reklama
reklama

Zimne mieszkania i lodowata woda? Andrychowianom już to nie grozi

Gospodarka, Wiadomości, 05.11.2021 16:15, eł

Elektrociepłownia miała kłopoty finansowe, ale wychodzi już na prostą.

Zimne mieszkania i lodowata woda? Andrychowianom już to nie grozi

Jednym z najobszerniej omawianych tematów podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie była kondycja finansowa spółki AEC (Andrychowskiej Elektrociepłowni). Jak bowiem już pisaliśmy, szalejące ceny gazu doprowadziły do sytuacji, że musiała ona poprosić gminę o 1,2 mln zł pożyczki.

O to, jaka jest kondycja elektrociepłowni i czy mieszkańcy nie muszą się martwić, że zmarzną we własnych mieszkaniach, pytał radny Stanisław Prus. Mirosław Nowak, prezes zarządu AEC wyjaśnił, że trudności finansowe elektrociepłowni wzięły się po części z tego powodu, iż awaria układu pomiarowego doprowadziła do naliczenia spółce nadmiernych opłat za paliwo. - Zawyżał ilość pobieranego gazu o ponad 24 procent – mówił. W efekcie elektrociepłownia zapłaciła w dwu kolejnych latach około 1,5 mln zł więcej niż powinna. Gdyby nie to, jej wynik finansowy w minionym roku byłby bardzo dobry.

- Te zawirowania spowodowały niedobory w naszych finansach. Nałożyło się na to również zjawisko kryzysu energetycznego, który szaleje w Europie. W szczególności dotyczy on cen gazu. Normalnie, jeśli się prowadzi jakąkolwiek działalność i podstawowy surowiec do produkcji zdrożeje o sto procent, jest to katastrofa. Nie wiem, jakiego słowa użyć, jeżeli coś drożeje o tysiąc procent, bo praktycznie rzecz biorąc to jest coś, co w normalnej gospodarce nigdy nie powinno się zdarzyć – powiedział prezes.

Jak wyjaśnił, ceny gazu podskoczyły tak bardzo, że w pierwszej dekadzie października spółka płaciła za 1 MWh ponad 600 zł, a - dla porównania – w analogicznym okresie roku poprzedniego było to mniej niż 60 zł... - W związku z tym należało podjąć działania ratujące finanse przede wszystkim spółki, a zarazem mieszkańców, bo przecież to oni będą płacić za ciepło. Gdyby urealnić te ceny do cen gazu, opłaty ponoszone przez nich byłyby astronomiczne – podkreślał.

Z analiz przeprowadzonych w AEC wynikało, że opłacona, a w rzeczywistości niewykorzystana ilość gazu (czyli nadwyżka naliczona przez zepsuty układ pomiarowy), wystarczyłaby spółce do końca roku, gdyby została jej przekazana w formie barteru. - Niestety opór spółek gazowniczych jest tak duży, że absolutnie nie chcieli słyszeć o tym, żeby nam oddać to, co mieliśmy zapłacone. Jedyną rzecz, którą nam się udało wytargować, było przekazanie 70 procent poniesionych przez nas kosztów, liczonych według średniej ceny z pierwszego półrocza. Na dzień dzisiejszy jest kwota blisko 1,6 mln zł. Zostało spisane porozumienie i środki powinny do 10 listopada trafić na nasze konto – relacjonował Mirosław Nowak.

Eksplozja cen gazu spowodowała, że nie ma obecnie możliwości ogrzewania miasta tym paliwem. Spółka zwróciła się do wojewody o pomoc w zażegnaniu kryzysu. - Chodziło o uruchomienie stojącego u nas kotła węgłowego. Problem z nim był taki, że należy on do poprzedniego właściciela elektrociepłowni. Piec, jak i cała instalacja, jest zadłużony, wszystko jest pozajmowane przez komorników – opowiadał prezes.

Dzięki wsparciu wojewody, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przyjechali do Andrychowa i dali ciche przyzwolenie na wykorzystanie kotła węglowego przez jego właściciela. Jedna z jego spółek uruchomiła piec, dzięki czemu AEC może kupować od niej ciepło. - W tym sezonie grzewczym nie przewidujemy już zmiany, jeśli chodzi o paliwo, gdyż analizy nie wykazują, by cena za gaz mogła spaść do takiego poziomu, który pozwoliłby ogrzewać nim miasto – dodał Mirosław Nowak. Jednak gazowy system grzewczy będzie cały czas gotowy, na wypadek awarii starego kotła węglowego.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 07.11.2021 17:57

@Archanioł Michał - Chodziło o wspomniany przez Ciebie wątek – jak Zdzisław poznał Ternesa, o tyle ciekawy, że brzmi prawie jak historia chłopa pańszczyźnianego i jego dziedzica.

Archanioł Michał, 07.11.2021 15:57

@Zakolog Lokalnego Kapusia kojarzę ( nie jednego). Oficer jakoś mi nie pasuje. Nie wiem o co prosisz.

Zakolog, 06.11.2021 23:46

@Archanioł Michał - Jestem ciekaw, co może łączyć podrzędnego lokalnego kapusia policji politycznej z oficerem kontrwywiadu wojskowego. Mógłbyś przypomnieć ten mezalians.

Archanioł Michał, 06.11.2021 23:25

@Zakolog to niestety dla mieszkańców "DOBRZY" :(

Archanioł Michał, 06.11.2021 23:06

@Turboplazmator ten wątek już sie pojawiał. Tzn jak Zdzisław poznał Temesa? Co ich łączy? I dlaczego taka kasa ?

Zakolog, 06.11.2021 23:00

@Archanioł Michał - Są prawie tak dobrzy, jak Ewa i Staszek w świecie marionetek. Nawet można pokusić się o wyznaczenie proporcjonalności ich zachowań.

Turboplazmotron, 06.11.2021 22:52

Warto dodać, że w radzie nadzorczej Idea Money zasiada Leszek Czarnecki dobry znajomy Janusza Sz. byłego właściciela elektrociepłowni. Tym sposobem nasze Mirki dwa weszły do gry której nie ogarną a mieszkańcy za to zapłacą.

Archanioł Michał, 06.11.2021 22:46

Hm. Czyli autobusiki 2.0 ? Chłopaki coraz śmielej poruszają się w świecie finansów?

Zakolog, 06.11.2021 22:25

W dniu 29.03.2021 roku burmistrz Andrychowa zwrócił się do Rady Miasta Andrychów, przedstawiając projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustawienie hipoteki na majątku gminy, który wcześniej został oddany w trwały zarząd MOSKiT na realizację celów statutowych związanych z organizacją, upowszechnianiem i dbaniem o rozwój sportu wśród mieszkańców Gminy Andrychów, a w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Burmistrz swój projekt wprowadził pod obrady RM, na prośbę AEC Spółka z o.o. w Andrychowie, która argumentowała, iż wspomniana hipoteka jest niezbędna dla otrzymania przez spółkę pożyczki od Idea Money S.A. na zakup sieci ciepłowniczych i energetycznych położonych na terenie Gminy Andrychów. W projekcie uchwały burmistrz wskazał, że hipoteka ustanowiona zostanie na rzecz Idea Money, celem zabezpieczenia pożyczki udzielnej ACE na zakup sieci ciepłowniczych i energetycznych na terenie Gminy Andrychów. Analiza treści: zwracam uwagę na słowa „niezbędna”, „na terenie Gminy Andrychów”, „udzielonej”. Niezbędna czyli istnieje jakaś umowa pożyczki, której warunkiem jest hipoteka na konkretnym majątku ! „na terenie Gminy Andrychów”, czyli nie wszystkich sieci, tylko tych znajdujących się na terenie Gminy Andrychów, o fragmentach sieci znajdujących się na terenach prywatnych uchwała nie wspomina. „Udzielonej”czyli pożyczki już zrealizowanej, ale czekającej na jej zabezpieczenie. Pytania: skoro pożyczka została udzielona, a następnie otrzymała zgodę RM na jej zabezpieczenie, to dlaczego prezes Nowak nie zakupił pomimo upływu siedmiu miesięcy sieci i jakie są koszty tego zaniechania – obsługa pożyczki, dzierżawa sieci ? Jeśli umowa była przygotowana i czekała na niezbędną pożyczkę, dlaczego po jej otrzymaniu nie jest wypełniona ? I gdzie obecnie znajduje się udzielona pożyczka oraz czyją obecnie własnością są sieci na terenie Gminy Andrychów ?

Archanioł Michał, 06.11.2021 17:53

@Zakolog mógłbyś rozwinąć "Swoją drogą dlaczego nie kupujesz tych słynnych sieci przesyłowych pod zastaw krytego basenu ? Czyżby dlatego, że kasa zamiast pójść do znajomego Tomusia Naszego, musiałby pójść do wojewody i potem dalej i już te sieci nie są takie konieczne ?"

Andry, 05.11.2021 21:34

Ktoś mi wytłumaczy te bzdury? "Awaria układu pomiarowego doprowadziła do naliczenia spółce nadmiernych opłat za paliwo. - Zawyżał ilość pobieranego gazu o ponad 24 procent -absolutnie nie chcieli słyszeć o tym, żeby nam oddać to, co mieliśmy zapłacone. Jedyną rzecz, którą nam się udało wytargować, było przekazanie 70 procent poniesionych przez nas kosztów" "Chodziło o uruchomienie stojącego u nas kotła węgłowego. Problem z nim był taki, że należy on do poprzedniego właściciela elektrociepłowni. Piec, jak i cała instalacja, jest zadłużony, wszystko jest pozajmowane przez komorników. Przyjechali i dali ciche przyzwolenie na wykorzystanie kotła węglowego przez jego właściciela"

FeelFree, 05.11.2021 20:41

@mamNewsa - Drodzy Redaktorzy - przestańcie siać dezinformacje, głównym kłopotem Mieszkańców nie są kłopoty AEC, ani ceny gazu, ani groźba lodowatej wody. Kłopotem Mieszkańców są niekompetentne osoby zarządzające miastem, oraz wybór osób zarządzających AEC. I przestańcie robić z Mieszkańców zakładników. Piszecie o Mieszkańcach; a ciepło odbierają też ZAKŁADY. Dla Mieszkańców i zakładów użyteczności publicznej można i należy w ramach solidaryzmu społecznego przyjąć różne rozwiązania, ale sponsorować zakłady prowadzące dochodową działalność ??? Gdyby w Andrychowie działała gospodarka rynkowa to gdyby cena ciepła była faktycznie astronomiczna to zakłady mogłyby ją w tej cenie kupić, lub zatroszczyć się o jego wytworzenie własnym sumptem, a nie być nadal na łasce źle zarządzanego przez włodarzy przedsiębiorstwa, w dodatku zależnego w funkcjonowaniu od sponsoringu przez WSZYSTKICH Obywateli gminy głosami radnych. Bo chyba nie myślicie, że koszty nie-urealnionych cen za ciepło ponosi ktoś inny niż my wszyscy ? Czyli budżet tych wszystkich odbiorców ciepła z AEC, które przecież zarabiają jest wspierany przez spółkę, której obecnie właścicielem jest każdy Andrychowianin. Pomyślcie kto i dlaczego utrzymuje za wszelką cenę taki układ... zanim wymyślą to stosowne instytucje. Andrychowianie, do ogrzania dojdzie wkrótce kolejny duży odbiorca... pytajcie, mówcie, komentujcie, wyciągajcie wnioski. Ja się nie znam, ale całość tego tematu już od dawna przysłowiowej kupy się nie trzyma... i śmierdzi coraz bardziej. Przez dwa lata nie prezes nie wiedział, że ma rachunek zawyżony o jedną czwartą... ?!#? Wyobrażacie sobie taką sytuację w swoich firmach i domach? Gdzie jest granica Waszej tolerancji na działania i zaniechania władzy ???

Zakolog, 05.11.2021 18:22

Miruś ty łżesz w żywe andrychowskie oczy. Jeśli jak sam twierdzisz w Europie szaleje kryzys energetyczny, to dlaczego z tego powodu tylko twoja AEC ma problemy, a inne elektrociepłownie np. ASM ich nie mają. Przypominam, bo tego możesz nie wiedzieć, iż osiedle Lenartowicza leży w Europie, choć rzeczywiście jest trochę oddalone od siedziby zarządu ACE, i to nie tylko geograficznie, ale przede wszystkim mentalnie. Jeśli jako prezes przedsiębiorstwa elektrociepłowniczego, przez dwa lata nie zauważyłeś nadmiernego spalania gazu na jednostkę wytworzonego z tego gazu ciepła i energii elektrycznej, to oznacza, że nie nadajesz się nie tylko na prezesa, ale również nawet na kierowcę jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego z motorowerem na czele. No i ostatnie Twoje stwierdzenie o poprzednim właścicielu kotła. Jeśli na majątku poprzedniego właściciela siedzi komornik, to oznacza, że tenże komornik siedzi na podstawie wyroku sądu i to już nie jest majątek poprzedniego właściciela, tylko masa upadłościowa dla jego wierzycieli. Jakoś zapomniałeś wspomnieć o sądowym zarządzie komisarycznym na całości przedsięwzięcia o nazwie ECA i że dlatego musiałeś skomleć u Wojewody o pozwolenie na korzystanie z kotła. Swoją drogą dlaczego nie kupujesz tych słynnych sieci przesyłowych pod zastaw krytego basenu ? Czyżby dlatego, że kasa zamiast pójść do znajomego Tomusia Naszego, musiałby pójść do wojewody i potem dalej i już te sieci nie są takie konieczne ?

Skalpel, 05.11.2021 18:20

Mnie bardziej przeraża że AEC bierze udział w procederze przestępczym.

madzia, 05.11.2021 18:14

Czyli była taka groźba że będzie zimno???? Straszne jeśli tak było i nikt nic ludziom nie powiedziano.