reklama

Wirtualne spotkania z prawdziwą historią. Kęcka strzelnica [VIDEO]

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 12.07.2020 13:22,
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na drugą odsłonę cyklu „Wirtualne spotkania z prawdziwą historią”. Tym razem zaglądamy na kęcką strzelnicę, gdzie Grupa Operacyjna „Kęty”, prowadzi m.in. izbę pamięci. Gościem programu jest st. sierż. rezerwy Zbigniew Kurnik. Partnerem projektu jest m.in. portal MamNewsa.
Wirtualne spotkania z prawdziwą historią. Kęcka strzelnica [VIDEO]

„Wirtualne spotkania z prawdziwą historią” to kolejna inicjatywa kęckich muzealników skierowana do pasjonatów lokalnej historii w czasie pandemii. W programach będziemy spotykać się z pisarzami – regionalistami, ale też osobami, przedstawicielami różnych organizacji, środowisk zajmujących się szeroko rozumianą działalnością na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i regionalnej pamięci.

Budowę strzelnicy w Kętach na Kęckich Górach rozpoczęto w 1932 roku. We wrześniu 1934 roku na uroczystym otwarciu zjawiło się mnóstwo mieszkańców, na czele z Radą Miejską i ówczesnym burmistrzem Edwardem Zajączkiem. Przybył wtedy także do Kęt kpt. Adam Ludwik Kryciński, oficer 3. Pułku Strzelców Podhalańskich z Bielska, pułku, który mocno angażował się w powstanie tego obiektu.

Strzelnica była wykorzystywana przez członków kęckiego Oddziału Związku Strzeleckiego. Patronował jej Józef Piłsudski. Dziś jest siedzibą dla Grupy Operacyjnej im. 3 Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, która urządziła tutaj m.in. izbę pamięci. O działalności grupy i tajemnicach tego niewielkiego muzeum rozmawiamy z szefem Grupy, st. sierż. rez. Zbigniewem Kurnikiem.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy