reklama
reklama

Muzeum motorowerów na szczycie góry. Konkurs dla Czytelników

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 30.07.2023 18:50, INFORMACJA PRASOWA
Żbiki, Rysie i Komary na Śnieżnicy
Muzeum motorowerów na szczycie góry. Konkurs dla Czytelników
Co mają ze sobą wspólnego Żbiki, Rysie, Komary, szuflady i podróż w przeszłość? Łączy je Muzeum Motorowerów Moped Retro w Kasinie Wielkiej. To nowa, niezwykła przestrzeń na mapie atrakcji małopolski, która zachwyci nie tylko miłośników motoryzacji, ale również poszukiwaczy ciekawych miejsc w Polsce.

No to zaczynamy!
Kasina Wielka to miejscowość w Beskidzie Wyspowym, która przyciąga turystów przepięknymi krajobrazami, przyjaznymi szlakami turystyki pieszej prowadzącymi na wierzchołki gór oraz miejscami, które zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury, w tym jazdy na rowerze i spacerów. To tam właśnie znalazł swoje miejsce ośrodek narciarski Kasina Ski & Bike pełen atrakcji dla narciarzy, rowerzystów czy piechurów. Jest to doskonałe miejsce na wypady poza miasto, pozwalające całym rodzinom na wspólne eksplorowanie świata, spędzanie czasu w przyrodzie i wzmacnianie relacji.

Gdy dotrzemy do ośrodka, czeka na nas przepyszne jedzenie w karczmie na dole stacji, piękny, drewniany plac zabaw dla najmłodszych czy zewnętrzna siłownia. Dodajmy, że możemy tam dojechać zabytkowym pociągiem zestawionym z lokomotywy parowej i wagonów sprzed 80-ciu lat! Trasa prowadzi ze skansenu w Chabówce i jest pełną niezapomnianych wrażeń wycieczką.



Nie zapominajmy jednak, że czeka na nas Śnieżnica, zwana kiedyś Śnieżną Górą od zalegającego śniegu w zagłębieniu, znajdującym się po północnej stronie najwyższego szczytu. Na piechurów czekają szlaki turystyczne, ale zachęcamy do podziwiania fantastycznej panoramy Beskidu Wyspowego oraz Pogórza Wielickiego z nowoczesnej kolejki krzesełkowej, która wywiezie nas na samą górę. A tam czeka na nas wielka szafa z mnóstwem szuflad i szufladek, a w każdej z nich kryją się tajemnice mopedów! Wystarczy je tylko otworzyć.
Moped dla niektórych może brzmieć zaskakująco, ale to inaczej motorower. Dziś nie spotkamy na ulicach połączenia pojazdu będącego rowerem z silnikiem, raczej mijać nas będą rowery, hulajnogi, motory, ale były czasy, gdy wielu patrzyło z zazdrością na właścicieli Komarów czy Żbików.

Zatem wejdźmy do samego muzeum motorowerów. Czeka tam na nas ponad 90 eksponatów z całego świata, w tym cała stajnia polskich motorowerów od Tornedo po Komara, Rysia czy Żbika. Nazwa muzeum „Moped Retro” nie jest przypadkowa, bowiem w 1903 roku powstało używane do dziś określenie "Moped" będące skrótem od „Motorvelociped”, czyli „rower z silnikiem” pochodzące z języka szwedzkiego.

Prezes Kasina Ski & Bike Park Sławomir Pala mówi: Największą część kolekcji stanowią pojazdy z lat 50. i 60. XX wieku. Złota era mopedów zbiegła się m.in. z rewolucją obyczajową. Motorower, choć dzisiaj może to wydawać się nieco zaskakujące, oznaczał wtedy również wolność i niezależność. Już teraz zapraszamy na ekscytującą podróż w świat z początku XX wieku, „kiedy to motorower był czymś nowym, egzotycznym, powiewem luksusowego świata”.

Otwierając, podczas zwiedzania muzeum, kolejne szuflady, dowiadujemy się o różnorodnych rodzajach mopedów, od lekkich, przypominających wyglądem rowery, poprzez turystyczne, sportowe aż do typu „skuterowego”. Zwiedzających zainteresują zapewne historie wynalazków takich jak tandem czy pierwszy dystrybutor mieszczący beczkę paliwa, a który powstał w szopie pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ciekawe, czy wiecie, kto pierwszy wpadł na pomysł ochrony głowy podczas jazdy? Tego też dowiecie się podczas podróży w przeszłość w muzeum Moped Retro. Ale ujrzycie tam nie tylko polskie motorowery, ale także zagraniczne jednoślady, w tym tak znanych marek jak: Ducati, DKW, Java, Batavus, Honda, Triumph, Garelli.

Ta imponująca wystawa powstała dzięki wieloletniej pasji dwóch fanów motoryzacji. Od lat fascynowały ich motorowery, szczególnie zabytkowe modele. W najdalszych zakątkach Europy wyszukiwali ciekawe egzemplarze i sprowadzali do siebie, by z troską o wszystkie detale, odrestaurować i przywrócić pierwotny wygląd oraz charakter danego modelu. Tak powstała największa w Polsce kolekcja prawie 200 eksponatów, z której część można podziwiać na stałej wystawie w muzeum.

Muzeum przygotowało również ciekawe warsztaty tematyczne dla grup zorganizowanych, które będą niezwykłą podróżą po historii wynalazków, w których tak ważne było wynalezienie koła, ale również pokażą różnorodne pojazdy i środki lokomocji na całym świecie ze szczególnym zaznaczeniem tych powstałych w Polsce.
I tak, na szczycie góry Śnieżnica, historia kołem się toczy! Gdy dodamy do tego przepiękne widoki i aktywne spędzanie czasu na łonie natury, to otrzymamy pomysł na świetną wycieczkę pełną wrażeń oraz ekscytującą podróż w przeszłość, bowiem na chwilę możemy poczuć się tam, jak cykliści z innej epoki!

Jesteście gotowi na motorowerową przygodę? Więcej informacji znajdziecie na mopedretro.pl

Anna Machacz
--------------------------------------------------------------------------

KONKURS

Dla Czytelników mamNewsa.pl organizatorzy przygotowali niespodziankę. Do wygrania 10 podwójnych wejściówek - bilet uprawnia do wyjechania i zjechania kolejką oraz wejście do muzeum.

Wystarczy na adres [email protected] przesłać krótką odpowiedź na pytanie: dlaczego chcę odwiedzić Muzeum Motorowerów Moped Retro w Kasinie Wielkiej? Na odpowiedzi czekamy do 1 sierpnia br. Nagrodzimy autorów najciekawszych, naszym zdaniem, odpowiedzi.

Oprócz odpowiedzi na pytanie, w mailu powinno znaleźć się imię i nazwisko oraz numer telefonu osoby, która chce skorzystać z zaproszenia.

Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Konkursu


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy