reklama

Kęty, Andrychów, Wadowice, Lanckorona, Tomice zapraszają na Noc Muzeów

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 16.05.2018 17:00,
Już w najbliższą sobotę. Zobaczcie przegląd wydarzeń.
Kęty, Andrychów, Wadowice, Lanckorona, Tomice zapraszają na Noc Muzeów
W sobotni wieczór 19 maja muzea, galerie i izby regionalne ziemi wadowickiej wezmą udział w kolejnej Nocy Muzeów, jak co roku koordynowanej w powiecie przez Muzeum Miejskie. Poza bezpłatnym zwiedzaniem ekspozycji, wydarzeniu będą towarzyszyć liczne dodatkowe atrakcje, w postaci warsztatów, pokazów i wykładów na które zapraszają placówki w Wadowicach, Andrychowie, Lanckoronie, Stryszowie, Tomicach oraz po raz pierwszy w Bachowicach.
Ekspozycje będzie można zwiedzać od godziny 18.00, aż do północy.

Co w programie Nocy Muzeów 2018?
Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej
Warsztaty tkackie „Od roślinki do sukienki Karolinki”: przędzenie na kołowrotku, tkanie na krosienkach i szycie na maszynie krawieckiej, druk na tkaninie. Ponadto pokaz dawnych urządzeń-eksponatów z Izby Regionalnej – „Wyszło z użycia za naszego życia”.

Muzeum Regionalne w Bachowicach
Wystawa upamiętniająca trzech wyjątkowych bachowiczan: ks. Prałata Franciszka Gołbę, dr. Franciszka Stefczyka i karmelitę bosego Ojca Rudolfa Warzechę.

Izba Muzealna w Lanckoronie
Wystawa „Twierdza Konfederacka w Lanckoronie, jej ewolucja i znaczenie” oraz spotkania tematyczne poświęcone przebiegowi konfederacji barskiej w okolicach Lanckorony i obchodom 250-lecia Konfederacji Barskiej.

Muzeum – Dwór w Stryszowie
Wystawa „Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX” oraz ekspozycja czasowa „Pod Twoją obronę” – rzeźba i malarstwo na szkle Zdzisława Słoniny”.

Galeria Sztuki „Bałysówka” w Tomicach
Wystawa zbiorowa: „Wiatrem Malowane. Malarstwo, rzeźba, ceramika”. Ponadto „Zabawy rysunkowe" dla dzieci.

Izba Regionalna w Tomicach
Wystawa pamiątek związanych z życiem w regionie: mebli i wyposażenia gospodarstwa domowego, maszyn do szycia, zegarów, narzędzi rzemieślniczych i rolniczych, rzeźb, obrazów, książek i gazet.

Wadowice
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
Wejścia do muzeum odbywać się będą według kolejności przybycia, w 25-osobowych grupach wchodzących co 15 minut. Każdy z gości otrzyma pamiątkową wejściówkę. Pierwsze wejście o godz. 19.00, ostatnie o 22.45.

„Czytelnia Mieszczańska” – Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej
Wystawa biograficzna: „Dr Józef Sołtysik – lekarz pokoleń”.

Muzeum Miejskie – Niepodległościowa Noc Muzeów
Tegoroczna Noc Muzeum na Kościelnej 4 odbywać się będzie w klimacie świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O wydarzeniach sprzed wieku przypomną rekonstruktorzy jednostek wojskowych walczących w I wojnie światowej, którzy zaprezentują umundurowanie, ekwipunek i broń. Przed budynkiem muzeum staną zabytkowe samochody z epoki, m.in. Dodge Brothers Touring 35 z 1917 r. Z okazji akcji "100 zdjęć na 100-lecie Niepodległej", która ma dokumentować współczesność Wadowic dla przyszłych pokoleń, miłośnicy fotografii będą mogli skorzystać z fotobudki i zrobić sobie zdjęcie w monidle.
Zwiedzaniu wystawy stałej "Wadowice – miasto, w którym wszystko się zaczęło" towarzyszyć będzie gra miejska "Wadowickie drogi do niepodległości" i escape room przygotowany przez firmę Scherlock Wadowice i wolontariuszy Wadowickiego Centrum Kultury.
Na każdego kto przyjdzie z jakimś biało-czerwonym akcentem będzie czekać niespodzianka...
Noc Muzeów w Muzeum Miejskim to jednocześnie kolejna odsłona projektu "niepodległa", realizowanego w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Akcji Nocy Muzeów ziemi wadowickiej, wzorem lat ubiegłych, patronuje Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

Noc muzeów 2018 w Kętach

19 maja rusza kolejna edycja akcji „Noc muzeów”. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i teraz Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach przygotowało sporo atrakcji. Ci, którzy zdecydują się spędzić ten wieczór w kamienicy Rynek 16 m.in. poznają tajemnice klasztoru Franciszkanów, wyruszą w podróż po mieście śladami przeszłości, a najmłodsi zwiedzą muzeum z latarkami. Do tego warsztaty genealogiczne i szewskie oraz projekcja filmu! Oj będzie się działo!


Noc muzeów 2018 w Kętach - program

16.00-17.00 W klasztornych murach. Zwiedzanie klasztoru oo. Reformatów Franciszkanów w Kętach z przewodnikiem (zbiórka o godz. 16.00 pod klasztorem).

16.00-17.00 Otwarcie muzeum. Zwiedzanie wystawy czasowej „Szewska pasja” z przewodnikiem.

17.00-18.00 Z latarką na wystawie. Zwiedzanie w ciemnościach ekspozycji stałej z tytułową latarką*. Dla dzieci w wieku 5-10 lat (ilość miejsc ograniczona – zapisy 33 845 31 07, prosimy o zabranie ze sobą latarki).

17.00-18.30 Zapomniane miasto. Wędrówka po Kętach śladami przeszłości z przewodnikiem (zbiórka o godz. 17.00 pod siedzibą muzeum, Rynek 16).

17.30-18.00 „Muzeum utracone” – prezentacja filmu.

18.00-19.00 Szewska pasja. Warsztaty szewskie (projektowanie i tworzenie obuwia) w sali wystaw czasowych dla dzieci i młodzieży (ilość miejsc ograniczona – zapisy 33 845 31 07).

18.30-19.30 oraz 20.00-21.00 W mieszczańskiej kamienicy. Zwiedzanie ekspozycji stałej z przewodnikiem.

19.30-21.00 W poszukiwaniu swoich przodków. Warsztaty genealogiczne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce (ilość miejsc ograniczona – zapisy 33 845 31 07).


Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach I Rynek 16, 32-650 Kęty I tel. 33 845 31 07 I [email protected] I www.muzeum.kety.pl I www.facebok.com/muzeum


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy