reklama

Ziemia obiecana? Muzeum w Kętach zaprasza na premierę publikacji

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 04.12.2022 10:34, INFORMACJA PRASOWA
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na premierę nowego wydawnictwa: Ziemia obiecana? Średniowieczne osadnictwo w księstwie oświęcimskim.
Ziemia obiecana? Muzeum w Kętach zaprasza na premierę publikacji

Publikacja Janusza Kudłacika poświęcona analizie rozwoju osadniczego w księstwie oświęcimskim w średniowieczu jest bodaj pierwszą próbą opisania tej problematyki odnośnie naszych terenów. Powstała na bazie pracy dyplomowej autora, pisanej dwadzieścia lat wcześniej. Wymagała więc aktualizacji i uzupełnień, zwłaszcza w kontekście literatury, jaka od tamtej pory się ukazała. Niemniej trzon wywodu autora, jego śmiałe teorie dotyczące rozwoju osadniczego na śląsko-małopolskim pograniczu pozostały niezmienne.

Warto przyjrzeć się tym wszystkim argumentom, bo – jak Państwo zauważą – nie tylko wprowadzają ożywczy głos do dyskusji na temat średniowiecznej historii naszego regionu, ale i pozwalają myśleć o przesuwaniu granic czasowych w kontekście lokowania wsi i miast w księstwie oświęcimskim.

Jeden z recenzentów, prof. dr hab. Stanisław Sroka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie tak recenzował najnowsze wydawnictwo Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach:

„Nieduża rozmiarami praca Janusza Kudłacika o średniowiecznym osadnictwie w księstwie oświęcimskim jest lekturą interesującą. Autor, w oparciu o bogate przekazy źródłowe oraz literaturę przedmiotu, kreśli w sposób niezwykle ciekawy zarówno początki, jak i rozwój osadnictwa w księstwie oświęcimskim”.

Janusz Kudłacik – absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, mediewista, znawca tematyki księstwa oświęcimskiego. Od 2019 roku pracuje w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Kęt. Jego artykuły ukazują się na łamach Almanachu Kęckiego.


Ziemia obiecana? Średniowieczne osadnictwo w księstwie oświęcimskim

Autor: Janusz Kudłacik

Premiera: wtorek 6 grudnia 2022 r., godz. 18.00

Sala wystaw czasowych Muzeum (Kęty, Rynek 16)

Wstęp wolny.

Promocyjna cena publikacji w dniu premiery: 25,00 zł


źródło: Muzeum w Kętach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy