reklama

W muzeum rozmawiano o niepodległości. Było też o legionistach z Wieprza

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 10.08.2018 08:00, INFORMACJA PRASOWA
Wielka wojna a sprawa polska – tym wykładem Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zainaugurowało cykl spotkań „Projekt Niepodległość PL”, w którym znawcy tematu przybliżają drogi Polaków (w tym także mieszkańców ziemi kęckiej) do odzyskania niepodległości. Na wprowadzającą w serię prelekcję dra Seweryna Gałysza do sali wystaw czasowych przybyło niespełna 30 osób.
W muzeum rozmawiano o niepodległości. Było też o legionistach z Wieprza

Gości powitała dyrektor muzeum dr Marta Tylza-Janosz, a wśród nich znaleźli się m.in. prof. dr hab. Antoni Barciak, przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Marek Nycz czy przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt Kazimierz Brzuska.

Seweryn Gałysz – na co dzień dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu (twórca kultowego w regionie Kulinarnego Klubu Podróżnika), miłośnik historii wojskowości – rozpoczął swój wykład nietypowo, od przedstawienia bohaterów-legionistów z gminy Wieprz i historii rodzinnych, związanych z walkami na frontach I wojny światowej.

Wykład miał charakter przekrojowy. Seweryn Gałysz zaprezentował najważniejsze wydarzenia wielkiej wojny, począwszy od zamachu na następcę tronu Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Sporo miejsca prelegent poświęcił sprawie polskiej – wszak główne role w tym jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach odegrali zaborcy: Niemcy, Rosja i Austro-Węgry. Była więc mowa o próbach połączenia ziem z zaboru rosyjskiego i Galicji, podpisanym Akcie 5 listopada, powstaniu Komitetu Narodowego Polski, orędziu Woodrowa Wilsona – ogółem o politycznych próbach wskrzeszenia państwa polskiego przez ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego czy Romana Dmowskiego. Nie zabrakło oczywiście tematu zbrojnego wysiłku Polaków, którzy niejednokrotnie walczyli przeciwko sobie w mundurach armii zaborczych. Seweryn Gałysz zaprezentował szlaki bojowe Legionów Polskich, ale też Legionu Puławskiego, Bajończyków i Błękitnej Armii. Główna narracja, skupiona wokół polskiej sprawy w czasie I wojny światowej, przeplatała się z informacjami prelegenta na temat wyposażenia żołnierzy i technologii wykorzystywanych przez armie na frontach konfliktu.

Prelekcji towarzyszył pokaz replik broni i hełmów używanych podczas I wojny światowej. Po wykładzie goście mieli okazję zadawać pytania i dzielić się spostrzeżeniami, dotyczącymi odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Warto dodać, że projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, patronat medialny nad cyklem objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, a partnerem wydarzenia jest Inicjatywa Nasza Niepodległa.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy