Już 28 września kolejna Małopolska Noc Naukowców

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 21.09.2018 09:00, red
Już za tydzień w Andrychowie po raz kolejny odbędzie się Małopolska Noc Naukowców. Będzie się działo! Zapisy już są przyjmowane.
Już 28 września kolejna Małopolska Noc Naukowców
Kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców w Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie odbędzie się w piątek, 28 września), w godzinach 18.00 do 21.00

Poprzednie edycje okazały się wielkim sukcesem. Szkołę odwiedziło po ponad tysiąc osób! Nic dziwnego, było bardzo ciekawie. Także tym razem w bogatym programie zaplanowano nocne pokazy, eksperymenty, warsztaty, prezentacje, konkursy, wykłady i inne atrakcje. Goście, bez względu na wiek, będą mogli aktywnie uczestniczyć w doświadczeniach przygotowanych przez młodych chemików i fizyków pod czujnym okiem nauczycieli.


Program Małopolskiej Nocy Naukowców w LO Andrychów

Poznajemy przyrodę”

sala nr 20- I piętro

godziny 18.00- 21.00

a) Zapoznanie z budową roślin – obserwacje organów roślinnych pod lupą.

b) Wykonywanie i obserwacje preparatów mikroskopowych roślin.

c) Rozpoznawanie żywych roślin.

d) Poznawanie roślin i zwierząt chronionych- układanie puzzli.

e) Budowa i funkcjonowanie narządów zmysłu: oko, ucho, zmysł smaku i węchu.

preferowana grupa wiekowa

 • 5-7 lat

 • 8 – 11 lat

 • 12-15 lat

rejestracja: nie


Pierwsze spotkania z chemią!”

sala nr 10 - parter

godziny 18.00- 21.00

grupa 1. Pokaz o godz. 18.00 do 18.30

grupa 2 Pokaz o godzinie 19.00 do 19.30

grupa 3 Pokaz o godz. 20 do 20.30

Warsztatowe zajęcia dla dzieci – pokazy doświadczeń chemicznych. Widowiskowe doświadczenia, które wprowadzą dzieci i młodzież do tajemniczego świata chemii. Ze względu na bezpieczeństwo podczas pokazów na salę wpuszczonych zostanie tylko 30 pierwszych osób, które oczekiwać będą na pokaz pod salą nr 10. Prosimy o wyrozumiałość!

preferowana grupa wiekowa

 • 5-7 lat

 • 8 – 11 lat

 • 12-15 lat

rejestracja: nie


Pierwsze spotkania z fizyką

sala nr 6 - parter

godziny 18.00-20.00

Zagadki fizyczne. Demonstracje ciekawych, zagadkowych pokazów fizycznych. Wyjaśnienie prezentowanych zjawisk z możliwością samodzielnego wykonania przez uczestników. Zajęcia adresowane są do najmłodszych uczniów oraz przedszkolaków!

preferowana grupa wiekowa

 • 5-7 lat

 • 8 – 11 lat

rejestracja: nieMatematyka nie musi być nudna!”

sala nr 35- II piętro

godziny 18.00- 21.00

Zapraszamy na pokaz tworzenia brył z magnetycznych klocków Geomag, zabawę klockami konstrukcyjnymi REKO, krótką lekcję ze składania origami oraz układanie kostki Rubika na czas, pokazy magików i wiele innych ciekawych atrakcji.

preferowana grupa wiekowa

 • 5-7 lat

 • 8 – 11 lat

rejestracja: nie


Barwy i smaki świata”

sala nr 35a- II piętro

godziny 18.00 do 20.00

Projekt barwy i smaki świata dedykowany jest dla różnych grup wiekowych. W ramach naszych działań odbędą się: oglądanie krajobrazów różnych zakątków świata, poznanie znaczenia kolorów na flagach wybranych państw, wyjaśnienie pochodzenia „kolorowych” nazw na świecie, degustacja potraw z różnych stron świata, tworzenie form dekoracyjnych inspirowanych geografią świata. Zapraszamy!

preferowana grupa wiekowa

 • 5-7 lat

 • 8 – 11 lat

 • 12-15 lat

rejestracja: nie


Podróżowanie ma sens!”

Bezpieczeństwo w górach- spotkanie z księdzem Maciejem Korneckim, ratownikiem GOPR, autorem książeczki dla dzieci ABC małego ratownika. Plus niespodzianka – na pokaz przybędzie prawdziwy samochód ratunkowy GOPR!

sala LO Caffe i parking szkolny- parter i teren placu rekreacyjnego za szkołą

19.30 oraz 19.30 do21.00

LO Caffe zaprasza na spotkanie z zaproszonym gościem- podróżnikiem. Będą opowieści, pokazy, anegdoty, pamiątki i prezentacje z podróży! A wszystko to w gościnnych murach LO Caffe przy klimatycznych stoliczkach i pysznej herbatce!

preferowana grupa wiekowa

 • 5-7 lat

 • 8 – 11 lat

 • 12-15 lat


rejestracja: nie


Z językami w świat!”

sala nr 32- II piętro

godziny 18.00-21.00

Szkolny zespół anglistów przy pomocy uczniów naszego liceum przygotuje i przeprowadzi szereg zajęć obejmujących gry słowne, quizy, układanki itp. zachęcające do poznawania języków obcych, pokazujące, że poznawanie języków obcych to nie koniecznie "nudne wkuwanie słówek", ale może być kojarzone z zabawą i poznawaniem świata. Postaramy się, jak co roku, przygotować ofertę w której znajdzie się coś ciekawego dla uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców obejmujących różne grupy wiekowe i zróżnicowane pod względem trudności. Przygotowane zajęcia będą dotyczyć głównie języka angielskiego oraz wiedzy o krajach anglojęzycznych, ale również zawierać elementy z zakresu językoznawstwa (np. alfabety świata, zadania związane z innymi językami) oraz elementy orientalistyki. Zapraszamy!

preferowana grupa wiekowa

 • 8 – 11 lat

 • 12-15 lat

 • starsza młodzież 16+ i dorośli

rejestracja: nie


Myślenie wizualne w praktyce”

sala nr 73- sutereny

Rysować każdy może! Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców w Sali 73 zapoznamy Cię z tym, czym jest myślenie wizualne i jaka jest jego idea. Myślenie wizualne nie jest bowiem pięknym przyozdabianiem tekstów, ale tworzeniem efektywnego przekazu. Jeśli Ty lub Twoje dziecko potrzebujecie treningu utrzymania skupienia i uwagi, chcecie pobudzić kreatywne myślenie, nauczyć się uwidaczniać swoje myśli… to te warsztaty są właśnie dla Was!

Spotkanie prowadzić będą: GOŚĆ SPECJALNY- MEGA NAUKOWIEC!

dr Joanna Dudała, fizyk z wykształcenia, rysownik z wyboru. Na co dzień pracuje jako adiunkt na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Bada możliwości zastosowania metod spektroskopowych do różnicowania patologicznie zmienionych tkanego ludzkich. Mówi o sobie, że jest bardziej wyrysowana niż wygadana. Pasjonatka rysunku satyrycznego i myślenia wizualnego. W wolnych chwilach wykorzystuje nieposkromioną wyobraźnię do wzbogacenia wielkoformatowego zapisu graficznego konferencji. Promuje ideę, że rysować każdy może!

oraz

nauczyciel Wiedzy o kulturze i języka polskiego Ewelina Prus-Bizoń starająca się zaszczepiać myślenie wizualne wśród licealistów.

godziny 18.00-19.00 grupa młodsza oraz od 19.30- 20.30 grupa starsza

preferowana grupa wiekowa

 • 5-7 lat- od godz. 18.00 do 19.00

 • 8 – 11 lat od godz. 18.00 do 19.00

 • 12-15 lat od godz. 19.30 do 20.30

 • starsza młodzież 16+ i dorośli od godziny 19.30 do 20.30

rejestracja: tak

Rejestracja odbywa się poprzez zgłoszenie mailowe na adres: [email protected]

Osoba prowadząca potwierdzi zapis mailem zwrotnym. Ograniczona liczba miejsc!


Talenty na start!”

sala Piwnica Art.- wejście do piwnic LO od strony placu rekreacyjnego – oznaczone specjalnym banerem

godziny 18.00 – 21.00

Piwnica Art. to magiczne miejsce naszego liceum. To właśnie do niej zapraszamy wszystkich miłośników sztuki. Na scenie Piwnicy Art. przed zgromadzoną publicznością zaprezentują się nasze licealne talenty. Spotkać można będzie też wyjątkowych gości , naszych absolwentów zaproszonych na Małopolską Noc Naukowców specjalnie dla Was!

Gość specjalny zespół muzyczny „Kraina Wolności”.

Kraina Wolności – andrychowski duet, który powstał wiosną 2013 roku. Projekt stworzyło małżeństwo: Kuba Koczur (gitara) kompozytor i autor tekstów oraz Zofia Koczur (wokal) również autorka tekstów i poetka. Mówią o sobie: „Połączyła nas miłość, przyjaźń i pasja, wspólne inspiracje muzyczne, sięgające korzeniami do lat 60’. Gatunki jakie prezentujemy przede wszystkim rhythm’n’blues, blues a także muzyka z pogranicza rockowego. Jest również poezja, teksty zaczerpnięte z repertuaru Wolnej Grupy Bukowina, teksty Agnieszki Osieckiej do których tworzymy własne aranżacje muzyczne. Kraina Wolności to nie tylko muzyka, to również stan ducha, miejsce w którym odnajdujemy wolność, marzenia, miłość, szeroko pojęte dobro, muzykę, przyrodę… To azyl w którym odcinamy się od zgiełku współczesnego, plastikowego i cyfrowego świata. To swoisty powrót w przeszłość, do epoki dzieci kwiatów i ruchu hippisowskiego…” W swoim projekcie muzycy sięgają również po unikatowe instrumenty, produkowane w latach 1960 – 1979 przez Dolnośląską Fabrykę Instrumentów Lutniczych Defil. Kuba Koczur nadaje tym leciwym instrumentom nowe życie poprzez lutniczą renowację. W ten sposób Kraina Wolności wzięła udział we wspólnym projekcie pasjonatów gitar marki DEFIL i muzycy gościnnie wystąpili na trzech płytach, wydanych pod tytułem „The Feel of Defil” (Wydawnictwo BoniMedia), gdzie w gronie międzynarodowym zaprezentowali autorskie utwory nagrane przy użyciu tych instrumentów. W listopadzie 2016 ukazała się pierwsza autorska płyta duetu, nagrana w systemie „home recording”, zawierająca 12 utworów. Duet cały czas koncertuje, wszędzie gdzie można zagospodarować przestrzeń muzyką. Ma za sobą ponad 60 koncertów, w tym na ogólnopolskich festiwalach, przeglądach muzycznych a także kameralnych scenach.

preferowana grupa wiekowa

 • 5-7 lat

 • 8 – 11 lat

 • 12-15 lat

 • starsza młodzież 16+ i dorośli

rejestracja: nieGrafika nie musi być trudna”

sala nr 31- II piętro

godziny 18.00-20.00

Podczas zajęć odwiedzający będą mieli okazję poznać tajniki programu graficznego Photoshop. Jeśli nie wiem jak sprawić, żeby Twoje zdjęcie wyglądało o niebo lepiej i interesują Cię tajemnicze ikonki narzędzi w Photoshopie, to koniecznie odwiedź salę informatyczną! Zapraszamy na warsztaty, ćwiczenia, pokazy. Udzielimy skutecznych porad i wskazówek!

preferowana grupa wiekowa

 • 12-15 lat

 • starsza młodzież 16+ i dorośli

rejestracja: nie


Spotkanie z dietetykiem”

Sala 19 – I piętro

godziny: 18.00-20.00

Spotkanie z Gościem- Panią Grażyną Banaszczuk

Czytanie etykiet, komponowanie zdrowych śniadań, układanka dla dzieci, możliwość indywidualnej rozmowy dla rodziców.

preferowana grupa wiekowa

 • 5-7 lat

 • 8 – 11 lat

 • 12-15 lat

 • starsza młodzież 16+ i dorośli

rejestracja: nie


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy