reklama

Łazik marsjański na Małopolskiej Nocy Naukowców w Sułkowicach-Bolęcinie

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 28.09.2023 06:30,
W piątek (29.09) odbędzie się kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców.
Łazik marsjański na Małopolskiej Nocy Naukowców w Sułkowicach-Bolęcinie
W piątek wieczorne spotkania z nauką zaplanowano także w Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie.

Będzie się działo! Szkoła zamierza pochwalić się możliwościami jedynego w regionie obserwatorium astronomicznego. Gościem wydarzenia będzie studencki zespół konstrukcyjny z AGH w Krakowie, który na szkolnej sali gimnastycznej zaprezentuje m.in. łazika marsjańskiego.

Na wydarzenie zaprasza Zbigniew Grabowski, dyrektor ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie:


Rejestracja pod numerem telefonu: 502 041 302.

Poniżej opis zaplanowanych wydarzeń w Sułkowicach Bolęcinie (za stroną nocnaukowcow.malopolska.pl):

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo – Hutniczej, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Budujemy rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne, oraz gondole balonów stratosferycznych. Nasza pełna pasji i zapału praca zaowocowała wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej, czego przykładem są zdobyte w 2019 i 2018 roku 2. miejsca w Spaceport America Cup, 1. miejsce w CanSat Competition w 2015 roku, 1. miejsce w Global Space Balloon Challenge w roku 2016 czy 2. miejsca w Indian oraz European Rover Challenge 2019. Zespół został też wielokrotnie doceniony na arenie krajowej.
W dniu 29.09.2023 roku w ramach MNN od godziny 18.00 do 22.00 na sali gimnastycznej w ZSS Sułkowicach – Bolęcina zaprezentujemy jedną ze swoich rakiet oraz łazik marsjański.

-------------------

Zastanawiasz się, czym może zajmować się grupa studentów, którzy szukają szczęścia w kosmosie? Space team to zespół aktywnie działających studentów, których przede wszystkim połączyła fascynacja wszechświatem, a szczególnie kosmiczną technologią. Naszym celem jest rozwój przemysłu kosmicznego i wgłębianie się w jego zasoby. Realizację planów i nieziemskich projektów umożliwia nam współpraca z Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Jest to jednostka Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. CTK zostało powołane w celu realizacji badań oraz pozaziemskich projektów w zakresie szeroko rozumianej tematyki kosmicznej, którymi się zajmujemy!

W dniu 29.09.2023 w ZSS Sułkowicach Bolęcinie zaprezentujemy:
Nasz przenośnik, a konkretnie jego wizualizacja, będzie on używany do transportu regolitu.
Jak jest skonstruowany?
Jest to konstrukcja typu tandem. Połączono dwa różne przenośniki: zgrzebłowy oraz kubełkowy.
Dlaczego akurat taki pomysł?
Głównie ze względu na trudne warunki, jakie panują na księżycu, no i oczywiście ze względu na sam materiał.

-------------------------------
Coś z niczego – druk 3D, na własne oczy zobaczysz jak zrobić coś z niczego, od zaprojektowania do wydrukowania.

Warsztaty malowania długopisem 3D to nie tylko świetna zabawa, ale również zajęcia rozwijające motorykę, wyobraźnie przestrzenną oraz koordynacje wzrokowo ruchową. Dzieci pracują na przygotowanych wcześniej szablonach, a wykonane projekty zabierają do domu.

----------------

Warsztaty biologiczne podczas, których samodzielnie wykonacie preparaty mikroskopowe, zobaczycie tkanki i mikroorganizmy pod mikroskopem oraz samodzielnie wyizolujecie DNA z cebuli.
Fizykę dla każdego czyli pokazy doświadczeń, które każdy może wykonać w domu, a które uzmysłowią nam, że fizyka cały czas nas otacza. Przekonaj się, czy można wytworzyć prąd z ziemniaka lub pomidora! i wiele wiele innych ciekawych doświadczeń….

--------------------------

Wieczorne pokazy nieba z wykorzystaniem teleskopów Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego Bolęcina. W planie obserwacje Księżyca, najbliższego nas ciała niebieskiego i jedynego (jak na razie) na którym stanął człowiek. Następnie dwie największe planety naszego Układu Słonecznego –Jowisz i Saturn. Jowisz ze swoimi czterema księżycami, Wielką Czerwoną Plamą i pasiastymi chmurami w atmosferze, oraz Saturn, nazywany często władcą pierścieni. Następnie przejdziemy do odleglejszych obiektów. Gromady otwarte gwiazd jak NGC 869 i NGC 884 zwane „chichotkami” w Perseuszu oraz gromady kuliste.

Warsztaty z robotyki to niesamowicie kreatywne i rozwijające zajęcia dla każdego dziecka. Uczestnicy samodzielnie wykonują daną pracę – budują model, programują, przeprowadzają testy, wyciągają wnioski. Nie dajemy dzieciom gotowych odpowiedzi, lecz narzędzia do ich odnalezienia. Pracujemy na zestawach Lego We DO 2.0 oraz Lego Essential.

Gry i zabawy, wykonywanie eko-zabawek. Celem spotkania będzie kształtowanie odpowiedzialności za przyrodę i promowanie ochrony środowiska naturalnego.


źródło: nocnaukowcow.malopolska.pl

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy