reklama

Wirtualne spotkania z prawdziwą historią. Już w piątek

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 08.06.2020 11:10, INFORMACJA PRASOWA
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na cykl „Wirtualne spotkania z prawdziwą historią”. Gościem pierwszego odcinka serii będzie dr Łukasz Front, autor niedawno wydanej biografii dobrze znanego w Kętach ks. Stanisława Piątka.
Wirtualne spotkania z prawdziwą historią. Już w piątek

„Wirtualne spotkania z prawdziwą historią” to kolejna inicjatywa kęckich muzealników skierowana do pasjonatów lokalnej historii w czasie pandemii. W programach będziemy spotykać się z pisarzami – regionalistami, ale też osobami, przedstawicielami różnych organizacji, środowisk zajmujących się szeroko rozumianą działalnością na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i regionalnej pamięci.

Łukasz Front jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie pracuje w branży wydawniczej. Kilka lat wcześniej opublikował kronikarskie zapiski ks. Piątka, „Kęty – miasto św. Jana Kantego”. Biografia jest zatem kontynuacją zainteresowań autora osobą „poczciwego kapłana”, który pół wieku spędził w Kętach.

O książce „Ks. Stanisław Piątek. Żywot kapłana poczciwego” (opis wydawcy):

Żywot ks. Stanisława Piątka (1906-1988), kapłana archidiecezji krakowskiej, przypadł na trudny okres historii. Człowiek ten - choć skromny i niepozorny - niejedno widział i niemało doświadczył... Na przykład w Spytkowicach koło Zatora, w czasie drugiej wojny światowej. Pomimo różnych zawirowań dane mu było – z woli Opatrzności – względnie spokojnie wzrastać "w mądrości i w latach" w urokliwej ziemi żywieckiej, a następnie – po kilkuletnim okresie formacji seminaryjnej w Krakowie - gorliwie sprawować posługę duszpasterską na powierzonych mu placówkach. Przez większość długiego życia związany był z Kętami – miastem rodzinnym św. Jana Kantego, gdzie pozostawił po sobie dobrą pamięć. Mimo że w działalności ks. Piątka – jakkolwiek wszechstronnej i systematycznej – nie było niczego spektakularnego, postać ta ujmowała (i nadal ujmuje) swoją postawą moralną.

Premiera programu w piątek 12 czerwca 2020 r. na stronie i w mediach społecznościowych muzeum, a także na mamNewsa.pl


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy