reklama
reklama

Zbiornik na Górze Żar pusty! Co się stało?

Gospodarka, Wiadomości, 10.05.2023 13:25, red
To się rzadko zdarza.
Zbiornik na Górze Żar pusty! Co się stało?
Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Jest to wysokospadowa elektrownia podziemna, ale także atrakcja turystyczna.

Przez cały rok elektrownię można zwiedzać. Ale nie teraz! Od kilku dni trwa remont elektrowni. W związku z tym - co się rzadko zdarza - cały znajdujący się na górze zbiornik wodny został opróżniony. Nie ma w nim ani kropli wody!

Prace potrwają do 27 maja. Z powodu remontu, elektrownia jest niedostępna do zwiedzania. Pusty zbiornik można oglądać jedynie zza ogrodzenia.

foto: Górska Szkoła Szybowcowa Żar
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

whitemar, 11.05.2023 08:13

Magdalenko88, wilku - wyjątkowość elektrowni Porąbka-Żar polega na tym, że jako jedyna ulokowana jest pod ziemią, cała reszta jest analogiczna jak dla innych tego typu konstrukcji.

andryman321, 10.05.2023 19:51

Dlaczego nie wykorzystywany jest jej potencjał? Największa rampa na świecie, Tony Hawk by oszalał że szczęścia

wilku, 10.05.2023 19:34

Magdalenko88, jeśli chodzi o zasadę działania (elektrownia szczytowo-pompowa), to owszem są inne. Ale tylko Porąbka-Żar ma zbiornik tak wysoko na szczycie (Żar). Zapewne wiesz (sprawdziłaś), że nazwa "szczytowo-pompowa" wcale nie pochodzi od tego, że zbiornik jest na szczycie, jak to ma miejsce w przypadku Żaru. Dlatego Żar jest wyjątkowy i jedyny. No może Żydowo jeszcze można podciągnąć. Ale brawo za wpis. U prof. Kortusa byś zdała :-)

magdalenka88, 10.05.2023 17:52

Czy jedyny??? Obecnie w Polsce działa sześć elektrowni szczytowo-pompowych: Elektrownia Żarnowiec o mocy 716 MW, Elektrownia Porąbka-Żar o mocy 500 MW, Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce o mocy 200 MW, Elektrownia Żydowo o mocy 167 MW, Elektrownia Niedzica o mocy 92 MW oraz Elektrownia Dychów o mocy 90 MW.