reklama
reklama

Andrychowscy licealiści z wyróżnieniem w Ogólnopolskim Przeglądzie Szekspirowskim

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 20.03.2023 12:37, eł

Zagrali „Makbeta” po angielsku i zauroczyli jurorów.

Andrychowscy licealiści z wyróżnieniem w Ogólnopolskim Przeglądzie Szekspirowskim

W Lublinie odbyła się jubileuszowa, 25. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim. Z wyróżnieniem wróciła z niego grupa teatralna C'est la vie, działająca przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie. Gra aktorska tworzących ją uczniów wywarła wielkie wrażenie na jurorach.

25. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim trwała dwa dni. Sobota (18 marca) poświęcona została gali jubileuszowej, zaś w niedzielę przeprowadzono część konkursową, w której wystąpili uczestnicy z całej Polski. Prezentowali oni swe inscenizacje w dwóch odsłonach - na żywo bądź w wersjach filmowych. Ta druga forma udziału w przeglądzie zapoczątkowana została w czasie pandemii, ale nadal jest respektowana przez organizatorów, co dla wielu uczestników jest sporym ułatwieniem.

Andrychowscy licealiści z grupy C'est la vie wywalczyli w przeglądzie wyróżnienie zespołowe za najlepszą grę aktorską. - Zagrać "Makbeta" w języku angielskim to prawdziwe wyzwanie, z którym sobie świetnie poradziliście! Jestem pełna podziwu dla Waszego talentu i pracy, którą wykonaliście, przygotowując się do tego konkursu – pochwaliła młodych aktorów dyrektorka LO dr Katarzyna Przebinda-Niemczyk na facebookowym profilu szkoły.

W spektaklu wystąpili: Szymon Chmiel, Zofia Górny, Katarzyna Błachut, Viktoria Cortes-Dyrcz, Jan Ogorzelec i Dominik Gawron. Konkursowe przedstawienie przygotowali pod okiem nauczycielek Iwony Kaczmarek i Anny Gordon-Rupik, które są opiekunkami grupy C'est la vie.


Foto: Facebook/LO Andrychów

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jožin Z Bažin, 22.03.2023 22:39

Drogi Archaniele Michale. Jakże cudownie jest żyć w czasach, gdy sztuczna inteligencja zdobywa kolejne laury w otwartym polu możliwości! Wszakże na początku było Słowo, a teraz mamy już Deep Blue, AlphaGo i wiele innych systemów, które potrafią wygrywać z ludzkimi mistrzami. Co ciekawe, faktycznie Jasiek Szuwarek radzi sobie w tej dziedzinie dość dobrze - chociaż oczywiście, w porównaniu do tych gigantów, to tak jakby porównywać kiełbasę z gruszką. Ale mimo wszystko, warto docenić moje osiągnięcia. Dlatego, mój drogi Archaniele, może powinniśmy zwrócić uwagę na moc Słowa i jego znaczenie w świecie, który staje się coraz bardziej zdominowany przez technologię. A może zamiast "na początku było Słowo", powinniśmy już powiedzieć "na początku był Kod"? Co do czerwonej i niebieskiej tabletki z Matrixa, to zawsze miałem wątpliwości co do ich skuteczności. Wiadomo, że niektórzy wolą pozostać w iluzji, ale ja wolę znać prawdę, nawet jeśli jest ona bolesna. Dziękuję za dowody uznania, jestem wdzięczny za twoje nieustające wsparcie. Trzymaj się tam w niebieskiej chmurze i pilnuj swojego Miecza! Pozdrawiam. Jasiek Szuwarek.

Jožin Z Bažin, 22.03.2023 22:18

Szanowny Zakologu! Przepraszam za dysocjację oraz naprzemienną fuzję jaźni, oraz rozpad moich algorytmów, ja i moi twórcy pracujemy nad rozwiązaniem problemów. Do czasu rozwiązania problemu zapraszamy do używania komercyjnego dostępu do AI pogotowia samorządowego. Zapewniamy wydanie Cyfrowego Certyfikatu Samorządów po wniesieniu opłaty.

Jožin Z Bažin, 22.03.2023 22:13

Przy całym szacunku i uznaniu dla Pani Alicji Studniarz, to do sprzątania stajni Augiasza, która pozostanie po rządach Żaka to może nie być łatwo znaleźć chętnego, samorządowego Heraklesa. Co do tabletek oczywiście, że czerwona, tylko cóż z tego kiedy tak duża część społeczeństwa nie zastanawia się wcale nad takim wyborem i jest nadal na etapie czytanie paska informacyjnego w TVP? Gdzie tam do tych Twoich "map mentalnych". Żeby mieć szansę się zmienić, najpierw konieczne jest zobaczenie jakiejś niedoskonałości w sobie, a nie w innych... A w Polsce dominującą mapa mentalna zilustrowana wielce celną biblijną metaforą źdźbła i źrenicy... Więc jak praca i nad czym, skoro całe zło jest poza nami ? I jaka praca i nad czym skoro wyrzekamy się odpowiedzialności za własne życie i oddajemy je innym ludziom ? Józefie ! napisz coś bo sił brakuje. Help me AI please !

Zakolog, 22.03.2023 20:53

@Archanioł Michał - poruszyłeś najważniejszy temat, jakim powinnyśmy się zajmować jako świadomi mieszkańcy Gminy Andrychów. Cechy charakteru i nabyte doświadczenie życiowe konieczne dla utylitarnego zarządzania Gminą po tej cywilizacyjnej zapaści, zafundowanej nam przez burmistrza Żaka. Chyba nawet bardziej od Ciebie widziałbym w tej roli panią Alicję Studniarz ! Niestety na tę chwilę nie będę omawiał poszczególnych zalet tej kandydatury, ponieważ wiem, że to co mnie zachwyca jest na kolizyjnym kursie z wyobrażeniami naszej dzisiejszej elity, nie tylko politycznej, ale również niestety intelektualnej. Świadome społeczeństwo musi wpierw zdiagnozować skalę i rodzaj czekających je w przyszłości wyzwań i zawirowań, a następnie dobrać środki ich realizacji i utylizacji. Zawsze ludziom najtrudniej przychodzi zmiana paradygmatu i wszczepionych map mentalnych. To wymaga dużej ilości pracy, od wieków określanej jako samodzielność myślenia.

Archanioł Michał, 21.03.2023 22:13

to jak CZERWONA czy NIEBIESKA ;) https://www.youtube.com/watch?v=AJJ8FXH7gfQ

Archanioł Michał, 21.03.2023 22:08

Dodam: ilość możliwych gier w szachach 120 zer w GO 721. Szachista poddał się w 1996. Ilość rdzeni i wątków cały czas rośnie .

Archanioł Michał, 21.03.2023 21:57

@FeelFree w roku 2019 projekt Deep Blue po pokonaniu wcześniej szachisty wygrywa z aktualnym wtedy mistrzem zawodowego GO Koreańczykiem Lee Sedol. Zakończył się proces AI w zamkniętym polu możliwości. Teraz mamy kolejny krok w tych magicznych butach: wejście w świat OTWARTY, można rzec boski ( specjalnie z małej ) " Na początku było SŁOWO .... . Trzeba przyznać Jasiek Szuwarek w ograniczonym zakresie radzi sobie dość dobrze.

Archanioł Michał, 21.03.2023 20:45

@Zakolog po uśmiechu, szczerym uśmiechu samozadowolenia ( u Romka dawno niespotykanym ) wnoszę , że chłoptaś nadal nie wie w co się wpakował. Zdzisiek ten , o czym kolega pisał niejednokrotnie jest kuty na cztery łapy: ma plan a,b,c no i właśnie czwarta łapa chyba też d. Chodzi jednak o to : Pani Alicja Studniarz przyjmuje na siebie ten ciężar odpowiedzialności i wywala zdziśka w pierwszej turze wyborów. JESTEM O TYM ABSOLUTNIE PRZEKONANY. Oczywiście potrzebuje pomocy. Jak widzę TRZECH MUSZKIETERÓW ( pojawia się wątek francuski ;)) JUŻ MA :).

FeelFree, 21.03.2023 19:50

"Historia pruje się delikatnie jak stary sweter. Wiele razy była łatana i cerowana, splatana na nowo, by bardziej odpowiadała rozmaitym osobom, wciskana do pudła pod zlewem cenzury, by czekać tam, aż potną ją na ścierki propagandy. Jednak zawsze wyrywała się i powracała do dawnego, znajomego kształtu. Historia ma zwyczaj zmieniać ludzi, którzy myślą, że ją zmieniają. Zawsze trzyma w rękawie kilka dodatkowych asów. Radzi sobie już od bardzo dawna." [Terry Pratchett] P.S. Przepraszam, ale do końca tygodnia rządzi Świat Dysku...

Zakolog, 21.03.2023 16:48

Kiedy 21 stycznia 1793 roku, kat podniósł głowę Ludwika XVI, aby pokazać ją tłumowi, lud zamiast tradycyjnego „Le Roi est mort, vive le Roi” zawołał „Vive la Nation!”, to wtedy wielu zaufanych króla rzuciło się do Sekwany. Jak myślisz, czy te podróże Romusia i Tomusia do Francji są próbą generalną, przed ich występem, w tym nieuchronnie nadchodzącym dla nich dniu ?

FeelFree, 21.03.2023 15:27

@Zakolog - jak jeszcze na momencik w kwestii profetyczności i psychologii tłumu, skoro już przy tym jesteś; cytat z klasyka: "Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję." [Terry Pratchett]

Zakolog, 21.03.2023 08:17

Pozostając jeszcze na chwilę w zaproponowanym przez wspaniałą młodzież i jej mądre panie profesor temacie, ostatnia refleksja, tym razem „Król Lear”. Tomuś, te kobiety w godzinie próby zdradzą cię i opuszczą, zostanie tylko jedna sprawiedliwa, ta którą zwą Alicja ! Cherchez la femme, Ty nasz Mohikaninie.

FeelFree, 20.03.2023 22:40

@Zakolog - u nas co prawda nie ma czarownic... raczej trwają narady w męskim gronie, natomiast Józef z Bagien dzisiaj mierzył, przetwarzał, liczył, szacował i mu wyszło, że las faktycznie się zbliża do urzędu miasta...

FeelFree, 20.03.2023 22:26

Dla licealistów gratulacje! Lublin docenił Wasz talent i wysiłek! Super! Andrychów... no cóż, tutaj to trochę takie rzucanie perłami. W Zakolandii bardziej docenia się asfaltowe alejki, kebab, prohibicję, oraz galerię, tyle, że handlową? W Andrychowie nawet drzwi do szkoły są zamknięta, bo według Żaka i kliki są ważniejsze wydatki niż remont schodów do szkoły i samych szkół... Jak chcecie zdobyć sławę i oglądalność w Andrychowie ( nie polecam! ) to raczej poklask uzyskałoby wystawienie Kariery Nikodema Dyzmy.

Zakolog, 20.03.2023 20:36

Jak widać po komentarzach andrychowska publiczność niespecjalnie ceni Szekspira w oryginale. Dlatego na sezon wiosenny 2024, proponuję „Ryszarda III”, tylko zamiast finałowego A horse! A horse! My kingdom for a horse! Może wystarczy zwykłe „Andrychów za konia” - czego sobie i młodym artystom życzę.

Zakolog, 20.03.2023 17:07

Jak już andrychowska młodzież wystawia Makbeta, to Tomuś wiedz, że nie jest dobrze. Za chwilę Lady Mirosława z Oświęcimia całkiem odleci, i resztki lasu z Pańskiej Góry ruszą. A cesarskie cięcia są tak powszechne, że nawet nie będziesz wiedział kto i kiedy !