reklama
reklama

Zamek w powiecie wadowickim zostanie przejęty przez Muzeum Narodowe w Krakowie

Gospodarka, Wiadomości, 06.10.2023 16:43, eł

Uroczyste podpisanie aktu notarialnego odbędzie się w poniedziałek.

Zamek w powiecie wadowickim zostanie przejęty przez Muzeum Narodowe w Krakowie

Zamek w Spytkowicach jest jednym z najbardziej okazałych i najlepiej utrzymanych zabytków powiatu wadowickiego. Przez wiele ostatnich działała tam ekspozytura Archiwum Narodowego w Krakowie. Teraz obiektem zaopiekuje się krakowskie Muzeum Narodowe.

Murowany zamek w Spytkowicach powstał w I połowie XVI wieku na miejscu wcześniejszej, zrównanej z ziemią warowni. Wzniósł go kasztelan sądecki Wawrzyniec Myszkowski. Około roku 1630 ówczesny starosta lelowski Mikołaj Szyszkowski rozpoczął jego przebudowę, która całkowicie zmieniła pierwotny charakter zamku. Obiekt zyskał wygląd wczesnobarokowej rezydencji z dwiema kwadratowymi wieżami od frontu oraz trzema skrzydłami otaczającymi prostokątny, arkadowy dziedziniec, domknięty z czwartej strony murem. Na początku XVIII wieku ruszyły prace przy rozbudowie pałacu, których jednak ostatecznie nie dokończono. Ich pozostałością są fundamenty czworobocznej baszty odkryte w północno-wschodnim narożu zamku.

Rezydencja wielokrotnie zmieniała właścicieli. Po Myszkowskich i Szyszkowskich byli nimi Opalińscy, Lubomirscy i Potoccy. Po II wojnie światowej zniszczony zamek przejął Skarb Państwa. W latach 70. ubiegłego wieku ruszył remont zabytku, który ciągnął się przez prawie dwie dekady. W czasie tych prac obiekt odzyskał kształt z XVII wieku i został przystosowany na potrzeby siedziby krakowskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Teraz zamek przejmie Muzeum Narodowe w Krakowie. Obiekt zostanie mu przekazany na cele wystawiennicze i magazynowe. W poniedziałek, 9 października o 11.00 dyrektor Muzeum Narodowego prof. dr hab. Andrzej Szczerski i wicestarosta powiatu wadowickiego Beata Smolec uroczyście podpiszą akt notarialny.


Foto Urząd Gminy w Spytkowicach

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 06.10.2023 21:31

lux!