reklama

Muzeum zaprasza na prelekcję i otwarcie wystawy związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 06.11.2018 08:58, INFORMACJA PRASOWA
Muzeum zaprasza na prelekcję i otwarcie wystawy związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości

„Żołnierze narodowości polskiej w armii austro-węgierskiej 1914-1918” – to tytuł ostatniego, czwartego spotkania z cyklu Projekt NIEPODELGŁOŚĆ PL, organizowanego przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. W czwartek 8 listopada (o godz. 17.00) prelekcję wygłosi prof. dr hab. Michał Baczkowski. Tuż przed wykładem nastąpi otwarcie wystawy „Kęty. Legiony. Niepodległość”.

Wykład będzie dotyczył szacunku liczby Polaków walczących w armii habsburskiej podczas I wojny światowej, nastrojów żołnierzy i ich więzi z państwem zaborczym (lub też braku), zaangażowania na poszczególnych frontach, charakterystyki operacji militarnych, a wreszcie udziału w buntach i rozkładzie wewnętrznym monarchii habsburskiej w 1918 r.

Dr hab. Michał Baczkowski jest profesorem w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w historii Polski XIX wieku. Pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Polski Nowoczesnej w Instytucie Historii UJ. Jest przewodniczącym Komisji Historii Wojen i Wojskowości Polskiej Akademii Umiejętności. Jest autorem kilku książek, m.in.: Pod czarno-żółtymi sztandarami : Galicja i jej mieszkańcy wobec austro-węgierskich struktur militarnych 1868-1914 (2003) czy Wojna 1866 roku w Galicji i na Śląsku Cieszyńskim (2015).

Przed prelekcją nastąpi otwarcie wystawy narracyjnej „Kęty. Legiony. Niepodległość”, związanej oczywiście z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto dodać, że projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości (Niepodległa), patronat honorowy nad cyklem objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, a partnerem wydarzenia jest Inicjatywa Nasza Niepodległa.


Projekt NIEPODLEGŁOŚĆ PL

Żołnierze narodowości polskiej w armii austro-węgierskiej 1914-1918 – dr hab. Michał Baczkowski, prof. UJ

Czwartek, 8 listopada 2018 r., godz. 17.00, sala wystaw czasowych (I p.), Muzeum w Kętach (Rynek 16)

+ otwarcie wystawy „Kęty. Legiony. Niepodległość”

Wstęp wolny


INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy