brutto.

Branża IT

Nie od dziś wiadomo, że wykwalifikowany programista nie będzie miał problemu ze znalezienie dobrze płatnej pracy. Często wygląda to wręcz na odwrót – to pracodawcy prześcigają się w coraz to bardziej lukratywnych ofertach, byle tylko móc podpisać umowę z wartościowym talentem. Już startowa pensja programisty jest często na poziomie ponad średnią krajową, a doświadczeni w branży IT zarabiają średnio około 10 tysięcy złotych brutto. Określenie „programista” jest jednak bardzo ogólne – w branży IT istnieje szereg węższych specjalizacji, które wynagradzają czas poświęcony na zdobycie niszowych umiejętności naprawdę porządnymi sumami. Architekt oprogramowania, Senior Java Developer czy specjaliści do spraw bezpieczeństwa IT zarabiać mogą nawet kilkanaście tysięcy złotych brutto i to dopiero na początku swojej kariery – a wspinając się po kolejnych jej szczeblach mogą oczekiwać kuszących podwyżek. Chociaż pracodawcy mogą wymagać w tej branży specjalistycznych umiejętności, to często programiści zaczynają jako samouki. Przygodę z kodowaniem rozpocząć można od darmowych kursów online, a jeśli odkryjemy w ten sposób swoją nową pasję, warto zainwestować w specjalistyczne kursy pozwalające rozwijać umiejętności programowania w Javie, C++ czy Pythonie.

Branża prawnicza

Wymagające rodziny często chcą za wszelką cenę przekonać swoje dzieci, aby wybrały studia medyczne lub prawnicze, które, według powszechnego poglądu, gwarantują w przyszłości owocną karierę i wysoką pensję. Czy rzeczywiście po dostaniu się na studia prawnicze osiągnięcie sukcesu zawodowego jest jedynie kwestią czasu? Z pewnością potrzeba do tego jeszcze mnóstwo ciężkiej pracy, setek tysięcy godzin poświęconych nauce i niemałej ilości szczęścia, ale zawody prawnicze są jednymi z najlepiej opłacanych w Polsce. Radca prawny, reprezentujący jednostkę bądź firmę przed urzędami i sądami, może zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych brutto na miesiąc. Początkujący prawnicy mogą liczyć na wynagrodzenie oscylujące wokół średniej krajowej, ale starsi prawnicy w kancelarii zarabiają zwykle kuszące, pięciocyfrowe kwoty. Wiele osób marzy o karierze sędziego – to niezwykle odpowiedzialna funkcja, która lata trudów wynagradza średnią pensją w wysokości kilkunastu tysięcy złotych brutto miesięcznie. Wymaga to rzecz jasna odpowiedniego wykształcenia – oprócz pięcioletnich, niezwykle wymagających studiów prawniczych trzeba dodatkowo odbyć aplikację prawniczą, która może trwać od niecałego roku do trzech lat.

Branża usług finansowych

Chociaż samo pojęcie branży usług finansowych może się wydawać nieco tajemnicze, to oferuje ona wiele możliwości różnorodnej pracy z wysoką pensją. Poniżej kilka przykładów: osoba na stanowisku zarządzającego funduszami i aktywami klientów finansowych, a zatem decydująca o tym, w jaki sposób inwestować pieniądze swoich zleceniodawców, może zarabiać nawet 25-30 tysięcy brutto miesięcznie. Doradcy klientów strategicznych w bankowości mierzą się z niemałym stresem, jednak widząc co miesiąc na swoim koncie po kilkanaście tysięcy złotych z pewnością śpi im się nieco łatwiej. Główny księgowy w dużej firmie, chociaż może brzmieć niepozornie, potrafi zarabiać do dwudziestu tysięcy złotych brutto. Analityk finansowy, czyli osoba, która odpowiedzialna jest za przygotowywanie budżetów firmy i prognozowanie zarobkowe również może zarabiać kwoty powyżej dziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że praca w branży usług finansowych często wymaga wyższego wykształcenia ekonomicznego. Pracodawcy przychylnie patrzą też na dodatkowe międzynarodowe certyfikaty.


- Artykuł sponsorowany -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy